Termoizolatie mansarda locuibila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • med_max
    Incepator
    • 17.feb.2014
    • 37

    Termoizolatie mansarda locuibila

    Buna ziua,

    As avea nevoie de cateva sfaturi. Nu sunt constructor de meserie ... dar as vrea sa mai reduc din consturi ... sa mai fac eu cate ceva cand sunt akasa.
    Acoperis: tabla, hidroizolatie, asteriara - nu stiu daca este corecta ordinea ... dar stiu ca exista, si parca si nishte sipci daca imi aduc aminte ...

    Mansard - delimitarea intre ea si parter ... este facuta din grinzi ... sincer nu mai stiu care este distanta dintre ele dar cred ca unde sa zic max 40-50, si erau 20/20, peste care s-a pus scandura, polistiren, plasa, sapa. - este corect ?

    Mi se pare ca flambeaza putin in mansarda podeaua daca sari ...

    Acum la pct cu izolatia ...

    Grinzile sunt 10/15 -cred o sa le masor cand ajung acasa ... si sunt puse pe cant.

    As vrea sa fac grinzile aparante ... cum trebui procedat aici ?
    La cosoroaba cum fac izolatia ?
    Trebui sa pun distantiere pe asteriala dupa care sa pun vata ?

    Incer sa le iau pas cu pas ...

    Mentionez ca am si o fereastra Velux, acolo cum procedez ?

    Revin cu mai multe poze sapt aceasta ...
    Pozelee atasate acum nu sunt ale mele dar sunt f similare ...Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	mansarda2_152.jpg 
Afișări:	3 
Mărime:	73,4 KB 
ID:	641650Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	picture_077_200.jpg 
Afișări:	3 
Mărime:	37,9 KB 
ID:	641651
    Cateva sfaturi va rog ...

    Va multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Termoizolatie mansarda locuibila

    Orice planseu din lemn flambeaza, mai mult sau mai putin in functie de cat de solida este reteaua de grinzi din lemn.
    Asteptam foto din mansarda dvs., pot sa fie mici diferente practice.
    Grinzile aparente pot fi realizate cu ajutorul grinzilor actiale daca spatul permite amplasarea izolatiei, adica sa fie suficient de late pentru a permite atat lasarea aparenta cat si izolarea cu minim 20cm de vata minerala. Sigur nu este cazul si pentru aceasta varianta va trebui sa apelati la solutia de dublare a capriorilor daca doriti sa fie aparenti.
    La cosoroaba se inchide spatiul catre asteriala si apoi se izoleaza doar la tavan sau si pe perete daca este cazul.
    Vata poate sa fie in contact su asteriala.

    Comentariu

    • med_max
      Incepator
      • 17.feb.2014
      • 37

      #3
      Răspuns la: Termoizolatie mansarda locuibila

      Din pacate foarte tarziu dar sper sa nu fie prea tarziu, poze din mansardaClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_4476.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	276,0 KB 
ID:	627948Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_4478.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	249,1 KB 
ID:	627949Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_4479.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	310,7 KB 
ID:	627950Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_4481.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	277,8 KB 
ID:	627951Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_4482.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	332,1 KB 
ID:	627952

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Termoizolatie mansarda locuibila

        Nu este tarziu niciodata daca nu ati facut vreun pas in executia lucrarilor. De unde continuam discutia? Ce aspecte discutam, ce parte este in lucru?
        Fatada este cu polistiren, ceea ce se vede in foto? Peste cosoroaba se poate zidi cu blocuri de BCA pentru a inchide spatiul, inainte de a izola.

        Comentariu

        • med_max
          Incepator
          • 17.feb.2014
          • 37

          #5
          Răspuns la: Termoizolatie mansarda locuibila

          Stadiul este inca la proiect ... inca sunt la munca in iraq .. deci mai asteapta dar ... doresc informatii ca sa stiu de unde ma apuc si cum ...
          La BCA va referiti sa zidesc in continoare peste centura, pana sus ? sau unde mai exact ?
          Ce vata bazaltica sa folosesc ? am auzit lucruri bune de knauf ... rigips verde sau de care ?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Răspuns la: Termoizolatie mansarda locuibila

            De tencuit nu aveti nico zona? Ar trebui sa facetiacest lucru inainte de izolarea tavanului. La fel si compartimentarea, ar trebui facuta inainte de izolare. Da, se inchide peste cosoroaba cu zidarie din BCA.
            Vata de sticla, nu neaparat bazaltica. Knauf are produse bune de vata minerala, produsele Terra dar si altele.
            Rigipsul poate fi atat clasic cat si verde sau roz. Standard merge clasic, cu exceptia bailor unde va fi obligatoriu verde.

            Comentariu

            • med_max
              Incepator
              • 17.feb.2014
              • 37

              #7
              Răspuns la: Termoizolatie mansarda locuibila

              in teorie as fii vrut sa las cumva pana sus deschis in camere .... repartitiile as vrea sa le fac direct pe grinzi ... sa pun profilele pe ele ... de tencuit nu prea am ce ca v-oi pune vata cu rigips ... cum am toata casa ... pe peretii ext.... usa si geamul v-or fii schimbate ... vream sa pun o usa glisanta acolo pe tot peretele ala ... mai tai din BCA ...

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Termoizolatie mansarda locuibila

                Nu puteti lasa deschisa partea de tavan (peste tot) pana la acoperis pentru ca nu peste tot este chiar liber, aveti si alte grinzi de lemn care raman la vedere, daca am vazut eu bine..

                Comentariu

                • med_max
                  Incepator
                  • 17.feb.2014
                  • 37

                  #9
                  Răspuns la: Termoizolatie mansarda locuibila

                  Postat în original de Gemini
                  De tencuit nu aveti nico zona? Ar trebui sa facetiacest lucru inainte de izolarea tavanului. La fel si compartimentarea, ar trebui facuta inainte de izolare. Da, se inchide peste cosoroaba cu zidarie din BCA.
                  Vata de sticla, nu neaparat bazaltica. Knauf are produse bune de vata minerala, produsele Terra dar si altele.
                  Rigipsul poate fi atat clasic cat si verde sau roz. Standard merge clasic, cu exceptia bailor unde va fi obligatoriu verde.
                  Multumesc frumos de raspuns ...

                  Cum inchid la cosoarba? pun BCA peste cel existent ? dar izolez perfect? cu spuma ssi silicon ? sau trebe lasat nitel sa intre aer ?
                  Referitor la compartimentari ? cum adica le fac inainte ? nu fac izolatia plafonului si dupa compartimentarile ?
                  La podea in unele zone s-a denivelat ... s-a lasat ... pun o sapa autonivelanta ? si peste ce pun ? osb ? sau ce anume ca sa intaresc podeaua ?
                  Locurile pt usi mi se par prea mici ... cum as putea sa le inalt ?

                  Va multumesc

                  Comentariu

                  • med_max
                    Incepator
                    • 17.feb.2014
                    • 37

                    #10
                    Răspuns la: Termoizolatie mansarda locuibila

                    trebui sa chem pe cineva sa sa imi monteze si 2 ferestre velux ... una cu acces pentru acoperis ...

                    Cum pot trage tevile pt sola ? ele sunt scoasa afara prin perete in balcon ... dar ma gandeam sa le duc pe sub izolatie ... ca sa le maschez frumos ...

                    Idei?
                    \

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      #11
                      Răspuns la: Termoizolatie mansarda locuibila

                      Postat în original de med_max
                      trebui sa chem pe cineva sa sa imi monteze si 2 ferestre velux ... una cu acces pentru acoperis ...
                      Cum pot trage tevile pt sola ? ele sunt scoasa afara prin perete in balcon ... dar ma gandeam sa le duc pe sub izolatie ... ca sa le maschez frumos ...
                      Idei?
                      \
                      Tevile pentru ce anume? Puteti detalia si sa fiti mai expicit?

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Termoizolatie mansarda locuibila

                        Postat în original de med_max
                        Cum inchid la cosoarba? pun BCA peste cel existent ? dar izolez perfect? cu spuma ssi silicon ? sau trebe lasat nitel sa intre aer ?
                        Referitor la compartimentari ? cum adica le fac inainte ? nu fac izolatia plafonului si dupa compartimentarile ?
                        La podea in unele zone s-a denivelat ... s-a lasat ... pun o sapa autonivelanta ? si peste ce pun ? osb ? sau ce anume ca sa intaresc podeaua ?
                        Locurile pt usi mi se par prea mici ... cum as putea sa le inalt ?
                        Da, se poate cu blocuri din BCA. Nu este necesar silicon, eventual spuma poliuretanica pentru anumite goluri ce nu se pot umple cu mortar. Trebuie etansare cat mai buna, fara spatii goale.
                        Faceti intai compartimentarile si apoi izolatia tavanelor, dar la compartimentare trebuie tinut cont de nivelul tavanelor si lasat spatiu pentru izolare pe zona corespunzatoare peretilor.
                        Cat sunt goluri de usi? Daca nu se poate modifica golu lde usa, nu ramane decat sa miscorati usile cativa cm. Ce inseamna s-a denivelat,foto, explicatii?

                        Comentariu

                        • med_max
                          Incepator
                          • 17.feb.2014
                          • 37

                          #13
                          Răspuns la: Termoizolatie mansarda locuibila

                          Postat în original de Gemini
                          Tevile pentru ce anume? Puteti detalia si sa fiti mai expicit?
                          Tevile sunt pentru solar ...

                          Comentariu

                          • med_max
                            Incepator
                            • 17.feb.2014
                            • 37

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Termoizolatie mansarda locuibila

                            Golurile de la usa sunt mici ... cel putin asa mi se par ... daca mai pun si tocul de la usa o sa fie si mai mici ...
                            Peste podeua de lemn ... constructorii au pus polistiren si sapa cu plasa ... iar in unele locuri s-a lasat ... nu mai e drept ...
                            Ce pot pune peste acea sapa? Pun o autonivelanta sa fie totul la nivel si dupa placi se osb ca sa intaresc podeaua?

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              #15
                              Răspuns la: Termoizolatie mansarda locuibila

                              Panou solar probabil... de care panouri si pentru aport la incalzire sau doar apa calda? In mod normal sunt doua variante. Ies prin perete sau urca direct prin tavan si acoperis.Trebuie etansate strapungerile si in functie de tipul de panou, se poate adauga cablu incalzitor pentru protectie iarna.

                              Comentariu

                              Procesare...