Adeziv lipire vata bazaltica pe OSB

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kosta01
    Incepator
    • 17.feb.2013
    • 15

    Adeziv lipire vata bazaltica pe OSB

    Buna seara !
    As dori sa realizez un termosistem din vata bazaltica 100mm pe o casa din lemn placata cu OSB.Structura peretelui este astfel .din interior spre exterior :
    Rigips 12mm,OSB12mm,vata sticla 140mm,OSB12mm.
    Ce fel de adeziv ar trebui folost pentru lipit vata astfel incat sa nu blochez circulatia vaporilor de apa ?
    Mi s-a recomandat spuma dar nu cred ca este alegerea cea mai buna.
    Exista cumva un adeziv sau masa de spaclu pe care sa il folosesc la exterior(armare) si care sa reziste pana la 0 grade celsius ?
    Multumesc!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15093

    #2
    Răspuns la: Adeziv lipire vata bazaltica pe OSB

    Adezivul de placare pe baza de ciment, dedicat pentru placarea cu vata minerala pe fatada, nu are cum sa blocheze circulatia vaporilor. Pentru ca va raportati la aceasta circulatie a caporilor, credeti ca OSB este un material ce permite aceasta circulatie? Sigur nu. Ce inseamna "sa reziste adezivul pana la 0 grade"? Daca va referiti la posibilitatea de aplicare la temperaturi scazute, ei bine nu. Chiar si la 5 °C se usuca greu, mai ales daca sunt conditii de umezeala si nor. Daca va referiti la rezistenta peste iarna, nu are o problema odata uscat.

    Comentariu

    • kosta01
      Incepator
      • 17.feb.2013
      • 15

      #3
      Răspuns la: Adeziv lipire vata bazaltica pe OSB

      Doresc sa fac lucrarea acum cand exista posibilitatea ca sa scada temperatura peste noapte.
      Nu am gasit nici un adeziv care sa aiba specificatii si pentru vata si pentru osb.Imi puteti sugera ceva la un pret rezonabil ?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15093

        #4
        Răspuns la: Adeziv lipire vata bazaltica pe OSB

        Un exemplu de astfel de adeziv este Weber P 50. Mai sunt si alti adezivi, de exemplu de la Duraziv dar necesita un tratament preliminar al suprafetei din OSB.
        Pe aceasta vreme nu va recomand termoizolarea.

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2466

          #5
          Răspuns la: Adeziv lipire vata bazaltica pe OSB

          Postat în original de kosta01
          sa nu blochez circulatia vaporilor de apa ?
          Deja ati blocat circulatia vaporilor de apa prin realizarea structurii OSB12mm - vata sticla 140mm - OSB12mm.

          Rigipsul l-ati prins direct pe OSB?

          Analizati varianta unei fatade ventilate.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #6
            Răspuns la: Adeziv lipire vata bazaltica pe OSB

            Postat în original de kosta01
            Buna seara !

            Ce fel de adeziv ar trebui folost pentru lipit vata astfel incat sa nu blochez circulatia vaporilor de apa ?

            Multumesc!
            Un adeziv care blocheaza circulatia vaporilor de apa . Chiar e recomandat sa nu existe vapori de apa care circula prin structura peretelui ca face mai mult rau ( mucegai / condens ) .
            Orice adeziv este bun , cu alte cuvinte !
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • kosta01
              Incepator
              • 17.feb.2013
              • 15

              #7
              Răspuns la: Adeziv lipire vata bazaltica pe OSB

              Postat în original de coby
              Un adeziv care blocheaza circulatia vaporilor de apa . Chiar e recomandat sa nu existe vapori de apa care circula prin structura peretelui ca face mai mult rau ( mucegai / condens ) .
              Orice adeziv este bun , cu alte cuvinte !
              Imi spuneti concret cateva denumiri de adezivi va rog ?Weber P50 nu aduc decat la comanda si dureaza prea mult.
              Sunt nevoit sa fac lucrarea acum pentru ca furnizorul m-a intarziat 3 saptamani si mi-a adus vata abia acum.Nu am un spatiu adecvat pentru a o depozita pana in primavara. Multumesc.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15093

                #8
                Răspuns la: Adeziv lipire vata bazaltica pe OSB

                Alte produse de acest gen sunt: Primus ADT 93, Duraziv AT37, Apla Multifix.

                Comentariu

                Procesare...