Izolatie sub parchet

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • euvasile
    Incepator
    • 17.aug.2015
    • 2

    Izolatie sub parchet

    Am o intrebare in legatura cu folosirea foliei de celofan sub parchet, mai exact vreau sa montez parchet la parterul unui bloc in felul urmator:

    -folie ceolofan

    -doua randuri de polistiren suprapuse a cate 6mm grosime pe fiecare rand

    -folie pentru parchet

    -parchet 8,5mm

    Intrebarea este daca sub folia de celofan exista riscul sa apara mucegai, este bine sa o folosesc? Spatiul de care dispun pentru izolatie este de 15mm, ce materiale pot folosi sa ma incadrez in acest spatiu de 15mm, sapa este dreapta.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: izolatie sub parchet

    Nu e bine deloc .
    Termoizolatie in acel spatiu mic este cam degeaba . Parchetul trebuie sa aiba un substrat rigid ca sa reziste . Montati placi de osb cu fixare mecanica , de 12 mm si folie parchet de 3 mm si apoi parchetul .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • euvasile
      Incepator
      • 17.aug.2015
      • 2

      #3
      prin sapa am trecut toate tevile, sunt foarte multe si imi este frica sa prind osb-ul cu dibluri pentru o fixare mecanica iar in adezivi nu am incredere deloc. De ce se mai comercializeaza atunci polistirenul extrudat? In caz de umezeala osb-ul se poate umfla? Sub osb nu poate aparea mucegai? eu credca da avand in vedere ca e la partier. Am cuparat un pat nou care sub saltea avea placa de pal, in cateva saptamani a mucegait tot de am fost nevoit sa-l arunc, eu nu am incredere in rahaturile astea gen pal, osb.

      aesta este un comentariu a unui cetatean de pe un al forum exact ce suneam eu osb egal mucegai

      Soacrei mele i sa montat OSB sub parchet masiv ,acum vre-o 5 ani (tot de un meserias) cam pe acelasi sistem cum a-ti zis dvs.
      Luna trecuta a facut niste modificari si a trebuit sa ridice o parte din parchet.
      Osb-ul era de consistenta cartonului, il rupeai cu mana. Noroc ca-l tinea gravitatia si stratul de adeziv cu care a fost lipit parchetul.
      Sa nu mai zic ca in camera era mereu un miros asa.. ca de mobila veche.

      Cauza sigura: Umezeala
      Ultima editare de Gemini; 19.aug.2015, 07:41.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #4
        Răspuns la: izolatie sub parchet

        Umezeala , de unde provenea ? Sub sapa e pamantul ?! Sau sapa inca nu s-a uscat si ati montat rapid ca asa e la noi rapid si prost ca sa facem de 5 ori munca ...
        Lasa ca e minunat cum ati conceput celofan si 2 randuri de extrudat 6mm + folie si un parchet de 8,5 mm => o sa aveti o podea ca valurile dunarii ..
        Ultima editare de coby; 17.aug.2015, 19:22.
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Răspuns la: Izolatie sub parchet

          Postat în original de euvasile
          -folie ceolofan
          -doua randuri de polistiren suprapuse a cate 6mm grosime pe fiecare rand
          -folie pentru parchet
          -parchet 8,5mm

          Intrebarea este daca sub folia de celofan exista riscul sa apara mucegai, este bine sa o folosesc? Spatiul de care dispun pentru izolatie este de 15mm, ce materiale pot folosi sa ma incadrez in acest spatiu de 15mm, sapa este dreapta.
          Cele doua randuri de placi de poarchet de 6mm nu inseamna ca o sa aveti o izolatie semnificativa. Sunt prea subtiri pentru a realiza o termoizolare cat de cat iar parchetul laminat nueste un material foarte cald. Da, folia de polietilena poate fi utilizata pentru a impiedica umiditatea sa ajunga la parchet. In mod normal nu este nici un risc, presupun ca placa existenta/sapa nu este umeda in mod normal.
          Nu se intampla nimic cu cele doua straturi de placi de izolatie de 6mm si stratul de PEE sub parchet. Ele nu vor deforma parchetul sub nici o forma. Aveti in vedere ca exista folie PEE si mai groasa, de exemplu 10mm.
          Ultima editare de Gemini; 19.aug.2015, 07:49.

          Comentariu

          Procesare...