Mansardare casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • enoon
    Incepator
    • 08.ian.2013
    • 22

    Mansardare casa

    Buna,

    Am citit o parte din forum pe aceasta tema dar la ~150 pagini per subiect este cam mult, asa ca imi doresc un raspuns scurt si la obiect pentru termoizolatie mansarda.
    E vorba de o casa de weekend (cabana) care doresc sa o mansardez, am monentan grinzile, scandurile dintre si tigla metalica (Lindab).

    Cum as puteam ameaja acel spatiu, ultimul strat din interior ar fi gips carton pereti respectiv lemnt ca si tavan.
    Intre aceste elemente si tigla metalica ce ar trebui sa pun si de aprox ce grosime avand in vedere amplasarea in zona mai muntoasa si utilizarea mai degraba in sezonul cald si doar ocazional?

    PS: nu ma intereseaza neaparat costul, mai degraba sa fie o solutie calumea cu care nu am probleme pe viitor, spre exemplu am sa pun ferestre Fakro in loc de Velux tatorita raportului pret/calitate.

    Va multumesc ancitipat!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Mansardare casa

    Structura unui acoperis este destul de clara: invelitoare, rigle, membrana acoepris, asteriala, capriori, izolatia interioara, bariera de vapori, structura fixare si inchidere tavane.

    Dimensionarea acestora este un alt aspect si trebuie facuta corect, de catre un inginer de rezistenta, ma refer la structura sarpantei. Mansardarea necesita autorizatie de construire si va trebuie sa aveti cel putin DTAC cu planurile aferente.
    Cum arata cabana acum? Aveti foto?

    Comentariu

    • enoon
      Incepator
      • 08.ian.2013
      • 22

      #3
      Răspuns la: Mansardare casa

      Nu am poza din păcate, e mansardat primitiv să zicem cu scânduri, două debarale stânga și dreaptă.
      2.5 lățime 2.1 înălțime și 7 lungime. As vrea să păstrez o debara, să înalt plafonul și să pun pe partea opusă 2 ferestre mansardă.
      Mai am o mică problemă cu umiditatea, cameră inferioară trebuie ventilata și as vrea să respire casa prin mansardă.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Răspuns la: Mansardare casa

        Nu are relevant acat d eprimitiva este sau nu amenajarea actuala. Daca doriti sa transformati cabana si urmariti cateva principii, sigur reusiti.
        Respiratia casei nu se face chiar pe unde dorim noi, contactul ei cu exteriorul este pe intreaga suprafata a fatadei si nu numai, intr-o masura mai mare sua mai mica. De altfel se considera ca ventilatia nu trebuie chiar sa fie realizata pe conturul constructiv al casei pentru ca pot fi probleme de izolare si asigurarea a unui ambient interior corect.
        Unele sunt chiar mituri.

        Comentariu

        • intransingentul
          Living Legend
          • 26.iul.2012
          • 1008

          #5
          Răspuns la: Mansardare casa

          Postat în original de Gemini
          Respiratia casei nu se face chiar pe unde dorim noi, contactul ei cu exteriorul este pe intreaga suprafata a fatadei si nu numai,
          Cum sa mai respire casa prin pereti cand toata lumea monteaza "bariera de vapori"?
          Vom trai intr-un acvariu.
          De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

          Comentariu

          • doru_marciuc
            Living Legend
            Expert amenajari
            • 01.oct.2012
            • 1393

            #6
            Răspuns la: Mansardare casa

            Postat în original de intransingentul
            Cum sa mai respire casa prin pereti cand toata lumea monteaza "bariera de vapori"?
            Vom trai intr-un acvariu.
            Bine zis și greu de contrazis! Apoi, mai sunt și superferestrele la putere. După mine, e o problemă reală, dar ne încăpățânăm să n-o observăm.
            De treaba cu respiratul, zic.

            Comentariu

            • enoon
              Incepator
              • 08.ian.2013
              • 22

              #7
              Răspuns la: Mansardare casa

              As vrea sa nu deviem la subiect poate mai e cineva in situatie asemenatoare.

              Deci ce solutie propuneti? Ce pun sub tigla metalica si unde ventilez exact?

              Multumesc!

              Comentariu

              • fanero
                Living Legend
                • 02.aug.2008
                • 2107

                #8
                Răspuns la: Mansardare casa

                Postat în original de enoon
                am monentan grinzile, scandurile dintre si tigla metalica (Lindab)
                Aveti si folie de difuzie peste scandura (sub tabla)?

                Cum as puteam amenaja acel spatiu, ultimul strat din interior ar fi gips carton pereti respectiv lemn ca si tavan.
                Ce grosime au grinzile?
                O izolatie minima ar trebui sa aiba grosimea de 20 cm.
                Asa ca.
                Un strat de vata minerala semirigida (nu la sul) sau bazaltica intre grinzi.
                Apoi structura metalica pentru rigips umpluta cu un alt strat de vata minerala sau bazaltica.
                Apoi folie anticondens si peste placile de gips carton.

                spre exemplu am sa pun ferestre Fakro in loc de Velux tatorita raportului pret/calitate.
                Mai putin conteaza marca, desi "ce e bun si lui D.... ii place".
                Ce conteaza este modul in care sunt montate.
                Adica corect nu de niste "Dorei"

                Comentariu

                • enoon
                  Incepator
                  • 08.ian.2013
                  • 22

                  #9
                  Răspuns la: Mansardare casa

                  Postat în original de fanero
                  Aveti si folie de difuzie peste scandura (sub tabla)?
                  Nu.

                  Postat în original de fanero
                  Ce grosime au grinzile?
                  20-22 as zice

                  Postat în original de fanero
                  O izolatie minima ar trebui sa aiba grosimea de 20 cm.
                  Asa ca.
                  Un strat de vata minerala semirigida (nu la sul) sau bazaltica intre grinzi.
                  Apoi structura metalica pentru rigips umpluta cu un alt strat de vata minerala sau bazaltica.
                  Apoi folie anticondens si peste placile de gips carton.
                  Tot timpul aveam impresia ca acea folie se pune sub tigla metalica/

                  Postat în original de fanero
                  Mai putin conteaza marca, desi "ce e bun si lui D.... ii place".
                  Ce conteaza este modul in care sunt montate.
                  Adica corect nu de niste "Dorei"

                  Comentariu

                  • lmacsen
                    Membru
                    • 26.sep.2015
                    • 298

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Mansardare casa

                    Postat în original de enoon
                    Nu.
                    Tot timpul aveam impresia ca acea folie se pune sub tigla metalica/
                    Faceti confuzie intre folia de difuzie de sub tigla si folia anticondens de sub vata minerala. Au roluri diferite.
                    Ultima editare de lmacsen; 16.mar.2016, 08:23.

                    Comentariu

                    • fanero
                      Living Legend
                      • 02.aug.2008
                      • 2107

                      #11
                      Răspuns la: Mansardare casa

                      Neavand folie de difuzie sub tabla exista riscul ca apa care s-ar infiltra prin tabla sa deterioreze izolatia pe care o veti realiza intre grinzi.
                      Cauzele pot fi multiple, plecand de la un montaj defectuos pana la slabirea garniturilor de la suruburile de prindere.

                      Daca grinzile au 20-22 de cm grosime, umpleti golul dintre grinzi cu vata minerala, montati structura metalica pentru prinderea placilor de gips carton, umpleti golul din structura cu vata minerala, apoi folia anticondens si placile de gips carton.

                      Folia de difuzie se monteaza peste scandura din asteriala, sub tabla folosita pentru invelitoare.
                      Are rolul de a impiedica eventualele infiltratii de apa sa se scurga in interior.
                      Folia anticondens se monteaza la interior intre izolatie si placile de gips carton.
                      Are rolul de a impiedica vaporii de apa si condensul sa patrunda in izolatie.
                      Ultima editare de fanero; 16.mar.2016, 11:09.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Răspuns la: Mansardare casa

                        Cateva poze ar fi mult mai utile decat orice descriere. Este posibil sa fie necesare si alte lucrari le langa cele standard necesare pentru inchiderea si izolarea unor suprafete exterioare.

                        Comentariu

                        • enoon
                          Incepator
                          • 08.ian.2013
                          • 22

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Mansardare casa

                          Postat în original de fanero
                          Neavand folie de difuzie sub tabla exista riscul ca apa care s-ar infiltra prin tabla sa deterioreze izolatia pe care o veti realiza intre grinzi.
                          Cauzele pot fi multiple, plecand de la un montaj defectuos pana la slabirea garniturilor de la suruburile de prindere.
                          Situatia este data din pacate, inteleg rolul si multumesc pentru explicatia detaliata, pentru asta ar trebui sa demontez tot acoperisul care a fost muntat cu mai bine de 10 ani, deocamdata nu am observat infiltratii. Deci ma voi lipsi de ea si de acuma.

                          Postat în original de fanero
                          Daca grinzile au 20-22 de cm grosime, umpleti golul dintre grinzi cu vata minerala, montati structura metalica pentru prinderea placilor de gips carton, umpleti golul din structura cu vata minerala, apoi folia anticondens si placile de gips carton.
                          Eu voi avea o incapere intr-o parte plus ca va fi mansarda deci nu trebui izolat unde sunt peretii falsi cumva ci direct la grinzi?


                          Postat în original de fanero
                          Folia de difuzie se monteaza peste scandura din asteriala, sub tabla folosita pentru invelitoare.
                          Are rolul de a impiedica eventualele infiltratii de apa sa se scurga in interior.
                          Folia anticondens se monteaza la interior intre izolatie si placile de gips carton.
                          Are rolul de a impiedica vaporii de apa si condensul sa patrunda in izolatie.
                          Aveam impresia ca folia anticondens lasa sa treaca umezeala, dar in acest caz se pare ca accentueaza doar efectul de sera si va trebui aerisit des.
                          Vata minerala am inteles ca lasa vaopii sa treaca.

                          Eu imi imaginez in felul urmator umezeala (minima fie ea) trece prin gips carton, prin vata minerala si partea aerisita in vartul acoperisului unde se intalnesc cele 2 parti si este un fel de burlan invers. Imi pare rau nu stabilesc termenii tehnici.
                          Ultima editare de enoon; 16.mar.2016, 21:22.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mansardare casa

                            Postat în original de enoon
                            Eu imi imaginez in felul urmator umezeala (minima fie ea) trece prin gips carton, prin vata minerala si partea aerisita in vartul acoperisului unde se intalnesc cele 2 parti si este un fel de burlan invers. Imi pare rau nu stabilesc termenii tehnici.
                            Este putin gresit. Circulatia vaporilor prin izolatie nu trebuie sa existe in cazul unor suprafete ce delimiteaza interiorul de exterior. Daca acest lucru se intampla, exista riscul ca vaporii sa condensese in izolatie sau pe alte elemente ale structurii si sa produca nedoritul condens si mucegai.
                            Barierea de vapori chiar asta trebuie sa faca, ea ferind toate aceste zona protejate de aparitia condensului in conditiile in care umiditatea interioara poate induce acest lucru.

                            Comentariu

                            Procesare...