Izolare camara exterioara balcon

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • eugeneugen
    Incepator
    • 03.sep.2014
    • 18

    Izolare camara exterioara balcon

    Buna, va rog sa ma ajutati cu sfaturi la izolarea unei camari zidite pe balcon. Aceasta are un perete comun cu apartamentul, se afla la etaje intermediare, etaje la care sunt de asemenea zidite camari similare ca suprafata. Zidul comun cu apartamentul este de caramida de 20 cm si izolatie de polistiren expandat pe exterior de 5 cm, peretele din sud si vest (vezi foto) sunt tot din caramida de 20 cm dar au izolatie pusa ambele parti, tot de 5 cm. Eu am zidit peretele de nord a camarii, unde va fi si usa de acces, cu bca de 10 cm. Va rog sa-mi spuneti daca este necesar sa izolez camare pentru a nu ingheta alimentele peste iarna in ea si cat de groasa sa fie izolatia/ce fel, respectiv ce usa ar trebui sa montez. Suprafata este de aproximativ 1,8 m x 0.7 m.
    Multumesc

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	balcon.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	5,8 KB 
ID:	639559
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Răspuns la: Izolare camara exterioara balcon

    Daca balconul este inchis si izolat, nu aveti nevoie sa izolati peretele zidit cu BCA - cel marcat cu rosu. Orice usa doriti dvs., fie din tamplarie PVC, fie una din comert etc.

    Comentariu

    • eugeneugen
      Incepator
      • 03.sep.2014
      • 18

      #3
      Doar peretii camarii sunt izolati, restul balconului este deschis cu balustrada. Am uitat sa precizez un amanunt probabil important. Prin partea superioara a camarii trece tubul de evacuare a aerului a centralei de apartament (posibil sa incalzeasca pe timp de iarna incaperea?).
      Ultima editare de Gemini; 08.sep.2014, 08:48.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Răspuns la: Izolare camara exterioara balcon

        Tubul nu va genera caldura care s aincalzeasca incaperea atat de mult. In cazul in care balconul este deschis, puteti izola cu minim 5cm de polistiren expandat pe acel perete cu usa.

        Comentariu

        • eugeneugen
          Incepator
          • 03.sep.2014
          • 18

          #5
          Răspuns la: Izolare camara exterioara balcon

          bun, in continuare nu conteaza daca montez usa de lemn sau usa termopan?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #6
            Răspuns la: Izolare camara exterioara balcon

            O usa din PVC va etansa mult mai bine decat una din lemn si va fi mai putin sensibila la actiunea factorilor exteriori. In loc de geam se va utiliza panel termoizolant.

            Comentariu

            Procesare...