Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lulu chirila
    Incepator
    • 11.mar.2010
    • 62

    #16
    Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

    Multumesc, Coby. Scandura este facuta din brad doborat pe la mijlocul lui decembrie, arborii fiind iesiti din vegetatie. A fost grataruita si este inca de atunci. De apucat de treaba ma voi apuca cu voia lui D-zeu pe la sfarsitul lunii viitoare. De izolat....slabe sperante anul asta, cred. Va avea timp sa se usuce suficient pana ma voi apuca de placat cu polistiren dupa parerea mea. Fiind plantata pe pereti, altfel se usuca, nu crezi?
    Multumesc!
    Cu stima,

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2491

      #17
      Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

      Postat în original de lulu chirila
      De izolat....slabe sperante anul asta, cred. Va avea timp sa se usuce suficient pana ma voi apuca de placat cu polistiren dupa parerea mea.
      Cand te referi la izolat, la ce te referi.
      Vei pune vata minerala in structura peretelui sau casa va ramane la rosu pana te vei apuca de placat cu polistiren.
      Daca pui vata si scandura se strange, exista riscul umezirii vatei din structura si atunci apar alte probleme.

      Comentariu

      • lulu chirila
        Incepator
        • 11.mar.2010
        • 62

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

        Nicidecum, vata va fi montata numai dupa ce voi placa cu polistiren. M-am gandit la eventualitatea umezirii si nu are rost sa-mi bat joc de munca si bani.
        Multumesc mult!
        Cu stima,

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6864

          #19
          Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

          Postat în original de lulu chirila
          Multumesc, Coby. Scandura este facuta din brad doborat pe la mijlocul lui decembrie, arborii fiind iesiti din vegetatie. A fost grataruita si este inca de atunci. De apucat de treaba ma voi apuca cu voia lui D-zeu pe la sfarsitul lunii viitoare. De izolat....slabe sperante anul asta, cred. Va avea timp sa se usuce suficient pana ma voi apuca de placat cu polistiren dupa parerea mea. Fiind plantata pe pereti, altfel se usuca, nu crezi?
          Multumesc!
          Cu stima,
          Inainte de a va apuca de montaj , stropiti toate suprafelele structurii de lemn cu o solutie ( Bios Wood Total ) - cautati pe net sa vedeti ce proprietati are substanta - eu zic ca merita .
          Ultima editare de coby; 13.apr.2014, 18:27.
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • lulu chirila
            Incepator
            • 11.mar.2010
            • 62

            #20
            Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

            Am citit, zic eu cu atentie, si am vazut urmatoarele:
            1.Costa 150 ron/kg
            2.Intra cam aprox. 2-2,5 kg/10m2 la scandura de 2,5. Cu grinzi si altele e mai greu de calculat acum, neavand planul casei momentan.
            Eu nu spun ca nu merita, pare super tare aceasta solutie, insa....sa ma bata D-zeu la cat ar costa, mi-e si frica sa fac un calcul. Casa are 7*8 amprenta si e compusa din parter si mansarda. Are rost sa mai calculez oare?
            Multumesc mult!
            Cu stima,

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2491

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

              Postat în original de lulu chirila
              Costa 150 ron/kg
              Vezi ca ai uitat de TVA: 150x1,24=186 lei/kg

              Comentariu

              • lulu chirila
                Incepator
                • 11.mar.2010
                • 62

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                Asta cam asa e. Sincer, nu zic ca numerita dar, totosi, mi se pare exagerat!

                Comentariu

                • Grosu Marius
                  Incepator
                  • 09.sep.2012
                  • 15

                  #23
                  Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                  Va salut,
                  Din nefericire pentru mine si eu am aceeasi problema deoarece m-am apucat de mansardarea unei case existente si fara sa ma documentez temeinic inainte, am mers pe sugestia constructorului .... aceea de a realiza inchiderile cu scandura de 2.5cm in loc de OSB deoarece voi iesi mai ieftin.
                  Acum deja decizia este pe jumatate realizata deaorece scandura s-a luat si o parte din inchideri au fost facute.
                  Se vede clar ca scandura este inca verde si mai lucreaza... insa nu imi dau seama cat de problematic va fi cu placarea polistirenului. (Sper sa nu devina valuri dupa 2-3 ani)
                  Ce solutie am acum?... o solutie care sa nu ma puna in situatia de a da scandura jos si a ramane cu e in curte... si in locul ei sa ma duc la cumparaturi dupa OSB.
                  Multumesc.

                  Comentariu

                  • intransingentul
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2012
                    • 996

                    #24
                    Răspuns la: Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                    Postat în original de Grosu Marius
                    Va salut,
                    Din nefericire pentru mine si eu am aceeasi problema deoarece m-am apucat de mansardarea unei case existente si fara sa ma documentez temeinic inainte, am mers pe sugestia constructorului .... aceea de a realiza inchiderile cu scandura de 2.5cm in loc de OSB deoarece voi iesi mai ieftin.
                    Acum deja decizia este pe jumatate realizata deaorece scandura s-a luat si o parte din inchideri au fost facute.
                    Se vede clar ca scandura este inca verde si mai lucreaza... insa nu imi dau seama cat de problematic va fi cu placarea polistirenului. (Sper sa nu devina valuri dupa 2-3 ani)
                    Ce solutie am acum?... o solutie care sa nu ma puna in situatia de a da scandura jos si a ramane cu e in curte... si in locul ei sa ma duc la cumparaturi dupa OSB.
                    Multumesc.
                    Cat timp va dura pana acea zona de scandura va fi termoizolata?
                    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                    Comentariu

                    • intransingentul
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2012
                      • 996

                      #25
                      Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                      Postat în original de Grosu Marius
                      Va salut,
                      Din nefericire pentru mine si eu am aceeasi problema deoarece m-am apucat de mansardarea unei case existente si fara sa ma documentez temeinic inainte, am mers pe sugestia constructorului .... aceea de a realiza inchiderile cu scandura de 2.5cm in loc de OSB deoarece voi iesi mai ieftin.
                      Acum deja decizia este pe jumatate realizata deaorece scandura s-a luat si o parte din inchideri au fost facute.
                      Se vede clar ca scandura este inca verde si mai lucreaza... insa nu imi dau seama cat de problematic va fi cu placarea polistirenului. (Sper sa nu devina valuri dupa 2-3 ani)
                      Ce solutie am acum?... o solutie care sa nu ma puna in situatia de a da scandura jos si a ramane cu e in curte... si in locul ei sa ma duc la cumparaturi dupa OSB.
                      Multumesc.
                      Daca va fi in bataia soarelui si vantului in cca trei saptamani se va usca, apoi cereti remontarea ei (detensionare).
                      Ultima editare de intransingentul; 21.iul.2015, 23:13.
                      De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15022

                        #26
                        Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                        Puteti placa suprafata cu OSB, chiar daca inseamna alte costuri. Consider ca este o solutie mai buna daca placati direct cu polistiren. Se poate utiliza OSB de 8mm.

                        Comentariu

                        • Grosu Marius
                          Incepator
                          • 09.sep.2012
                          • 15

                          #27
                          Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                          - Teoretic are cam 3 saptamani de cand a fost cumparata, iar o parte ade deja 1 saptamana de cand a fost si montata...
                          Cand spuneti remontare (detensionare) va referiti la a o scoate si a o prinde iar pe pozitii?
                          - Cam orice solutie pot gasi, inteleg ca va implica destule costuri suplimentare.... care probabil depasesc valoare alegerii OSB de la inceput in locul scandurii.
                          Ori investitia intr-un OSB subtire + ma mai astept si la o pretentie financiara la manopera.
                          Ori cine stie ce solutie de rigidizarea a scandurilor;
                          Ori cine stie ce adeziv/spuma deosebit... etc
                          Cu toate astea ... executantii ma "asugura" ca nu va fi nici o problema.... ca ei au mai pus si scandura nu a influentat fatada placata cu polistiren.

                          Mi-as fi dorit sa aud si de la dnv. ... "Stai linistit, nu vor fi probleme!" Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20150721_144806.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	266,1 KB 
ID:	622941
                          Atasat si o poza.
                          In plus... va rog sa-mi recomandati si tipul (densitatea) polistirenului expandat (10cm) pe care sa-l folosesc.

                          Multumesc.

                          Comentariu

                          • emanuelguzu
                            Living Legend
                            • 30.oct.2013
                            • 1000

                            #28
                            Răspuns la: Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                            Pentru rigidizarea scanduri exista solurii,pretul este asemanator cu osb,binenteles trebuie tencuita plasa nervometal.

                            Comentariu

                            • intransingentul
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2012
                              • 996

                              #29
                              Răspuns la: Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                              Postat în original de Grosu Marius
                              - Teoretic are cam 3 saptamani de cand a fost cumparata, iar o parte ade deja 1 saptamana de cand a fost si montata...
                              Cand spuneti remontare (detensionare) va referiti la a o scoate si a o prinde iar pe pozitii?
                              - Cam orice solutie pot gasi, inteleg ca va implica destule costuri suplimentare.... care probabil depasesc valoare alegerii OSB de la inceput in locul scandurii.
                              Ori investitia intr-un OSB subtire + ma mai astept si la o pretentie financiara la manopera.
                              Ori cine stie ce solutie de rigidizarea a scandurilor;
                              Ori cine stie ce adeziv/spuma deosebit... etc
                              Cu toate astea ... executantii ma "asugura" ca nu va fi nici o problema.... ca ei au mai pus si scandura nu a influentat fatada placata cu polistiren.

                              Mi-as fi dorit sa aud si de la dnv. ... "Stai linistit, nu vor fi probleme!" [ATTACH=CONFIG]90571[/ATTACH]
                              Atasat si o poza.
                              In plus... va rog sa-mi recomandati si tipul (densitatea) polistirenului expandat (10cm) pe care sa-l folosesc.

                              Multumesc.
                              Nu stiu si nici nu ma interesaza aspectul acesta,cert este ca acea persoana care a facut achizitia va plati si manopera de detensionare.
                              Poate dvs,poate meseriasul, cert este ca ar trebui remontata.

                              Postat în original de emanuelguzu
                              Pentru rigidizarea scanduri exista solurii,pretul este asemanator cu osb,binenteles trebuie tencuita plasa nervometal.
                              http://www.nervometal.ro/case-din-lemn/
                              Reclama,reclama,reclama fara suport, spor inainte.
                              De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                              Comentariu

                              • emanuelguzu
                                Living Legend
                                • 30.oct.2013
                                • 1000

                                #30
                                Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                                Sa lasam reclama...nu e mai bine sa oferim omului o solutie profesionala,apoi sa ne povesteasca dansul rezultatul,eu cred ca vom avea parte doar de multumiri,stati fara nici o grija ca nu se imbogateste nimeni din vanzarea a cativa mp,chiar prefer sa ai fac o oferta dansului,ai trimit 1.5 mp gratuit pentru a proba cat de util este acest produs.

                                Comentariu

                                Procesare...