Finisarea ferestrelor dupa montare cu polistiren extrudat, coltare cu plasa si adeziv

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • alexis
    Living Legend
    • 05.nov.2006
    • 1320

    Finisarea ferestrelor dupa montare cu polistiren extrudat, coltare cu plasa si adeziv

    Dupa montarea ferestrelor am inceput sa lipesc polistiren extrudat si pe interior si pe exterior. Dupa, am aplicat coltare cu plasa si am finisat cu adeziv pentru polistiren. Problema este ca la 10-15 minute, in zona coltatului din aluminiu apar umflaturi, perne de aer, probabil in urma reactiei de intarire. Apar, cred eu, acolo unde raman ceva goluri in material. Intrebarea mea este cum se poate evita acest lucru?
    faci o casa si pentru urmasii tai
  • intransingentul
    Membru Marcant
    • 26.iul.2012
    • 996

    #2
    Răspuns la: Finisarea ferestrelor dupa montare cu polistiren extrudat, coltare cu pla

    Foarte cald, reduceti tempratura lucrand seara sau dimineata devreme
    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      Răspuns la: Finisarea ferestrelor dupa montare cu polistiren extrudat, coltare cu pla

      Postat în original de alexis
      Dupa montarea ferestrelor am inceput sa lipesc polistiren extrudat si pe interior si pe exterior. Dupa, am aplicat coltare cu plasa si am finisat cu adeziv pentru polistiren. Problema este ca la 10-15 minute, in zona coltatului din aluminiu apar umflaturi, perne de aer, probabil in urma reactiei de intarire. Apar, cred eu, acolo unde raman ceva goluri in material. Intrebarea mea este cum se poate evita acest lucru?
      In mod normal nu este cazul acestei maniefstari, operatiunea nu ridica probleme. Daca ati preparat corect materialul (cantitatea apa-adeziv) si nu lucrati in soare, nu ar trebui sa aveti astfel de probleme.

      Comentariu

      • alexis
        Living Legend
        • 05.nov.2006
        • 1320

        #4
        Răspuns la: Finisarea ferestrelor dupa montare cu polistiren extrudat, coltare cu pla

        Am observat ca atunci cand e cald si a fost cald se intampla acest lucru. Materialul l-am preparat corect, chiar am luat mai multe tipuri de adezivi de la firme diferite si se intampla la fel. Multumesc pentru raspus.
        faci o casa si pentru urmasii tai

        Comentariu

        Procesare...