Izolatie tavan interior - EPS sau XPS ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • 4ltair
    Incepator
    • 18.nov.2015
    • 1

    Izolatie tavan interior - EPS sau XPS ?

    Buna ziua tuturor,

    Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi referitoare la alegerea unei solutii corecte de izolare.

    Date de intrare:
    • apartament cu 2 camere, etaj 4 din 4
    • ferestrele sunt din tamplarie termopan
    • nu este izolat exterior
    • acoperis de tip sarpanta din tabla
    • tavanul este din placa de beton de 15 cm (doar presupunere, nu am datele tehnice ale cladirii)
    • peretii sunt de 30 cm din caramida plina


    Am hotarat sa izolez tavanul pe interior si inca sunt indecis in privinta tipului de polistiren:
    1. XPS - extrudat, cu grosime de 5 cm si rezistenta termica de 1.31
    2. EPS - expandat, cu grosime de 5 cm si rezistenta termica de 1.56


    Rugamintea mea este ma ma ajutati cu sfaturi pro si contra referitoare la cele 2 tipuri de polistiren
    si cu o scurta descriere a procesului de realizare a izolatiei (pasii care trebuie urmati si materialele
    necesare), pentru a putea face un calcul estimativ.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Izolatie tavan interior - EPS sau XPS ?

    Mai bine faceti structura de profile pt gips carton , montati placi de vata bazaltica in structura ( grosimea minim 5 cm , sau mai mult daca va permite inaltimea ) , bariera de vapori si apoi placile de gips carton , finisat si vopsit cu lavabila .
    Cu vata bazaltica iesiti mai ieftin decat cu polistirenul .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #3
      Răspuns la: Izolatie tavan interior - EPS sau XPS ?

      Varianta recomandata de Coby este cea mai indicata insa in loc de vata bazaltica utilizati vata de sticla la rola, un sortiment mai bun decat produsele universale. Fiind un apartament, va fi dificil de coborat mai mult de 5cm insa si asa se cunoaste efectul izolarii realizate.
      In afara de aceasta solutie, aveti psibilitatea sa adaugati izolatie si in pod, de exemplu un strat de 10cm de polistiren expandat.
      Izolarea tavanului este un aspect, ar trebui sa aveti in vedere si izolarea fatadei.

      Comentariu

      Procesare...