Izolare casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • udrescumihai
    Membru
    • 30.iun.2011
    • 140

    Izolare casa

    Salutare,

    vreau sa ma apuc incet incet de izolarea casei si m-am gandit la urmatoarea solutie:
    Polistiren extrudat de 2 cm la interior direct peste caramida ( amorsata cu sprit de tencuiala ) - caramida porotherm de 30 ( peretele existent) - 10 cm polistiren expandat la exterior peste caramida ( amorsata cu sprit de tencuiala )

    credeti ca voi avea probleme cu aceasta configuratie?
    Va multumec
    Zambeste, maine poate fi mai rau
  • lmacsen
    Membru
    • 26.sep.2015
    • 298

    #2
    Răspuns la: Izolare Casa

    Care este rolul izolatiei la interior? De ce nu suplimentezi izolatia la exterior?

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6667

      #3
      Răspuns la: Izolare Casa

      Polistirenul extrudat de la interior nu-si are rostul .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • udrescumihai
        Membru
        • 30.iun.2011
        • 140

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Izolare Casa

        Postat în original de coby
        Polistirenul extrudat de la interior nu-si are rostul .
        multumesc frumos de raspuns, am mai vb cu cineva din domeniu si mi-a recomandat la interior placare cu rigips dublata 12,5 cu 9,5
        Zambeste, maine poate fi mai rau

        Comentariu

        • udrescumihai
          Membru
          • 30.iun.2011
          • 140

          #5
          Răspuns la: Izolare Casa

          Postat în original de lmacsen
          Care este rolul izolatiei la interior? De ce nu suplimentezi izolatia la exterior?
          vroiam sa scap de tencuiala, vreau doar sa dau un strop de tencuiala si apoi sa plachez cu polistiren/rigips. voi merge pe Rigips dublu placate daca si voi ma indrumati in acelasi sens

          Merci
          Zambeste, maine poate fi mai rau

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6667

            #6
            Răspuns la: Izolare Casa

            Daca montezi rigips poti pune vata bazaltica si folie bariera de vapori , ca sa suplimentezi termoizolatia . Si fara nici un strop pe pereti !
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • udrescumihai
              Membru
              • 30.iun.2011
              • 140

              #7
              Răspuns la: Izolare Casa

              Postat în original de coby
              Daca montezi rigips poti pune vata bazaltica si folie bariera de vapori , ca sa suplimentezi termoizolatia . Si fara nici un strop pe pereti !
              de priincipiu nu ma intereseaza neaparat suplimentarea izolatiei, ma interesa mai mult inlaturarea tencuielii ( nu am facut niciodata ) iar pe polistiren/rigips am lucrat si pot face singur lucrarea.
              acum voi face treptat interioarele, iar meseriasii daca-I chem sa-mi faca 2 camera nu lasa alte lucrari mai mari pentru 2 zile de munca si astfel gasesc disponibili numai meseriasi de duminica si prefer sa fac singur placarea
              Zambeste, maine poate fi mai rau

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15154

                #8
                Răspuns la: Izolare casa

                Izolati exterior cu minim 10cm si la interior tencuiti clasic. A utiliza o placare dubla cu gipscarton pe pereti de zidarie nu este o recomandare justificata. Daca sunteti priceput, si tencuirea o puteti realiza singur sau de preferat una mecanizata, in 2-3 zile se poate realiza rapid.

                Comentariu

                • mvali
                  Incepator
                  • 10.apr.2009
                  • 17

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Izolare Casa

                  Postat în original de udrescumihai
                  inlaturarea tencuielii ( nu am facut niciodata )
                  Te va costa mai mult placare cu rigips, montanti..etc, pierzi spatiu in interior iar tencuiala o poti face simplu singur. A pus cineva aici un ghid cum se face totul, stalpisori, sunt videoclipuri foarte multe legate d emod de lucru si ai de unde alege. Eu nu prea ma descurc cu aruncatul pe pereti dar exista o masina de tencuit mecanizat pe baza de presiune care se poate adapta la orice compresor. este un baiat din pitesti care le face si ai videoclip de lucru mai mult decat suficient. Ca stalpisori poti folosi profile de tencuiala de ce grosime doresti: 0,6 - 1 - 2cm ca sa eviti sa ii faci din tencuiala, plus sunt si mai usor de indreptat pentru ca frecarea e mai mica pe ei.

                  Comentariu

                  Procesare...