Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Grosu Marius
    Incepator
    • 09.sep.2012
    • 15

    #31
    Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

    Postat în original de emanuelguzu
    Sa lasam reclama...nu e mai bine sa oferim omului o solutie profesionala,apoi sa ne povesteasca dansul rezultatul,eu cred ca vom avea parte doar de multumiri,stati fara nici o grija ca nu se imbogateste nimeni din vanzarea a cativa mp,chiar prefer sa ai fac o oferta dansului,ai trimit 1.5 mp gratuit pentru a proba cat de util este acest produs.
    Ar fi buna o mostra si un pret pe mp...
    Intre timp imi fac un calcul in privinta suprafetei necesare.
    Multumesc.

    Comentariu

    • Grosu Marius
      Incepator
      • 09.sep.2012
      • 15

      #32
      Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

      In plus.... mai am 2-3 zile si trebuie sa cumpar si sa inceapa montarea polistirenului...
      Va mai astept cu solutii si recomandari.
      Din cate am citit... pentru fatadele inchise se poate folosi polistiren de 10cm EPS80, iar pentru fatade ventilete (in cazul meu veranda) pot folosi polistiren de 5cm EPS50/60.... Am inteles bine?

      Si o alta intrebare importanta...
      Am in plan sa finisez fatadele, iar interiorul este posibil sa ramana pe la anul. Poate fi o problema daca voi lasa mansarda neincalzita si nefinisata la interior in aceasta iarna?... la gandesc la lemn si la termoizolatia cu polistiren.

      Multumesc.

      Comentariu

      • intransingentul
        Membru Marcant
        • 26.iul.2012
        • 996

        #33
        Postat în original de emanuelguzu
        Sa lasam reclama...nu e mai bine sa oferim omului o solutie profesionala,apoi sa ne povesteasca dansul rezultatul,eu cred ca vom avea parte doar de multumiri,stati fara nici o grija ca nu se imbogateste nimeni din vanzarea a cativa mp,chiar prefer sa ai fac o oferta dansului,ai trimit 1.5 mp gratuit pentru a proba cat de util este acest produs.
        Nu ati inteles despre ce este vorba.
        Placare cu polistiren direct peste scandura.
        Problema era ca scandura nu era uscata.
        Oferta dvs cade.
        Inca o data, va sfatiesc sa fiti doar un membru activ al forumului, nu doar efemer.

        Postat în original de Grosu Marius
        In plus.... mai am 2-3 zile si trebuie sa cumpar si sa inceapa montarea polistirenului...
        Va mai astept cu solutii si recomandari.
        Din cate am citit... pentru fatadele inchise se poate folosi polistiren de 10cm EPS80, iar pentru fatade ventilete (in cazul meu veranda) pot folosi polistiren de 5cm EPS50/60.... Am inteles bine?

        Si o alta intrebare importanta...
        Am in plan sa finisez fatadele, iar interiorul este posibil sa ramana pe la anul. Poate fi o problema daca voi lasa mansarda neincalzita si nefinisata la interior in aceasta iarna?... la gandesc la lemn si la termoizolatia cu polistiren.

        Multumesc.
        Trebuie sa pastrati o temperatura de minim + 5°C .

        Postat în original de emanuelguzu
        Sa lasam reclama...nu e mai bine sa oferim omului o solutie profesionala,apoi sa ne povesteasca dansul rezultatul,eu cred ca vom avea parte doar de multumiri,stati fara nici o grija ca nu se imbogateste nimeni din vanzarea a cativa mp,chiar prefer sa ai fac o oferta dansului,ai trimit 1.5 mp gratuit pentru a proba cat de util este acest produs.
        Perfect ,1,5 mp gratuiti, din minim 70 mp = 68,5 mp care vor trebui cumparati cu suma de cca 45 lei/mp.
        68,5mp x 45 lei/mp= 3082,5 Lei.
        Asta sa nu mai punem la socoteala manopera de montaj+ materialele de tencuit+ manopera de tencuit, si deabea acum ajungem la termoizolatie care inseamna la randul ei manopera+ materiale.
        Solutia dvs este foarte buna?
        Solutia dvs este foarte costisitoare.

        Postat în original de emanuelguzu
        Pentru rigidizarea scanduri exista solurii
        Aveti grija ce scrieti, se poate interpreta ca este vorba despre soluri ....
        Ultima editare de Gemini; 28.iul.2015, 12:12.
        De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

        Comentariu

        • mirceaknap
          Living Legend
          • 05.mar.2011
          • 1414

          #34
          Răspuns la: Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

          Postat în original de Grosu Marius
          In plus.... mai am 2-3 zile si trebuie sa cumpar si sa inceapa montarea polistirenului...
          Va mai astept cu solutii si recomandari.

          Si o alta intrebare importanta...
          Am in plan sa finisez fatadele, iar interiorul este posibil sa ramana pe la anul. Poate fi o problema daca voi lasa mansarda neincalzita si nefinisata la interior in aceasta iarna?... la gandesc la lemn si la termoizolatia cu polistiren.

          Multumesc.
          Demontarea scandurii si apoi remontarea ei este benefica, montarea ar trebui facuta cu holzsuruburi, nu cu cuie.
          Montarea polistirenului se poate face cu spuma poliuretanica cu expandare redusa (vezi Ceresit), dar in paralel si cu prindere mecanica.

          Comentariu

          • Grosu Marius
            Incepator
            • 09.sep.2012
            • 15

            #35
            Răspuns la: Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

            Postat în original de mirceaknap
            Demontarea scandurii si apoi remontarea ei este benefica, montarea ar trebui facuta cu holzsuruburi, nu cu cuie.
            Montarea polistirenului se poate face cu spuma poliuretanica cu expandare redusa (vezi Ceresit), dar in paralel si cu prindere mecanica.
            Gasesc potrivita si logica sugestia dnv. de a face prindere prin holzsurub... Pana acum scandura prinsa deja a fost batuta in cuie.
            O intrebare care imi vine in minte acum este daca ar ajuta sa suplimentez fixarea scandurilor si cu holzsurub? (fara sa mai demontez scandura deja batuta).
            Multumesc.

            Comentariu

            • mirceaknap
              Living Legend
              • 05.mar.2011
              • 1414

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

              Postat în original de Grosu Marius
              Gasesc potrivita si logica sugestia dnv. de a face prindere prin holzsurub... Pana acum scandura prinsa deja a fost batuta in cuie.
              O intrebare care imi vine in minte acum este daca ar ajuta sa suplimentez fixarea scandurilor si cu holzsurub? (fara sa mai demontez scandura deja batuta).
              Multumesc.
              Sunt de parere ca scandura sa fie scoasa din cuie si prinsa in holzsuruburi.
              Am citit mai sus ca scandura nu a fost uscata, de fapt ea sa uscat pe pozitie,daca o desfaceti din cuie si o montati la loc in holzsuruburi nu pierdeti mare lucru,(sunt cativa MP), nici la manopera, nici ca timp, dar castigati la calitatea executiei.
              Cum doriti dvs.

              Comentariu

              • Grosu Marius
                Incepator
                • 09.sep.2012
                • 15

                #37
                Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                Va mai deranjez cu o intrebare, de data asta legata de tratarea lemnului...
                De unde si ce solutie sa cumpar pentru insecto-fungicide si pentru ignifugare?
                Multumesc.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15022

                  #38
                  Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                  Gasiti la orice magazin de bricolaj solutii de tratare a lemnului, se dilueaza cu apa si se aplica minim 2 straturi la un interval de timp. Au 4 functii de protectie, in functie de gradul de diluare utilizat.

                  Comentariu

                  • Grosu Marius
                    Incepator
                    • 09.sep.2012
                    • 15

                    #39
                    Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                    Postat în original de Gemini
                    Gasiti la orice magazin de bricolaj solutii de tratare a lemnului, se dilueaza cu apa si se aplica minim 2 straturi la un interval de timp. Au 4 functii de protectie, in functie de gradul de diluare utilizat.
                    Am gasit o solutie TYTAN 4F, care din descriere are functie de protectie la daunatori cu o diluare de 1 la 8 si protectie ignifuga cu o diluare mai concentrata de 1 la 4.
                    Pare a fi cam ceea ce caut.

                    Comentariu

                    • emanuelguzu
                      Living Legend
                      • 30.oct.2013
                      • 1000

                      #40
                      Răspuns la: Adeziv pentru lipire polistiren pe scandura

                      Domnule intrasigentul,solutiile costisitoare sunt necesare in unele cazuri daca vrem sa obtinem un rezultat de calitate si o lucrare cu durata de viata e superioara fata de lipirea posistirenului pe scandura neuniforma,uda si neaderenta,o fi spuma asta buna...dar nu stiu pentru cat timp.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15022

                        #41
                        Postat în original de Grosu Marius
                        Am gasit o solutie TYTAN 4F, care din descriere are functie de protectie la daunatori cu o diluare de 1 la 8 si protectie ignifuga cu o diluare mai concentrata de 1 la 4. Pare a fi cam ceea ce caut.
                        Da, ala acest gen de produse am facut referire. Daca il utilizati, preparati sarea cu apa calda conform instructiunilor.

                        Postat în original de emanuelguzu
                        ,o fi spuma asta buna...dar nu stiu pentru cat timp.
                        Spuma tot din vest vine . De fapt e adeziv poliuretanic si are o durata de viata similara sistemului de izolatie, sigur nu se intampla nimic in cei minim 20 - 25 ani cat poate sta termosistemul pe fatada. Lipsa de planeitate a stratului suport poate fi o problema la montarea si asigurarea planeitatii fatadei, mai ales daca nu este o mana cu experienta in aceste cazuri.
                        Ultima editare de Gemini; 29.iul.2015, 07:30.

                        Comentariu

                        Procesare...