Finisare termosistem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adryanoo_boy
    Incepator
    • 10.iun.2011
    • 25

    Finisare termosistem

    Buna seara, am placat casa cu polistiren eps 80 ,bineinteles cu plasa si o mana de polistirol.Acum , nu mai stiu sa mai dau o mana de polistirol si sa o las asa caci nu mai am banutzi sau sa mai dau o mana de feinputz.Precizez ca mi-ar place sa ramana o singura culoare uniform caci nu stiu cand voi da decorativa.Cu polistirol raman 10 culori in urma ,toate nuantele de gri de aceea ma gandeam la feinputz.Un amic mi-a recomandat THRAKON,el asa a decorat casa,chiar nu stiu pe ce varianta sa merg.Poate ma indrumati voi.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15126

    #2
    Răspuns la: Finisare termosistem

    Cum arata suprafata rezultata?
    Recomandarea este sa slefuiti suprafata de eventualele urme, aplicati o amorsa pentru tencuiala decorativa, culoarea alba asa cum vine amorsa.
    Anul viitor este recomandat sa aplicati tencuiala decorativa.

    Comentariu

    • adryanoo_boy
      Incepator
      • 10.iun.2011
      • 25

      #3
      Răspuns la: Finisare termosistem

      suprafata arata destul de bine,dar ca dupa o singura mana de polistirol ,plasa este acoperita dar pe ici pe colo materialul a luat forma tesaturii plasei

      Comentariu

      • adryanoo_boy
        Incepator
        • 10.iun.2011
        • 25

        #4
        Răspuns la: Finisare termosistem

        Am uitat sa va intreb ,slefuirea in ce consta ?

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Răspuns la: Finisare termosistem

          Postat în original de adryanoo_boy
          suprafata arata destul de bine,dar ca dupa o singura mana de polistirol ,plasa este acoperita dar pe ici pe colo materialul a luat forma tesaturii plasei
          Nu se aplica decat o singura mana de masa de spaclu Polistirol, insa la o grosime minima de 3-5 mm. Plasa trebuie sa fie inglobata perfect in masa de spaclu in asa fel incat sa nu ramana vizibila. Lisarea se face in asa fel incat suprafata sa devina "oglinda". Acu nu mai aveti ce face, puneti smirglu pe o bucata de scandura si smirgluiti zonele cu denivelari deoarece pe masa de spaclu nu se mai aplica altceva decat finisaj. Cu tinci o sa aveti probleme.
          Cu stima.

          Comentariu

          • adryanoo_boy
            Incepator
            • 10.iun.2011
            • 25

            #6
            Răspuns la: Finisare termosistem

            Multumesc f mult pentru raspuns , plasa e acoperita uniform doar ca ,toti mi-au zis sa dau 2 maini pe pollistirol in strat cat mai subtire.Multumesc inca o data , o seara buna.

            Comentariu

            • adryanoo_boy
              Incepator
              • 10.iun.2011
              • 25

              #7
              Răspuns la: Finisare termosistem

              Daca dau amorsa acum ,mai dau si la anul inainte de decorativa, amorsa ?

              Comentariu

              • gabiz
                Membru
                • 23.aug.2013
                • 139

                #8
                Răspuns la: Finisare termosistem

                Buna ziua,mesterul meu a pus plasa de polistiren pe exterior de 160 si a aplicat prima mana de material ceresit ct 83.Au
                trecut in jur de 10 ore.Temperatura de dimineata era in jur de -1 C.,materialul nu era uscat in aceasta dimineata.
                Este posibil sa am probleme?Cum imi dau seama de acest lucru?Mai se aplica imediat a doua mana?
                Multumesc.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15126

                  #9
                  Răspuns la: Finisare termosistem

                  Postat în original de adryanoo_boy
                  Daca dau amorsa acum ,mai dau si la anul inainte de decorativa, amorsa ?
                  Sigur, atunci cand o sa aplicati tencuiala decorativa o sa achizitionati o alta amorsa, nuantata corespuzantor culorii tencuielii decorative pentru care optati.

                  Postat în original de gabiz
                  Buna ziua,mesterul meu a pus plasa de polistiren pe exterior de 160 si a aplicat prima mana de material ceresit ct 83.Au
                  trecut in jur de 10 ore.Temperatura de dimineata era in jur de -1 C.,materialul nu era uscat in aceasta dimineata.
                  Este posibil sa am probleme?Cum imi dau seama de acest lucru?Mai se aplica imediat a doua mana?
                  Multumesc.
                  Pe aceasta vreme masa de spaclu se usuca mai greu. Ati gresit cand ati utilizat adezivul Ceresit CT 83 pentru realizarea masei de spaclu armate. Acest produs este destinat doar pentru ipirea placilor de polistiren. Adezivul suplimentar nu este necesar daca masa de spaclu armata a fost realizata corect.

                  Comentariu

                  • gabiz
                    Membru
                    • 23.aug.2013
                    • 139

                    #10
                    Răspuns la: Finisare termosistem

                    Buna ziua
                    Imi cer scuze,lipirea s-a efectuat cu CT 85 nu cu CT 83.
                    Pe toata casa s-a folosit dupa lipirea polistirenului ,,doua maini,,de CT 85.
                    Cazul se referea de fapt la prima mana de CT 85 data peste plasa de armare ieri in conditiile de -1 C.
                    Raspundeti-mi daca s-a gresit ? Cum se observa in timp acest lucru?
                    Multumesc.
                    Postat în original de Gemini
                    Sigur, atunci cand o sa aplicati tencuiala decorativa o sa achizitionati o alta amorsa, nuantata corespuzantor culorii tencuielii decorative pentru care optati.


                    Pe aceasta vreme masa de spaclu se usuca mai greu. Ati gresit cand ati utilizat adezivul Ceresit CT 83 pentru realizarea masei de spaclu armate. Acest produs este destinat doar pentru ipirea placilor de polistiren. Adezivul suplimentar nu este necesar daca masa de spaclu armata a fost realizata corect.

                    Comentariu

                    • gabiz
                      Membru
                      • 23.aug.2013
                      • 139

                      #11
                      Răspuns la: Finisare termosistem

                      ...mentiunea ca -1C a fost noaptea trecuta dupa aproximativ 10 ore de la punerea plasei si aplicarea primei
                      maini de adeziv CT 85.
                      Multumesc.
                      Postat în original de gabiz
                      Buna ziua
                      Imi cer scuze,lipirea s-a efectuat cu CT 85 nu cu CT 83.
                      Pe toata casa s-a folosit dupa lipirea polistirenului ,,doua maini,,de CT 85.
                      Cazul se referea de fapt la prima mana de CT 85 data peste plasa de armare ieri in conditiile de -1 C.
                      Raspundeti-mi daca s-a gresit ? Cum se observa in timp acest lucru?
                      Multumesc.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15126

                        #12
                        Răspuns la: Finisare termosistem

                        Cum arata suprafata realizata? Cat de gros este stratul de masa de spaclu?
                        Ma astept ca acesta sa fie corespunzator realizata daca s-a utilizat plasa de 160 grame si nu ar fi nevoie de alt strat suplimentar. Masa de spaclu se usuca in cateva zile la aceste temperaturi si atat timp cat nu a scazut temepratura la limita inghetului totul o sa fie OK. Aveti putina rabdare sa se usuce materialul.

                        Comentariu

                        • gabiz
                          Membru
                          • 23.aug.2013
                          • 139

                          #13
                          Răspuns la: Finisare termosistem

                          Postat în original de Gemini
                          Cum arata suprafata realizata? Cat de gros este stratul de masa de spaclu?
                          Ma astept ca acesta sa fie corespunzator realizata daca s-a utilizat plasa de 160 grame si nu ar fi nevoie de alt strat suplimentar. Masa de spaclu se usuca in cateva zile la aceste temperaturi si atat timp cat nu a scazut temepratura la limita inghetului totul o sa fie OK. Aveti putina rabdare sa se usuce materialul.
                          Daca masa de spaclu se usuca in cateva zile si temperatura, dupa cum spuneam, a fost de minus,noaptea,v-am intrebat cum se manifesta masa de spaclu daca a fost afectata si cum se manifesta in timp ?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15126

                            #14
                            Răspuns la: Finisare termosistem

                            Cum v-am spus, atat timp cat nu a inghetat, chiar daca o perioada s-a atins o temperatura usor negativa, nu este problema. Inghetul incepe dincolo de - 5°C.
                            Ultima editare de Gemini; 07.nov.2014, 11:43.

                            Comentariu

                            • gabiz
                              Membru
                              • 23.aug.2013
                              • 139

                              #15
                              Răspuns la: Finisare termosistem

                              Postat în original de Gemini
                              Cum v-am spus, atat timp cat nu a inghetat, chiar daca o perioada s-a atins o temepratura usor negativa, nu este problema. Inghetul incepe dincolo de - 5°C.
                              Multumesc pentru raspuns!Acum am inteles.

                              Comentariu

                              Procesare...