Izolare balcon pentru eliminarea mirosurilor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • thvrz
    Incepator
    • 27.nov.2013
    • 3

    Izolare balcon pentru eliminarea mirosurilor

    Buna ziua, am cumparat recent un apartament intr-un bloc nou in care balconul este comun cu cel al vecinului, dar despartit la mijloc de la bun inceput de catre dezvoltator. De curand, am inchis balconul cu geam termopan, insa am observat ca atunci cand tin geamurile inchise, in partea mea de balcon patrund tot felul de mirosuri de la vecin, inclusiv fum de tigara si de mancare.

    M-am hotarat asadar sa il izolez mai bine pentru a stopa (sau reduce daca nu este posibil) patrunderea mirosurilor in balconul meu, asa ca am demontat "peretele" despartitor din balcon pentru a vedea din ce este facut.

    La prima vedere, structura este de fapt un schelet (gratar) din lemn dat de jur imprejur cu spuma poliuretanica si prins cu suruburi in pereti, tavan si podea. Pe deasupra, este prins policarbonat, pe marginea caruia s-a montat cu ceva adeziv, probabil silicon, o plinta la imbinarea cu peretii. Cum as putea sa modific aceasta configuratie pentru a reduce cel putin fumul de tigara ce imi patrunde in balcon?

    Prima idee a fost desigur rigipsul, insa nu as vrea sa modific foarte mult sistemul actual pentru a mentine o oarecare consistenta fata de celelalte balcoane din bloc. Cat de eficienta ar fi vata minerala daca as folosi-o printre scandurile de la acel gratar de lemn si la imbinarile cu peretele? Ce alte solutii rapide ar mai exista?

    Va multumec.
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2236

    #2
    Răspuns la: Izolare balcon pentru eliminarea mirosurilor

    Va rog sa postati o foto cu zona respectiva, peretele despartitor existent.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      Răspuns la: Izolare balcon pentru eliminarea mirosurilor

      Mirosul va patrunde atat timp cat exista o circulatie de aer intre cele doua balcoane. O solutie care rezolva problema va trebui sa fie etansa. Doar vata minerala nu rezolva problema. Astept imaginile solicitate pentru a ne da seama de situatia exacta.

      Comentariu

      • thvrz
        Incepator
        • 27.nov.2013
        • 3

        #4
        Răspuns la: Izolare balcon pentru eliminarea mirosurilor

        Multumesc pentru raspunsuri. Am reusit sa fac astazi poze, nu stiu cat de concludente sunt, dar surprind totusi structura pe care este montat acel policarbonat. Am incercat sa fac pozele cu blitz pentru ca lumina sa treaca prin policarbonat si sa se vada scheletul de lemn de dedesubt. In jurul acestui schelet de lemn este aplicata spuma poliuretanica, mai putin la imbinarea cu geamul termopan.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6868

          #5
          Răspuns la: Izolare balcon pentru eliminarea mirosurilor

          La imbinari se poate etanseiza cu niste garnituri specifice sau cu silicon .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • mirceaknap
            Living Legend
            • 05.mar.2011
            • 1408

            #6
            Răspuns la: Izolare balcon pentru eliminarea mirosurilor

            Acel "perete" arata foarte bine.
            Cautati sa-i faceti o etansare,pt ca nu merita sa stricati asa ceva.
            Folositi sisteme de etansare.
            Etansati rama pe langa perete,si policarbonatul de rama.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #7
              Răspuns la: Izolare balcon pentru eliminarea mirosurilor

              Utilizati un cordon de acril pentru etansarea zonelor respective - Acrilat pentru reparatii Ceresit CS 7 Acryl sau aplicati o garnitura de cauciuc autoadeziva (aceasta pe zona de PVC).

              Comentariu

              • danadana
                Incepator
                • 15.mai.2014
                • 6

                #8
                Răspuns la: Izolare balcon pentru eliminarea mirosurilor

                oare unde sa postez? am si eu un balcon inchis cu fier si geam obisnuit. doresc ca pe o latura de margine sa fac un raft;nu doresc sa fac raftul inchis in partea din spate ci sa-l las liber, asa ca se impune ca geamurile sa le dau jos, sa le inlocuiesc cu pvc pentru termopane.cu ce lipesc pe fier? mentionez ca doresc sa pun acest"sandwich" pentru ca am inteles ca izoleaza bine.cine ce idei imi da? si ce parere aveti despre micul meu proiect?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #9
                  Răspuns la: Izolare balcon pentru eliminarea mirosurilor

                  Ce sa lipiti pe fier? Nu am inteles exact ce trebuie imbinat dar o inlocuire a unei laturi a inchiderii actuale a balconului impune desfacerea structurii si realizarea uneia adecvate materialului de inchidere nou. Panourile sandwich se fixeaza mecanic. Va rog sa formulati mai clar nelamurirea.

                  Comentariu

                  Procesare...