Sfat termoizolatie interioara tavane

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Tberius
    Incepator
    • 13.ian.2016
    • 22

    Sfat termoizolatie interioara tavane

    Salut,

    Sunt si eu in cautarea unui sfat referitor la izolatia unor tavane.
    Deci casa este P+E. Are izolatie exterioara din polistiren expandat de 10. Intre etaj si pod exista placa de beton. In unele camere tavanul e format dintr-o parte dreapta si una inclinata (atasez foto). Doresc sa izolez pe interior aceste tavane deoarece am pierderi de caldura care se duce in pod si probleme cu igrasia si mucegaiul. (Mentionez ca izolatie exterioara in pod nu se poate face datorita modului cum este construit podul)

    Ce as putea folosi? Am facut de proba dormitorul toamna asta si am izolat tavanul cu polistiren extrudat de 5 mm.
    Camera mentine caldura foarte bine ,problemele cu mucegaiul au disparut insa am observat ca uneori apare condens in colturile tavanului.
    Unele pareri spun ca nu e bine cum am facut.

    As dori daca se poate sa-mi recomandati o solutie buna pt a scapa de aceste probleme. (Cineva mi-a zis de ceva produs aktivtherm cu microsfere , insa sincer nu am auzit pana acum si nu am incredere pana nu ma sfatui cu altii)
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de calin.diaconu; 14.aug.2023, 06:19. Motiv: Adaugat KW-uri pentru optimizare SEO
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15093

    #2
    Răspuns la: Sfat termoizolatie interioara tavane

    In aceasta faza este dificil sa izolati in vreun fel pe interior. Acel polistiren subtire aplicat de dvs. imbunatateste izolarea insa nu poate realiza o suprafata izolata continuu, astfel incat la imbinari pot sa apara probleme generate de condens. Pe termen scurt nu este problema insa pe termen lung nu vor intarzia sa apara complicatii. In plus, aspectul acelui polistiren nu este grozav.
    De ce nu se poate adauga izolatie in minipodul ramas? Nu exista nici o cale de acces? Ar fi mult mai eficient asa si fara implicatii asupra finisajului camerelor.

    Comentariu

    • Tberius
      Incepator
      • 13.ian.2016
      • 22

      #3
      Răspuns la: Sfat termoizolatie interioara tavane

      Nu se poate izola datorita modului in care e construit unele grinzi fiind lipite de placa de beton iar a izola peste tot mai putin in acele locuri ma gândesc ca nu e tocmai o solutie recomandata, iar in alte locuri (deasupra zonelor cu inclinatii) acoperisul vine practic lipit de placa de beton si iar nu se poate izola. Din acest motiv cautam o solutie de izolare pe interior.

      Sunt curios la ce v-ati referit in legatura cu aspectul polistirenului? Adica el a fost finisat tencuit , gletuit si etc apoi varuit nu se observa vreo diferenta fata de un alt tavan. Doar ca am inteles ca din punctul de vedere al condensului nu e cea mai buna solutie

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15093

        #4
        Răspuns la: Sfat termoizolatie interioara tavane

        Ati spun polistiren de 5mm pe tavan. Probabil este o eroare de redactare, nu? Grosimea de 5mm are doar o placa de izolatie pentru parchet sau alt gen de materiale, in nici un caz polistiren pentru izolare in aderenta.
        O grosime de 5cm poate fi mai plauzibila si in aceasta dimensiune se poat eface o izolare cu gipscarton si vata minerala, mult mai rezistent si sigur decat sistemul mentionat de dvs.

        Comentariu

        • Tberius
          Incepator
          • 13.ian.2016
          • 22

          #5
          Răspuns la: Sfat termoizolatie interioara tavane

          Imi cer scuze da inradevar era o eroare de redactare . Pe tavan in dormitor s-a pus polistiren extrudat de 5 cm prins cu adeziv si suporti din plastic peste care s-a tencuit , gletuit etc si dat cu var. Apare condens la unele colturi ma gândesc ca in timp o sa am iar probleme cu mucegaiul.

          Solutia cu gipscarton si vata minerala am mai auzit-o insa mi s-a spus ca as pierde mai mult din spatiu si ideea de tavan fals nu m-a incantat asa de tare pe moment si am zis ca o sa pastrez aceasta varianta ca o ultima alternativa.

          Idei am auzit mai multe inclusiv ce spuneam aktivtherm , placi din silicat de calciu skamotec ce se folosesc la cladirile de patrimoniu unde nu poate fi modificata fatada , alte materiale as fi vrut insa sa aud o parere de la cineva care a folosit sau a vazut.

          Eu merg in principiu pe partea ca prefer sa fac ceva inca sa nu mai am treaba mult timp cu acest lucru .

          Comentariu

          • catalin888
            Incepator
            • 31.dec.2015
            • 24

            #6
            Răspuns la: Sfat termoizolatie interioara tavane

            Cred ca o solutie durabila ar fi folosirea unui izolant din fibra de lemn sau canepa. Se poate placa cu rigips. Pierdeti aprox. 4-4,5 cm de spatiu.Este un izolant mai scump dar are unele avantaje pe care alte materiale nu le au. Cel mai important in cazul dumneavoastra este faptul ca acest material este permisiv la vapori de apa. Inlatura total crearea de condens si prin urmare igrasie. Polistirenul nu permite circulatia vaporilor de apa.

            Comentariu

            • Tberius
              Incepator
              • 13.ian.2016
              • 22

              #7
              Răspuns la: Sfat termoizolatie interioara tavane

              E o idee , multumesc de raspuns. Dar acel izolant din fibra de lemn nu putrezeste in timp?

              Comentariu

              • catalin888
                Incepator
                • 31.dec.2015
                • 24

                #8
                Răspuns la: Sfat termoizolatie interioara tavane

                Nu putrezeste. E tratat si fibra de lemn se comporta ca si lemnul masiv in cazul umiditatii. Cand e multa umiditate in aer, o preia iar cand e putina , o elibereaza. Mentine o atmosfera placuta. E tehnica folosita de majoritatea firmelor austriece, germane, italiene, etc.

                Comentariu

                • florianvasile
                  Incepator
                  • 19.ian.2016
                  • 58

                  #9
                  Răspuns la: Sfat termoizolatie interioara tavane

                  buna ziua
                  problema nu este doar de la izolatie desi aceasta reprezinta principala cauza
                  daca mai puteti adauga o izolatie de 6 (sase )cm va pot ajuta sa scapati de condens si mucegai contactati - ma pe adresa ....florian.vasile @yahoo.com

                  Comentariu

                  • martinos
                    Incepator
                    • 09.mar.2020
                    • 2

                    #10
                    Buna ziua,

                    Care este cea mai buna varianta de termoizolare a tavanului pe interior?

                    Apartamentul este orientat catre N – E si se afla la ultimul etaj, vara fiind foarte cald iar iarna frig am decis sa izolez tavaul in tot apartamentul si sa pun geamuri tripan.
                    60% din peretii apartamentului sunt din geam termopan pe partea din fata cu iesire pe terasa, iar pe laterale 2 pereti din caramida (blocul nu este izolat la exterior).
                    Locatia Cipru unde temperatura vara ajunge pana la 40 de grade iar iarna scade pana la maxim 5 grade.

                    Va rog frumos daca se poate o parere de la cunoscatorii din domeniu.

                    Multumesc anticipat!

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15093

                      #11
                      Nu aveti acoperis, este doar placa de beton si hidroizolatie?
                      Se poate izola cu minim 10cm de vata in sistemul cu gipscarton.

                      Comentariu

                      • Miticca68
                        Incepator
                        • 16.dec.2021
                        • 21

                        #12
                        Bună seara, urmează sa izolez un tavan al unui dormitor. Menționez că tavanul este din scânduri de lemn, folie anticondens și tabla. As vrea să-l izolez cu modelul din foto. Oare este suficient 10 cm ca și grosime? Mulțumesc frumos.

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13005

                          #13
                          Ce sa fie 10cm? Folia aia nu are 10cm ci 10mm. Probabil este o greseala undeva.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Miticca68
                            Incepator
                            • 16.dec.2021
                            • 21

                            #14
                            Te salut, are 10 cm grosime. Postez foto cu descrierea. Mulțumesc frumos pentru răspuns.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13005

                              #15

                              NU mai credeti toate prostiile pe care le scriu "magazinele de bricolaj" sau tot felul de agenti. Logic ca nu are cum sa aiba o folie 10cm grosime si dincolo de o descriere eronata, cauta sa specificatiile de pe eticheta cel putin.
                              Daca nu ma crezi pe mine, vezi in atasament poza de pe site-ul producatorului, are fix 11mm in total.
                              Fișiere Atașate
                              Ultima editare de VYS; 26.mai.2023, 20:34.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...