Izolare parter si planseu casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Vio17
    Incepator
    • 05.ian.2017
    • 5

    Izolare parter si planseu casa

    Buna ziua,
    Imi cer scuze pentru inceput daca subiectul acesta a mai fost repetat, dar avand un copilas mic si un altul pe drum nu prea am avut timp sa citesc forumul din scoarta in scoarta. Asadar, iata situatia noastra:
    Casa nou construita (2014 finalizata) nu a fost izolata exterior deloc si fiind incalzita doar parter cu centrala electrica, costurile la curent au fost uriase. Ca sa nu mai incalzim si casa scarii, am despartit etajele jos cu usi glisate, iar la capatul scarii cu usi de termopan. Astfel, ca suprafata care trebuie incalzita de la parter are doar 60 mp.
    Intre timp am mai facut ceva imbunatatiri:
    - am placat exteriorul intregii case cu 10 cm (grosimea BCA-ului nostru e de 30 cm)
    - am pus pe toata podeaua de sus placi de extrudat de 2 cm (doar asezate, nelipite cu nimic, deocamdata nu e locuibil)
    - am schimbat centrala cu una de 12kw si am bagat 380 kw pe retea.
    Cu toate acestea, inca avem un consum de peste 1500 kw numai pe parter.
    Ne gandeam sa izolam mai bine si podeaua de la parter (geamurile nu avem momentan posibilitatea sa le schimbam cu unele cu triplu strat), cu toate ca avem parchet si gresie deja pusa (direct pe sapa).
    Intrebarea mea este daca ne va ajuta cu ceva lucrul acesta si cum am putea face aceasta? (ce materiale, care ar fi ordinea, grosime, cost estimativ, etc).
    Ne gandeam si la o incalzire prin pardoseala electrica hidraulica doar in sufragerie si hol (fiind un spatiu open space), iar in rest doar extrudat sub parchet (in masura in care ne vor lasa si pragurile, ceea ce nu prea vad cum intrucat pragurile imi permit numai vreo 3-4 cm). Dar nici aceasta nu stim cam cat ne-ar costa, cum ar trebui facuta si daca ne va ajuta considerabil.

    Va multumesc frumos anticipat si astept cu interes raspunsul dumneavoastra, chiar si alte idei de izolatie/ incalzire pentru eficientizare.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Răspuns la: Izolare parter si planseu casa

    Incalzirea electrica este cea mai scumpa varianta, costul incalzirii unei case cu suprafata utila de 100mp poate fi de 1000-1500 lei pe luna.
    Nu stiu cat ajunge la dvs. si ce sistem electric aveti insa cas atrebuie evaluata in totalitate pentru a cauta variante de izoalre.
    Ca suprafete vitrate aveti, cat de mari sunt, izolatia exterioara a fost pe toata anvelopa exterioara, acoperisul cum este izolat?
    Ne aratati foto cu respectiva casa?
    Izolatia pe pardoseala, in situatia actual este putin probabil sa se mai poata realiza in cei 3cm disponibili, lasand la o parte alte sisteme de incalzire pe care doriti sa le instalati in pardoseala.

    Comentariu

    • Vio17
      Incepator
      • 05.ian.2017
      • 5

      #3
      Răspuns la: Izolare parter si planseu casa

      Multumesc pentru raspunsul prompt. Voi incerca sa atasez poze in cursul zilei de maine, deocamdata va fac o detaliere:
      Parter:
      - avem un dormitor (9mp, calorifer Ferroli de 1 m pe peretele exterior cu geam de 1.8 lung x 1.3 m inaltime),archet pe jos direct pe sapa, un perete cu geam de aceleasi dimensiuni care e acoperit de terasa inchisa cu termopan)
      - hol si sufrageria open space (aprox 30 mp, acelasi parchet pe toata suprafata, cu exceptia a 3 catorva placi de gresie la intrare. Holul si el este acoperit de terasa inchisa. Usa de la intrare este metalica. Iar sufrageria are pe cei doi pereti exteriori cu cate un geam de 1.4/ 1.8 m lungime x 1/1.4m inaltime, fiecare cu cate un calorifer de 1.4 m.
      - bucataria: 9 mp, are un perete comun cu dormitorul, inspre curte avem perete cu usa si geamuri de termopan (pe unul din ele este un calorifer de 0.8 m). Geamurile au cate 1m lungime x 1.2m inaltime.
      - baia: 9 mp, are un perete comun cu sufrageria, peretele exterior are 2 geamuri micute, exista un calorifer de 1 m pe peretele comun cu garajul, gresia pusa direct pe sapa)
      La capatul holului urmeaza scarile (separate de o usa glisanta), dupa primele scari se poate intra direct in garaj, care se intinde pe toata latimea casei, cu o lungime de 3.5 m. Acesta nu e izolat la exterior pe peretele din spatele casei.
      In pod avem pluta de 5cm si peste pluta vata minerala, scandura, folie condens. Acoperisul are tigla lindab de 0.5 cm.

      La etaj avem 2 dormitoare (unul deasupra dormitorului, unul deasupra sufrageriei), hol pe mijloc ca si la parter, baie deasupra baii de jos si o alta camera deasupra garajului de jos. Toate sunt doar gletuite/ lavabila si numai cu pluta extrudata pusa pe jos, deoarece nu e locuibil inca.

      Usile si geamurile camerelor sunt din termopan. Ne-am gandit si la alte tipuri de incalzire dar:
      - gaze nu sunt trase desi ne aflam la 3 km de oras. Iar o centrala pe gaz alimentata cu butelii la GPL nu stiu cat e de sigura si avantajoasa
      - lemn sau alt combustibil solid: nu avem cos facut, iar realizarea unuia ar dubla costul unei astfel de centrale + stocul pe care ar trebui sa-l fac.
      Nici nu mai stiu ce sa facem, daca am stii ca o investitie mai serioasa (ne-am imprumuta) ne-ar scapa de costurile bine estimate de 1000-1500 lei/ luna, ne-am apuca de ea.
      Daca mai este nevoie de alte detalii, cu drag, iar pozele incerc maine sa le atasez.
      O seara buna si scuze pt postul prea lung.

      Comentariu

      • lmacsen
        Membru
        • 26.sep.2015
        • 299

        #4
        Răspuns la: Izolare parter si planseu casa

        Din pacate intruniti cazul cel mai nefericit: o casa prost izolata si cea mai scumpa sursa de incalzire. Acum oricate artificii ai face, tot o sa ai costuri mai la incalzire.

        In mare pentru rezistenta termica MINIMA recomandata de normative:
        - izolarea placilor pe sol 4.5 m2K/W. Corespondent cu cel putin 15cm XPS.
        - izolarea planseelor peste ultimul nivel 5 m2K/W. Corespondent aproximativ 20 cm vata de sticla.

        Pacat ca nu te-ai informat in faza de proiect. Acum nu mai poti izola pardoseala corespunzator, o sa ai mereu pierderi care se vor reflecta in costul utilitatilor.

        Uite aici cateva articole utile despre izolarea corespunzatoare:

        http://www.vysblog.ro/izolare-planseu-pod/
        Termoizolarea corecta a mansardei din lemn pentru un confort optim si economie de energie. Confort iarna dar si vara.

        Cum izolam mansarda? Etapele pentru izolarea corecta a unei mansarde utilizand vata minerala de sticla, ghid practic.

        Comentariu

        • Vio17
          Incepator
          • 05.ian.2017
          • 5

          #5
          Răspuns la: Izolare parter si planseu casa

          Intr-adevar, am gresit prin neinformarea la timp. Acum insa ne gandeam ca in vara sa scoatem parchetul si sa punem extrudat la parter (da, costuri suplimentare si deranj, mai ales ca va trebui sa scoatem si usile sa le inaltam). Iar in bucatarie ne gandeam (dar nu stiu daca e o idee buna sau va conta, sa punem peste gresie, ca sa nu o mai spargem, tot extrudat de cel putin 2 cm)

          Va rog, daca exista si alte idei pentru indreptarea lipsurilor, v-as fi recunoscatoare. Atasez si cateva poze de la exteriorul casei.
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	received_10154888761396085.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	19,9 KB 
ID:	627569Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	received_10154888762896085.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	20,0 KB 
ID:	627570
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	received_10154888763086085.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	6,7 KB 
ID:	627571
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	received_10154888763696085.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	16,8 KB 
ID:	627572
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	received_10154888762151085.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	10,8 KB 
ID:	627573

          Comentariu

          • Vio17
            Incepator
            • 05.ian.2017
            • 5

            #6
            Răspuns la: Izolare parter si planseu casa

            Si inca o intrebare: cu ce tip de polistiren am putea sa izolam peretele comun dintre garaj si casa? Garajul are numai 2 pereti exteriori placati ca si restul casei cu polistiren expandat de 10 cm, insa am observat ca in baie, datorita frigului din garaj, un perete prezinta umezeala.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #7
              Răspuns la: Izolare parter si planseu casa

              Este o casa mare si aveti suprafete vitrate geeroase.
              Cu siguranta optiunea pentru un sistem de inclazire electric este o greseala. In acet moment nu aveti ce face dar planurile pentru viitor trebuie sa includa urmatoarele masuri:
              - izolarea integrala a peretilor exteriori cu polistiren de 10-15cm
              - izolarea acoperisului daca nu este izolat;
              - schimbarea sticlei de la ferestre cu pachet cu 3 foie de sticla, cu control solar. Aceasta in conditiile in care tamplaria permite o sticla mai groasa (38-40mm) si gasiti baghetele specifice tamplariei pentru noua sticla. Pretul lucrarii este dat in special de sticla, undeva la 25-30Eur/mp.
              - schimbarea sistemului de incalzire, centrala pe lemne sau pe peleti (aceasta este mult mai scumpa) sau termosemineu daca doriti. Cosul de fum nu va costa o avere, garantat. Aveti suficient spatiu in curte pentru o anexa langa casa pentru centrala, daca spatiul existent nu permite amenajarea unei camere tehncie.
              - izolarea pardoselii este un aspect ce s-ar putea realiza ca sa zicem ca nu este o izolatie, cu polistiren extrudat de 2cm (mai mult sigur nu este posibil) dar trebuie sa stim ca pierderile prin aceasta suprafata sunt doar o parte, sa spunem circa 10%. Nu aceasta este problema dvs. pardoseala, ci alte suprafete ale casei, pereti, ferestre, acoperis, garaj etc. Trebuie identificate fiecare zone si gasie masurile neecsare pentru a reduce pierderile acestei case, plecand de la modul de constructie, izolarea suprafetelor mai reci etc.
              Garajul nu cred ca este incalzit, peretii dintre garaj si spatiul locuit, in lipsa unei incalziri a acestuia vor trebui izolati.
              Probabil mai sunt si alte aspecte pe care nu le cunoastem.

              Comentariu

              • Vio17
                Incepator
                • 05.ian.2017
                • 5

                #8
                Răspuns la: Izolare parter si planseu casa

                Multumesc mult de tot pt raspuns. Nu cred ca putem schimba geamurile momentan, dar am gasit un fel de folie izolatoare 4Seasons de la Motiva la care ne gandeam ca ar fi buna. Ce parere aveti?
                Si momentan, putem placa doar peretele comun al garajului cu casa, dar cu ce fel de materiale v-as intreba.
                Peretii exteriori sunt toti placati cu 10, cu exceptia unuia de la garaj, dar zic ca vom compensa cu cel interior comun.
                Si ne puteti da mai multe detalii despre cosul unei centrale: ce materiale, preturi, etc. Nici nu stim ce decizie sa luam pentru ca se aude ca vor sa traga gaze in 1-2 ani.
                Va multumesc oricum foarte mult pentru sfaturi.

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3524

                  #9
                  Răspuns la: Izolare parter si planseu casa

                  Daca aveti certitudinea ca vor exista gaze, varianta aceasta va fi cea mai corecta, doar ca ar trebui sa aveti certitudinea...
                  Acum daca faceti o instalatie termica cu centrala pe lemne, atunci va trebui sa schimbati numai centrala, partea negativa este ca va trebui sa achizitionati pentru moment o centrala pe lemne.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    #10
                    Răspuns la: Izolare parter si planseu casa

                    Folia respectiva nu se utilizeaza pentru geamuri termoizolante cu strat low-e. Nu stiu cat de eficienta este,practic vorbind.
                    Acel perete se poate izola fie prin garaj, fie prin camera. Izolarea prin garaj se poate face cu polistiren, cea prin camera cu vata de sticla, bariera de vapori si gipscarton pe structura metalica.
                    O centrala este o investitie serioasa, va costa destul de mult si daca aveti incertitudinea cu gazele pe strada, chiar este greu de decis. Cosul unei centrale se poate dimensiona numai dupa alegera centralei, puteti citi cateva pareri in forumul de incalzire si climatizare.

                    Comentariu

                    Procesare...