Sfat legislativ izolare termica casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ranettius
    Membru Marcant
    • 18.oct.2005
    • 589

    Sfat legislativ izolare termica casa

    Buna ziua,
    La o vila cu 3 apartamente, proprietatea asupra curtii fiind in indiviziune (3 familii, fiecare proprietar pe un etaj, restul indiviziune) unul din proprietari doreste sa-si izoleze termic pe exterior cladirea. Ulterior, va finisa cu aceeasi paleta coloristica, Cum nu exista asociatie locatari etc, este nevoie de vreun acord al celorlalti 2 vecini (sau cel putin inca unul)? Ceilalti nu doresc sa izoleze, unul nu are bani, altul nu vrea. Care ar fi reglementarea in acest caz? Multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Sfat legislativ izolare termica casa

    Nu este nevoie de acordul celorlalti si nici nu este necesara autorizatie de construire, regimul de inaltime fiind sub cele 3 etaje.
    Speram ca nu este o cladire cu regim special, de exemplu istorica.
    Ideal ar fi sa izoleze toti proprietarii.
    Ultima editare de Gemini; 04.iun.2016, 08:19.

    Comentariu

    • Ranettius
      Membru Marcant
      • 18.oct.2005
      • 589

      #3
      Răspuns la: Sfat legislativ izolare termica casa

      OK, multumesc, voi transmite. Nu, nu este cu regim special, proprietarii sunt prieteni si au incercat sa sune la primarie insa de acolo au primit raspuns evaziv, de genul ca ar fi nevoie de la asociatia de proprietari - desi s-a explicat ca nu exista asa ceva intre cei 3 proprietari. Ca arfi mai bine sa se ceara acordul celorlalti, adica nimic bazat pe vreo reglementare din lege. Si de aceea am intrebat aici, multumesc pentru raspuns.

      LE. Ca am uitat sa intreb: dupa termoizolare trebuie data aceeasi culoare? La momentul actual vecinul de la parter are o culoare pe fata+spate, iar lateral+etaj1 e o alta culoare, iar etaj 2 alta. Prietenii se tem ca daca schimba culoarea (care, caci casa are mai multe - ei ar vrea un alb fata de niste nuante de rosu si mov amestecate acum) sa nu aiba parte de reclamatii sau amenzi. Din cate stiu primaria nu are o "baza de date" cu culorile caselor, insa ei sustin ca cineva le-a zis ca tb sa se uite in PUZ-ul zonei. Nu cred sa fie adevarat, insa am zis sa intreb si asta aici.
      Ultima editare de Ranettius; 03.iun.2016, 21:42.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Sfat legislativ izolare termica casa

        Dincolo de reglementarile locale, este si o chestiune legata de civilizatie plus estetica cladirii.
        Nu poti sa faci roz cu buline daca restul este galben. Daca se va reface toate culoarea fatadei, este posibila utilizarea a 2-3 culori pentru a avea o fatada cu un aspect anume, mai ales daca exista si elemente arhitecturale.
        In mod normal, conform legii, nu ar trebui sa se schimbe culoarea cladirii fara autorizatie. De aici mai departe, ce si cum se face in practica, devine discutabil.
        O simpla reclamatie cu doua fotografii, inainte si dupa terminarea lucrarii, poate atrage amenda de la autoritati, deci orice este posibil.

        Comentariu

        • Ranettius
          Membru Marcant
          • 18.oct.2005
          • 589

          #5
          Răspuns la: Sfat legislativ izolare termica casa

          OK, inteles. Casa e deja vargata, cel de la parter vopsind fatada cu alta culoare, un alb parca. Cel de la 3 are si el pe fatada alta culoare ca si-a facut niste reparatii am inteles - acum cativa ani. Si acum daca prietenii de la 1 tot faceau izolatia ar fi vrut sa faca un alb, ca fatada parterului. Cel de la 3 nu vrea sa dea bani, asa ca ar fi ramas el singur cu rozul-movul. In fine, transmit informatiile. Sa caute o nunata asemanatoare cu ce exista deja la ei la etaj.. Seara buna!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Răspuns la: Sfat legislativ izolare termica casa

            Acum, daca e pe ales, decat roz-mov parca mai bine alb sau o nuanta deschisa. In fine, deja este o situatie de alta natura si cred ca nici nu mai conteaza legalitatea culorii pe fatada, practic vorbind. Ramane totusi in discutie modul de convietuire al celor cateva familii, daca nici ele nu se pot uni cand trebuie facut ceva pentru cladirea lor ... ce pretentii sa avem la o tara!

            Comentariu

            Procesare...