Izolarea planseului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • eduard tiba
    Incepator
    • 05.aug.2012
    • 69

    Izolarea planseului

    Buna ziua.
    Doresc sa imbunatatesc izolatia la casa, mai exact a planseului. Mentionez din start caci podul nu este locuibil. Situatia actuala este urmatoarea- rigips- grinzi din lemn- vata minerala de 5cm- scandura (deteriorata). Am cumparat deja vata bazaltica de 100mm cu folie de aluminiu si osb de 18mm. Am 2 nelamuriri. 1 folia sa fie indreptata spre rigips sau spre pod? 2. Vata minerala deja existenta o mai pot folosi?
    Multumesc!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Izolarea planseului

    Folia de aluminiu se aseaza spre gipscarton, spre partea calda a planseului. Vata existenta se poate scoate si reutiliza daca este uscata, aseza dasupra celei nou achizitionate.
    Ar trebui sa asezati vata bazaltica si sa reusiti cumva sa etansati imbinarile la nivelul foliei cu banda adeziva de aluminiu, bucata cu bucata.
    Cat este spatiul dintre capriori pana la gipsacrton, nu puteti creste grosimea izolatiei la minim 20cm?

    Comentariu

    • eduard tiba
      Incepator
      • 05.aug.2012
      • 69

      #3
      Răspuns la: Izolarea planseului

      Multumesc pentru raspuns. Capriorii sunt de 10/10. Pe axul central capriorul de de 15/15. Anul viitor voi da rigipsul jos si voi pune unul ignifug si pe profile. Tot atunci voi mai adauga un strat de vata de 100mm. E ok?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Răspuns la: Izolarea planseului

        Daca pe viitor schimbati gipscartonul, atunci nu asezati acum un strat de vata cu folie de aluminiu. Sub aceasta nu ar trebui sa asezati vata pentru ca va ajunge bariera de vapori la mijlocul izolatiei si va fi expusa la condens, fara alta bariera sub prima izolatie.
        Daca se reface gipscartonul, atunci se poate adauga la acel moment o bariera de vapori pe intreaga suprafata, continuu si etans.
        Cred ca incepeti oarecum invers, pe dos, decat ar trebui. Ar trebui sa incepeti cu gipsacrtonul, asezati vata si bariera de vapori apoi continuati spre pod.

        Comentariu

        • eduard tiba
          Incepator
          • 05.aug.2012
          • 69

          #5
          Răspuns la: Izolarea planseului

          multumesc,
          anul acesta o sa pun vata bazaltica cu folia inspre rigips, iar la anu voi cumpara grinzi de 10 si vata bazaltica de 100 fara folie, si o sa completez.
          va multumesc inca odata domnule Gemini pentru sfaturi.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Răspuns la: Izolarea planseului

            Aveti grija sa etansati imbinarile foliei spre gipscarton, sa fi eo bariera de vapori continua si etansa.

            Comentariu

            • eduard tiba
              Incepator
              • 05.aug.2012
              • 69

              #7
              Buna dimineata,
              Revin cu subiectul la trei ani distanta. Asadar intre grinzi acum trei ani am pus vata bazaltica de 10 cm cu insertie de aluminiu. Acum vreau sa refac tavanul camerelor(rigipsul era prins direct pe grinzi, acum voi face schelet pt rigips). M-am gandit sa procedez in felul urmator;
              - voi pune o alta folie anticondens(consider ca cea lipita de vata este putin eficienta),
              - cobor nivelul tavanului cu 10 cm si voi pune intre rigips si grinzile din lemn vata folosita deja,
              - voi pune un alt rand de vata bazaltica de 10 cm intre grinzi,
              -peste grinzile existente voi pune perpendicular grinzi de 10, iar intre aceste grinzi voi pune tot vata bazaltica de 10,
              - inchid cu osb-ul de 18mm existent.
              E ok?

              Si af mai fi ceva, podul nu este locuibil, dar cred ca ar trebui sa pun un rand de vata si pe sarpanta podului, cu folie sau fara?
              multumesc
              Si af mai fi ceva, podul nu este locuibil, dar cred ca ar trebui sa pun un rand de vata si pe sarpanta podului, cu folie sau fara?
              multumesc
              Ultima editare de Gemini; 26.iul.2019, 12:58.

              Comentariu

              • eduard tiba
                Incepator
                • 05.aug.2012
                • 69

                #8
                Si af mai fi ceva, podul nu este locuibil, dar cred ca ar trebui sa pun un rand de vata si pe sarpanta podului, cu folie sau fara?
                multumesc

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Atat timp cat o sa aveti bariera de vapori pe tavanul ejatului locuibil, nu este necesara alt abariera de vapori in pod. Izolatia principala si bariera sunt pe acel tavan iar in pod se poate suplimenta sub acoperis cu o vata de 10cm simpla. Aceasta izolatie suplimentara nu este obligatorie si este utila daca vrei sa fie putin mai protejata partea depod in caz ca o utilizati pentru depozitare, nu va fi ca afara dar nici mult diferit.

                  Comentariu

                  • eduard tiba
                    Incepator
                    • 05.aug.2012
                    • 69

                    #10
                    Bună ziua din nou. M-am sucit, voi lăsa tavanul din rigips asa cum e și voi pune tavan extensibil. Mai departe vreau sa izolez cu spuma poliuretanica cu celula închisă. Aici vine întrebarea. Cum fac? Scot vata bazaltica de 10cm cu folie(care este ok) și o pun între grinzile de sub astereala. Și în locul ei pun spuma de 10-15cm, sau peste vata mai pun un rand de grinzi de 10 și între ele pun spuma. Eu îmi doresc sa izolez foarte bine partea de sus a casei și sunt dispus să investesc acum pt a minimiza costurile cu întreținerea. Mulțumesc mult!

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #11
                      Daca adaugati izolatie poliuretanica, aceasta trebuie sa fie aplicata pe un suport solid, scandura sau OSB, fara a scoate vata actuala.

                      Comentariu

                      • eduard tiba
                        Incepator
                        • 05.aug.2012
                        • 69

                        #12
                        Mulțumesc încă odată. Voi scoate osb-ul de 18mm, voi pune un osb de 9(e suficient ca și rezistenta, zic eu), voi pune grinzile perpendicular pe cele existente apoi voi pune spuma după care închid cu osb-ul de 18mm. Rămâne sa ma hotărăsc dacă sa pun 10 sau 15 cm de spuma.

                        Comentariu

                        • eduard tiba
                          Incepator
                          • 05.aug.2012
                          • 69

                          #13
                          Acum am vorbit cu un reprezentant al unei firme care se ocupa cu izolatii cu spuma poliuretanica. Acesta mi-a spus ca nu trebuie să mai pun grinzi, poate pune o spuma rigida pe care se poate calcă. O fi ok?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #14
                            Daca aplica spuma peste placile de OSB existente, este in regula.

                            Comentariu

                            Procesare...