Polistiren expandat de 20cm

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • baumpeter2003
    Incepator
    • 29.sep.2012
    • 11

    Polistiren expandat de 20cm

    Buna.
    Construiesc o casa din lemn, in regim propriu. Doresc sa o izolez cu polistiren de 20Cm. intrebarea mea este, daca merita acest lucru??? in casa v-a fi incalzire in pardoseala prin panou solar. Dilema este de a investii 5000-6000 euro in panouri solare pt incalzire in pardoseala? Daca izolez cu 20 CM polistiren casa, oare iarna de ce cantitate, sau ce energie asi avea nevoie pt a nu fii frig in casa?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Polistiren expandat de 20cm

    Aceasta izolatie va fi la exterior doar? In structura casei aveti alte materiale izolatoare termic (pereti, placa peste sol etc.)?
    Incalzirea asigurata doar de panouri solare? Cine a dimensionat sistemul de incalzire nu a luat in considerare izolatia termica a casei?
    Va intreb pentru ca la sisteme de incalzire prin pardoseala si mai ales pe baza de energie solara, pot sa apara probleme datorita izolatiei deficitare pe anumite zone si de aici imposibilitatea de asigurare a unui confort minim.

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2298

      #3
      Răspuns la: Polistiren expandat de 20cm

      Postat în original de baumpeter2003
      Buna.
      Construiesc o casa din lemn, in regim propriu. Doresc sa o izolez cu polistiren de 20Cm. intrebarea mea este, daca merita acest lucru??? in casa v-a fi incalzire in pardoseala prin panou solar. Dilema este de a investii 5000-6000 euro in panouri solare pt incalzire in pardoseala? Daca izolez cu 20 CM polistiren casa, oare iarna de ce cantitate, sau ce energie asi avea nevoie pt a nu fii frig in casa?
      20 cm pentru pereti, 20 cm sub placa peste sol si 40 cm peste tavanul ce da in pod/exterior, impreuna cu geamuri cu un coeficient de maxim 1 w/mpk este minimul de izolatie ce poate incadra casa intr-un consum de 100 kwh/mp/an, dictat de normativul C107.

      O casa termoizolata astfel va avea un necesar termic specific de pana in 50 wati/mp, iar sistemul de incalzire in pardoseala va functiona cu un top de 35*C tur in zilele mai reci.

      Modificare ulterioara:
      Nu, nu investiti 5000 euro in panouri solare, bagatii in termoizolatie.
      Ultima editare de cheluakame; 14.iul.2014, 21:06.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • emanuelguzu
        Living Legend
        • 30.oct.2013
        • 1026

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Polistiren expandat de 20cm

        Postat în original de cheluakame
        20 cm pentru pereti, 20 cm sub placa peste sol si 40 cm peste tavanul ce da in pod/exterior, impreuna cu geamuri cu un coeficient de maxim 1 w/mpk este minimul de izolatie ce poate incadra casa intr-un consum de 100 kwh/mp/an, dictat de normativul C107.

        O casa termoizolata astfel va avea un necesar termic specific de pana in 50 wati/mp, iar sistemul de incalzire in pardoseala va functiona cu un top de 35*C tur in zilele mai reci.

        Modificare ulterioara:
        Nu, nu investiti 5000 euro in panouri solare, bagatii in termoizolatie.
        cu cat creste randamentu termic de la 10cm la 20 cm la o izolare a peretilor ?
        20 la pereti si 40 la tavane...tare de tot,mucegaiul si igrasia la casa lor,dupa ce faceti izolatia vreau sa faceti si un test cu un aparat de masurare a uniditati din aer.

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2298

          #5
          Răspuns la: Polistiren expandat de 20cm

          Cand o sa raspundeti si dvs la o intrebare pe care vi-am adresat-o de vreo 3 ori, atunci am sa ma deranjez si eu sa va ofer un raspuns.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • baumpeter2003
            Incepator
            • 29.sep.2012
            • 11

            #6
            Răspuns la: Polistiren expandat de 20cm

            Multumesc tuturora pt raspunsuri. Problema este ca o construiesc in regim propriu, iar la multe definitii nu ma pricep... dar ajuta mult ceea ce citesc pe site-ul acesta, si am un punct de unde sa merg mai departe.

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2107

              #7
              Răspuns la: Polistiren expandat de 20cm

              Postat în original de baumpeter2003
              Problema este ca o construiesc in regim propriu
              Dar presupun ca ai un proiect facut de unii care au facut ceva studii in acest sens.
              Daca ei au spus polistiren de 20 cm pe exterior (indicand si tipul - expandat sau extrudat), haide sa le dam crezare, ca de aceea au facut o facultate.
              Daca nu aveti un proiect si vreti dar sa aflati opinii despre cum se izoleaza la exterior o casa din lemn, este cu totul altceva.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Răspuns la: Polistiren expandat de 20cm

                baumpeter2003,

                Suntem aici sa va sfatuim si indrumam. va rog sa raspundeti la intrebarile pe care le-am pus.
                Postati ceva foto si detaliati structura existenta sau gandita pentru pereti si alte zone.
                Ulterior vedem ce este mai bine sa faceti pentru izolarea termica a casei la care lucrati.

                Comentariu

                • baumpeter2003
                  Incepator
                  • 29.sep.2012
                  • 11

                  #9
                  Răspuns la: Polistiren expandat de 20cm

                  Scuze ca revin asa tarziu. Am proiect facut de inginer, aprobat de primarie. Ca si structura a peretului dinspre interior spre exterior: rigips, folie vapori, vata minerala sau vata bazaltica (nu stiu care este mai buna, peretele o sa fie facut cu grinzi de 10/12), OSB 3 de 12mm, izolat cu polistiren de 10CM. Dar eu doresc sa pun polistiren de 20CM. Doresc sa izolesc si pardoseala, punand polistiren 5CM de EPS 100, + polistiren extrudat tot de 5 CM + incalzire in pardoseala integrat in sapa de 5CM. Multumesc Domnului cheluakame pt raspuns, este pe limbaj tehnic trebuie sa ma documentez pt ca nu birui limbajul acesta. Are dreptate nu numai solar cumpar, ci si toate instalatia. Mie frica de faptul ca firmele de instalatori care se ocupa de "solare" imi propun o instalatie mai mare decat am nevoie.

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2298

                    #10
                    Răspuns la: Polistiren expandat de 20cm

                    Baumpeter, 5 cm EPS 100 si 5 cm XPS este putin sub incalzirea in pardoseala.
                    Deasemnea, nu inteleg de ce aceasta combinatie si nu direct doar EPS 100.

                    Ca structura a peretelui este ok. Singurul lucru care nu il inteleg este de ce grinzi 10x12 cm ca structura si nu dulapi 5x15 sau echivalente. Grinzile au sanse mai mari de crapare in timp decat dulapii.
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • baumpeter2003
                      Incepator
                      • 29.sep.2012
                      • 11

                      #11
                      Răspuns la: Polistiren expandat de 20cm

                      Multumesc domnului cheluakame pentru raspuns si pentru celelalte raspunsuri. Trebuie sa ma interesez cum e cu dulapuri inloc de grinzi. revin la pardoseala, ar trebui sa pun doar polistiren EPS 100 fara polistiren extrudat? de cati CM? Polistirenul EPS100 rezista in timp mai bine decat polistirenul extrudat?

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2298

                        #12
                        Răspuns la: Polistiren expandat de 20cm

                        Postat în original de baumpeter2003
                        revin la pardoseala, ar trebui sa pun doar polistiren EPS 100 fara polistiren extrudat?Polistirenul EPS100 rezista in timp mai bine decat polistirenul extrudat?
                        Rezistenta in timp a polistirenului este data si de montaj. Eu, spre exemplu am aplicatii unde s-a folosit si EPS 70 si nu au aparut probleme in timp, insa, sapa are o grosime de circa 5 cm si este armata cu plasa de 4 sau 5 mm (nu mai stiu sigur).

                        Postat în original de baumpeter2003
                        de cati CM?
                        Eu, recomand cel putin 20 cm.

                        Ca sa va faceti o idee, o casa de 100 mp suprafata (250 mc volum) ce are sub incalzirea in pardoseala un strat de 20 cm EPS, are pierderi la nivelul pardoselii de circa 600 wati.

                        Pentru pereti, daca aveti un strat total de 30 cm termoizolatie (10 cm in pereti + 20 pe exterior), pierderile la nivelul peretilor ar fi de circa 500 wati.

                        Tavanul, acoperit cu 40 cm vata de sticla ar inregistra pierderi de doar 400 wati.

                        Cele mai mari pierderi s-ar intregistra prin ventilatie/aerisire (considerand ca aerul din casa se schimba total odata la 2 ore) si ar avea o valoare de 1700 wati.

                        Si prin geamurile cu un coeficient de 1 w/mpK,avand o valoare de ~750 wati.

                        O astfel de casa ar avea un cost aferent incalzirii (considerand ca sursa centrala pe gaz in condensare) de circa 1200-1300 ron, iar cea mai friguroasa luna nu ar depasi valoarea de 250-300 ron.

                        P.S. Aceste valori sunt confirmate.
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #13
                          Răspuns la: Polistiren expandat de 20cm

                          Postat în original de baumpeter2003
                          .... revin la pardoseala, ar trebui sa pun doar polistiren EPS 100 fara polistiren extrudat? de cati CM? Polistirenul EPS100 rezista in timp mai bine decat polistirenul extrudat?
                          Polistirneul expandat EPS 100 este unul mai rezistent decat cele standard utilizate la termoizolare si poate fi folosit in locul polistirenului extrudat la pardoseli interioare. De altfel, puteti vedea placile cu nuturi de la instalatiile de incalzire prin pardoseala.

                          Comentariu

                          Procesare...