Proiectul "Balconul meu este un dezastru"

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bianca_gabriela
    Incepator
    • 22.iul.2016
    • 9

    Proiectul "Balconul meu este un dezastru"

    Buna ziua,

    Dupa o perioada lunga de sfaturi primite din stanga si in dreapta am ajuns la concluzia ca sunt intr-un impas. Balconul meu arata ca dupa razboi si, din dorinta de a putea sa il utilizez am decis ca are nevoie de o mana de ajutor, mai ales dupa haosul lasat de "reabilitare". In primul rand, pentru ca pe vremurile de mult apuse se purta sa ai geam si grilaj de metal la orice balcon, am acum in posesie 2 gauri sau mai bine spus goluri unde inainte era mai sus numitul geam. Sunt destul de adanci si prezinta alte mai mici gaurele si bucati de lemn (de la placile de lemn puse de mesterii cu reabilitarea). Eu am gandit asa; astup gaurile care sunt prezente pe 90% din lungimea balconului de aproximativ 5 metri, cam 40 de centimetri inaltime si 10-12 centimetri adancime, si pentru ca as vrea sa am si un pervaz la geam am zis sa pun placi de vata bazaltica (deoarece am fost sfatuita ca polistiren si pe interior mi-ar distruge peretii cu mucegai si condest) ca sa pot "lati" peretele. Teoria suna bine, practica in schimb nu. Intrebarile mele sunt:
    1. Gaurile presente pot fi astupate cu vata bazaltica? Ma gandeam sa tai placile ca sa incapa in gauri dar nu stiu cum as putea sa le fixez, in teorie placile de lemn de la reabilitare ar putea fi utile dar nu vreau nici sa stric cumva fatada.
    2. Daca nu vata atunci ce? Mentinez ca aceste gauri sunt in partea cea mai de jos a peretelui si dau direct in podea DAR au si o "rama" de metal pe care era prins inainte geamul si care este din cate am vazut foarte bine ancorat in perete (daca ar fi idea sa le dau jos as sparge si mai mult peretele si incerc sa nu ajung la optiunea asta).
    O sa revin si cu poze in cel mai scurt timp dar sper ca ma puteti ajuta, nu vreau sa apelez la "meseriasi" pentru ca nu am increderea ca o sa faca o treaba buna (din experiente anterioare).

    Va las cu o poza facuta prost dar in care se poate vedea cum arata de la experior peretele balconului (doar 2 geamuri per balcon).
    Multumesc frumos si o zi buna!

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Untitled.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	165,8 KB 
ID:	641246
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Proiectul "Balconul meu este un dezastru"

    Despre ce fel de reabilitare discutam? In foto nu se vede nici un fel de reabilitare.
    Va rog sa postati foto din interior, sa vedem despre ce gauri este vorba si cum arata zonele.
    Vecinul dvs. a zidit acele zona unde erau geamurile.

    Comentariu

    • bianca_gabriela
      Incepator
      • 22.iul.2016
      • 9

      #3
      Răspuns la: Proiectul "Balconul meu este un dezastru"

      Multumesc pentru raspuns si imi pare rau ca nu am apucat sa postez si pozele mai curand :\ Am atasat cateva din care sper sa se inteleaga idea.
      Plus ca acum chiar sunt in criza de timp deoarece au inceput sa intre si insecte prin crapaturi (cah!).
      Multumiri din nou!
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160802_080905.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	320,0 KB 
ID:	626021
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160802_080812.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	239,0 KB 
ID:	626022
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160802_080746.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	238,2 KB 
ID:	626023

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Proiectul "Balconul meu este un dezastru"

        Daca acele placi de OSB au fost utilizate pentru inchiderea suprafetei si sunt termoizolate pe exterior cu polistiren, puteti sa faceti urmatoarele lucrari:
        -intarire structura fixare OSB, as adaiga niste rigle de lemn ca sa facem opridnere mai solida pentru OSB, evitam deformarile ulterioare;
        -verificare etanseitate perimetrala OSB, daca sa nu fie posibile infiltratii de apa din exterior;
        -se poate umple golul cu vata minerala sau se poate zidi cu BCA, corelat cu modul de finisare parapet pe interior; alta varianta este utilizarea OSB peste izoaltia interioara cu prindere pe structura intarira la primul punct;
        -daca se finiseaza cumva parapetul interior se poate lucra cu gipscarton si structura metalica, cu sau fara alte izolatii interioare.
        -rama veche de cornier se va inlatura.

        Comentariu

        • bianca_gabriela
          Incepator
          • 22.iul.2016
          • 9

          #5
          Răspuns la: Proiectul "Balconul meu este un dezastru"

          Multumesc frumos pentru raspuns, mi-ati dat niste optiuni la care m-am gandit si eu ulterior dar care par un pic mai dificile pentru mine sa le fac singura dar care m-au pus pe gand negresit. in zilele urmatoare o sa incep prin a desprinde cadrele de metal si o sa ma uit pe internet dupa o explicatie vizuala a ceea ce mi-ati spus dumneavoastra mai sus.
          O sa va anunt cat de curand cum a decurs totul!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Răspuns la: Proiectul "Balconul meu este un dezastru"

            Astept detalii si poate va ghidam pas cu pas, dupa ceea ce puteti realiza. Ar trebui sa stim si constrangerile dvs. in privinta unei solutii sau alteia.

            Comentariu

            • bianca_gabriela
              Incepator
              • 22.iul.2016
              • 9

              #7
              Răspuns la: Proiectul "Balconul meu este un dezastru"

              As dori ceva destul de usor de facut dar care sa nu destrame dupa 1 an.
              Am vazut ca cea mai simpla solutie este scoaterea cornierelor de metal si umplerea spatiului cu vata bazaltica care la randul ei sa fie "lipita" de placajul din spate si laterale, desigur cu plasa pe deasupra. Am inteles ca diblurile sunt optionale pentru ca de regula se folosesc doar pentru fatade mai ales in zonele cu vant. Singurul dezavantaj este faptul ca ramele de metal trebuie desfacute cu flexul pentru ca sunt zidite in perete :/ foarte proasta alegere dar ma rog.
              Daca s-ar putea o alta optiune asemanatoare cu cea de sus ar fi perfect mai ales daca ce am spus sus se dovedeste a avea sens

              Comentariu

              • doru_marciuc
                Living Legend
                Expert amenajari
                • 01.oct.2012
                • 1415

                #8
                Răspuns la: Proiectul "Balconul meu este un dezastru"

                Postat în original de bianca_gabriela
                As dori ceva destul de usor de facut dar care sa nu destrame dupa 1 an.
                Am vazut ca cea mai simpla solutie este scoaterea cornierelor de metal si umplerea spatiului cu vata bazaltica care la randul ei sa fie "lipita" de placajul din spate si laterale, desigur cu plasa pe deasupra. Am inteles ca diblurile sunt optionale pentru ca de regula se folosesc doar pentru fatade mai ales in zonele cu vant. Singurul dezavantaj este faptul ca ramele de metal trebuie desfacute cu flexul pentru ca sunt zidite in perete :/ foarte proasta alegere dar ma rog.
                Daca s-ar putea o alta optiune asemanatoare cu cea de sus ar fi perfect mai ales daca ce am spus sus se dovedeste a avea sens
                Are sens, este cea mai buna solutie pentru problema. Diblurile de fixare nu sunt necesare, pentru lipire, se poate folosi spuma.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  #9
                  Răspuns la: Proiectul "Balconul meu este un dezastru"

                  Rama metalica poate ramane pe pozitie daca nu incurca la fixarea noului panou de inchidere. Panoul trebuie sa aiba o fixare buna pe noua structura sau se poate utiliza inclusiv rama metalica in aceasta noua structura.

                  Comentariu

                  Procesare...