Sfat termoizolatie interioara tavane

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Miticca68
    Incepator
    • 16.dec.2021
    • 21

    #16
    Postat în original de VYS

    NU mai credeti toate prostiile pe care le scriu "magazinele de bricolaj" sau tot felul de agenti. Logic ca nu are cum sa aiba o folie 10cm grosime si dincolo de o descriere eronata, cauta sa specificatiile de pe eticheta cel putin.
    Daca nu ma crezi pe mine, vezi in atasament poza de pe site-ul producatorului, are fix 11mm in total.
    Postat în original de VYS
    Ce sa fie 10cm? Folia aia nu are 10cm ci 10mm. Probabil este o greseala undeva.
    Si atunci ai putea să-mi recomanzi ceva izolație pentru tavan? Mulțumesc frumos. Vata bazaltica, minerala, minim de cât ca și grosime??

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #17
      Depinde de situatia fiecarei case, nu stim cum arata la tine. Poti sa postezi cateva foto cu suprafata de izolat?
      Sunt posibile mai multe variante, vata minerala sau spuma poliuretanica. In niciun caz acea folie singura nu o vad ca pe o solutie, in combinatie cu vata minerala da. Pentru acest caz nu exista o izolatie buna sub 25-30cm de vata, la spuma poliuretanica se reduce grosimea de aplicare.
      .
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Miticca68
        Incepator
        • 16.dec.2021
        • 21

        #18
        Postat în original de VYS
        Depinde de situatia fiecarei case, nu stim cum arata la tine. Poti sa postezi cateva foto cu suprafata de izolat?
        Sunt posibile mai multe variante, vata minerala sau spuma poliuretanica. In niciun caz acea folie singura nu o vad ca pe o solutie, in combinatie cu vata minerala da. Pentru acest caz nu exista o izolatie buna sub 25-30cm de vata, la spuma poliuretanica se reduce grosimea de aplicare.
        .
        Asta-i.

        Comentariu

        • Miticca68
          Incepator
          • 16.dec.2021
          • 21

          #19
          Asta-i tavanul
          ​​​​

          Comentariu

          • Miticca68
            Incepator
            • 16.dec.2021
            • 21

            #20
            Vata minerala este aceeași cu vata bazaltica?
            Sau minerala este vata de sticla??

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13008

              #21
              Cat spatiu poti pierde cu izolatia tavanului? 20, 30cm?
              Ai vreo grinda de metal acolo?
              Vata minerala este atat cea de sticla cat si cea bazaltica.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Miticca68
                Incepator
                • 16.dec.2021
                • 21

                #22
                Postat în original de VYS
                Cat spatiu poti pierde cu izolatia tavanului? 20, 30cm?
                Ai vreo grinda de metal acolo?
                Vata minerala este atat cea de sticla cat si cea bazaltica.
                Te salut, nu am nicio grinda metalica, ci doar din lemn cu înălțimea de 10 cm. A fost o terasa deschisa pe care vrea sa o transform în dormitor. Dar vrea sa nu am probleme vara cu căldură și iarna cu frigului.
                Tocmai de asta caut informații referitoare la izolația cât mai eficienta a tavanului.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13008

                  #23
                  Eu as pune 30cm de vata pe tavan daca iti permite spatiul si cred ca se poate din ce vad in foto. Atentie, nu vata de sticla universala ci una cu coeficientul de maxim 0,038. Gasesti la Knauf si Ursa produse bune.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Miticca68
                    Incepator
                    • 16.dec.2021
                    • 21

                    #24
                    Postat în original de VYS
                    Eu as pune 30cm de vata pe tavan daca iti permite spatiul si cred ca se poate din ce vad in foto. Atentie, nu vata de sticla universala ci una cu coeficientul de maxim 0,038. Gasesti la Knauf si Ursa produse bune.
                    Te salut, oare la 20 cm, crezi ca nu ar fi suficient? Nu as avea spațiu pt 30 cm. Mulțumesc frumos.

                    Comentariu

                    Procesare...