Folie bariera vapori - brand, model, raport calitate - pret

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • slefbb
    Incepator
    • 19.iun.2013
    • 19

    Folie bariera vapori - brand, model, raport calitate - pret

    buna ziua,

    sunt interesat sa aflu care sunt brandurile bune producatoare de folie bariera de vapori si ce modele recomandati?

    am vazut preturi de la 100 ron/rola, pana la 700 ron/rola

    acu ma gandesc, sa nu o iau nici pe cea mai ieftina, dar nici pe cea mai scumpa

    o recomandare?

    multumesc
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2467

    #2
    Răspuns la: folie bariera vapori - brand / model - raport calitate / pret

    Eu voi folosi: Folie industrială PE regranulata 0,15 mm grosime, cumparata de la http://www.thermomaster.ro/folii_saci , la pretul de 1,35 lei/mp.

    Comentariu

    • FilipT
      Membru Marcant
      • 15.feb.2009
      • 695

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: folie bariera vapori - brand / model - raport calitate / pret

      Grija mare unde folositi aceasta folie, eu am avut o bucata ramasa si am acoperit ceva lemn cu ea, in cateva saptamani s-a faramitat toata(probabil de la soare...)

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Folie bariera vapori - brand, model, raport calitate - pret

        Utilizarea foliei de polietilena la interior si in sisteme mascate nu este acelasi lucru cu utilizarea in bataia radiatiei solare.
        Pentru aplicatii domestice se poate utiliza daca are o grosime de 0.14 - 0.2 mm.
        Celelalte bariere de vapori pe baza de aluminiu si prevazute cu retea de armare sunt mult mai bune, atat ca rezistenta in timp cat si datorita reflexiei radiatiei.

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2467

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: folie bariera vapori - brand / model - raport calitate / pret

          Postat în original de FilipT
          (probabil de la soare...)
          Nu probabil, sigur de la soare.

          Comentariu

          • slefbb
            Incepator
            • 19.iun.2013
            • 19

            #6
            Răspuns la: Folie bariera vapori - brand, model, raport calitate - pret

            eu ma gandeam sa folosesc isoflex alu..

            are un pret ok si din ce am citit pare a fi la o calitate buna

            ce parere aveti?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #7
              Răspuns la: Folie bariera vapori - brand, model, raport calitate - pret

              Folia de polietilena armata ce se lasa in bataia soarelui se deterioreaza in cateva luni. Ajunge sa se destrame, de altfel orice folie are indicatii privind expunerea la radiatia solara si timp maxim de acoperire cu urmatorul strat.
              Sigur, se poate utiliza folia de aluminiu respectiva fara probleme.

              Comentariu

              • Stefan_D
                Incepator
                • 03.iul.2013
                • 75

                #8
                Urmeaza sa pun folia anticondens sub vata minerala. Staturile acoperisului de sus in jos sunt urmatoarele: tigla metalica, spatiu pentru ventilatie, folie anticondens, astereala, capriori si doua randuri de vata bazaltica de 10cm simple (fara folie de aluminiu lipite din fabrica). Primul rand de vata este intre capriori, iar al doilea rand sub capriori. Deoarece folia de aluminiu la rola mi se pare putin cam scumpa (si destul de greu de montat pentru ca se rupe repede si neregulat in timpul montajului) as dori sa optez pentru alta folie. Aveti sugestii? Daca da, poate atasati si niste poze sau link-uri. Mentionez ca acoperisul este deasupra unei mansarde locuite, nu deasupra unui pod nelocuit.
                Multumesc anticipat.

                Ma gandeam sa pun o astfel de folie. Am avut acest model de folie in golutile de geam peste iarna si mi s-a parut foarte rezistenta. Ce parere aveti? E ok sa cumpar si sa montez o astfel de folie ca bariera de vapori?

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	photo 1.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	950,7 KB 
ID:	616400Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	photo 2.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	963,2 KB 
ID:	616401
                Ultima editare de Gemini; 16.mai.2014, 17:17.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #9
                  Răspuns la: Folie bariera vapori - brand, model, raport calitate - pret

                  Acesta este o folie ( galbena ) de polietilena intarita cu plasa - se foloseste la acoperis pe asteriala sub tigla de beton sau de ceramica , ea are microperforatii .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • Stefan_D
                    Incepator
                    • 03.iul.2013
                    • 75

                    #10
                    Răspuns la: Folie bariera vapori - brand, model, raport calitate - pret

                    Stiu ca se foloseste pentru acoperis. Dar intrebarea mea este daca nu o pot folosi si pentru bariara antivapori sub vata bazaltica?
                    Si daca raspunsul este nu, am alta varianta in afara de folia de aluminiu?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      #11
                      Răspuns la: Folie bariera vapori - brand, model, raport calitate - pret

                      Aceasta este o membrana de acoperis si nu o bariera de vapori. Microperforatiile permit transferul vaporilor, deci idee de bariera de vapori nu exista.
                      Alternativa la folia de aluminiu este o folie de polietilena cu grosimea de 0.14-0.2mm.

                      Comentariu

                      • Contractor
                        Incepator
                        • 01.mai.2014
                        • 1

                        #12
                        Răspuns la: Folie bariera vapori - brand, model, raport calitate - pret

                        Postat în original de coby
                        Acesta este o folie ( galbena ) de polietilena intarita cu plasa - se foloseste la acoperis pe asteriala sub tigla de beton sau de ceramica , ea are microperforatii .
                        Nu se poate folosi deoarece acea folie nu impiedica patrunderea vaporilor in termoizolatie, si intr-un an de zile se distruge.
                        Aveti nevoie de o folie din aluminiu armata cu o plasa din fibra de sticla:

                        Folie de aluminiu Termofol ofera o protectie eficienta impotriva patrunderii umezelii si asigura reflexia caldurii in podurile mansardate . Transport gratuit in toata tara,

                        Comentariu

                        Procesare...