Inaltare podea

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ryanro
    Incepator
    • 17.iul.2013
    • 56

    Inaltare podea

    Va salut,este vorba de o podea ce se afla pe o pivnita,placa nu stiu daca este armata si pare cam subtire,prin urmare nu am facut decat sa o indrept dupa care am adoptat urmatoarea modalitate Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180917_172022.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	190,4 KB 
ID:	642727Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180917_172052.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	167,0 KB 
ID:	642728
    din teama de a nu ingreuna prea tare.
    Intrebarea este: cu ce pot umple golul dintre cusaci in asa fel incat sa nu mai sune a gol cand se paseste pe ea,m-am gandit la polistiren,dar cred ca tot va suna a gol,va multumesc mult pentru eventualele idei,numai bine.
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    Răspuns la: Inaltare podea

    Puteti sa umpleti spatii cu polistiren dar puneti ceva spuma pe margini,de asemenea se pot umple cu vata minerala casetata sau rola. Umpleti cu ceva spuma si spatiile de sub cusaci sa nu mai vibreze.

    Comentariu

    • emp
      Membru Marcant
      • 29.mai.2009
      • 543

      #3
      Răspuns la: Inaltare podea

      Postat în original de ryanro
      Va salut,este vorba de o podea ce se afla pe o pivnita,placa nu stiu daca este armata si pare cam subtire,prin urmare nu am facut decat sa o indrept dupa care am adoptat urmatoarea modalitate [ATTACH=CONFIG]100859[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]100860[/ATTACH]
      din teama de a nu ingreuna prea tare.
      Intrebarea este: cu ce pot umple golul dintre cusaci in asa fel incat sa nu mai sune a gol cand se paseste pe ea,m-am gandit la polistiren,dar cred ca tot va suna a gol,va multumesc mult pentru eventualele idei,numai bine.
      1. Trebuia sa asezi grinzile alea pe benzi din folie care se pune si sub parchetul stratificat.
      2. Din aceiasi folie trebuie sa pui benzi intre grinzi si osb. Asa nu mai ai scartieli si alte zgomote. Lemnul si osb-ul "lucreaza" in timp.
      3. Poti umple cum a spus si @tymotyman. Eu as folosi vata bazaltica ca nu-mi plac soarecii. Ca sa nu sune a gol ia vata bazaltica cu 1 cm mai inalta decat grinzile astfel incat montata sa vina putin presata. Senzatia de gol la pasire este amplificata si de faptul ca aceea camera este goala. Dupa ce pui niste mobila, etc nu o sa se auda la fel.

      Comentariu

      • ryanro
        Incepator
        • 17.iul.2013
        • 56

        #4
        Răspuns la: Inaltare podea

        Va multumesc.

        Comentariu

        • ryanro
          Incepator
          • 17.iul.2013
          • 56

          #5
          Răspuns la: Inaltare podea

          E belea,am mai intrebat in stanga dreapta,se spune ca vata poate trage umezeala dupa care cica miroase urat,acum chiar sunt in dilema,are cineva cunostinta,poate face condens acolo,ca in pivnita e umed,(acelasi plafon) poate raspunde prin podea in functie de temperatura..........?
          Multumesc frumos.

          Comentariu

          • emp
            Membru Marcant
            • 29.mai.2009
            • 543

            #6
            Răspuns la: Inaltare podea

            Postat în original de ryanro
            E belea,am mai intrebat in stanga dreapta,se spune ca vata poate trage umezeala dupa care cica miroase urat,acum chiar sunt in dilema,are cineva cunostinta,poate face condens acolo,ca in pivnita e umed,(acelasi plafon) poate raspunde prin podea in functie de temperatura..........?
            Multumesc frumos.
            Daca iti ajunge umezeala acolo si se produce condens, o sa ai mucegai indiferent ce pui, vata sau polistiren. Ai putea pune o folie antivapori , vata peste ea ...
            Te complici.
            Nu ti-ar rezista plafonul ala la o sapa simpla? Eventual beton amestecat cu bobite de polistiren ca sa fie mai usoara.
            Ultima editare de emp; 19.sep.2018, 15:00.

            Comentariu

            • ryanro
              Incepator
              • 17.iul.2013
              • 56

              #7
              Răspuns la: Inaltare podea

              am optat pt vata cu folie anticondens......va multumesc mult pt ajutor.

              Comentariu

              • emp
                Membru Marcant
                • 29.mai.2009
                • 543

                #8
                Răspuns la: Inaltare podea

                Postat în original de ryanro
                am optat pt vata cu folie anticondens......va multumesc mult pt ajutor.
                Folie ANTIVAPORI nu anticondens. Este mare diferenta intre ele.

                Comentariu

                • ryanro
                  Incepator
                  • 17.iul.2013
                  • 56

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Inaltare podea

                  aaaaaa,ok multumesc

                  Comentariu

                  • ryanro
                    Incepator
                    • 17.iul.2013
                    • 56

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Inaltare podea

                    nu este bun si cel de tipul celui din care se fac parasolarele pt parbrize? intreb pt ca a destul....

                    Comentariu

                    • emp
                      Membru Marcant
                      • 29.mai.2009
                      • 543

                      #11
                      Răspuns la: Inaltare podea

                      Postat în original de ryanro
                      nu este bun si cel de tipul celui din care se fac parasolarele pt parbrize? intreb pt ca a destul....
                      Nu stiu. S-ar putea sa fie bun. Daca vrei sa fii sigur du-te si cumpara cat ai nevoie acolo. Folia antivapori se vinde si la metru nu numai la sul.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15119

                        #12
                        Răspuns la: Inaltare podea

                        Se poate izola foarte bine cu vata bazaltica sau de sticla. Se va umple golul dar de sunat a gol tot se va simti la lovituri pe pardoseala. Bariera de vapori se amplaseaza spre interiorul camerei, sub OSB.

                        Comentariu

                        • ryanro
                          Incepator
                          • 17.iul.2013
                          • 56

                          #13
                          Răspuns la: Inaltare podea

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	podea 1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	142,7 KB 
ID:	631336
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	podea 2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	108,2 KB 
ID:	631337
                          .......uitasemn sa pun o fasie de folie ca sa nu scartie osb-ul pe cusaci.
                          Nu mai suna a gol si cred ca a iesit o treaba buna,vata pe care am pus-o se numeste naturoll destul de accesibila si ca pret,135 lei 2 suluri 32mp ambele scrie ca e de 5cm,dar merge ca 7cm ca popa,
                          va multumesc inca odata pentru sfaturi si timpul acordat,numai bine.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15119

                            #14
                            Răspuns la: Inaltare podea

                            Da, este foarte buna vata de la Knauf. Sigur, acum vata se expandeaza insa in timp se va tasa si va ramane gol, asa ca nu strica sa fie putin presata sau cat grosimea golului. Da, OSB scartaie fiind lucios, daca nu aplicati o folie intre el si rigle. Faceti prinderi mai dese la OSB.

                            Comentariu

                            • ryanro
                              Incepator
                              • 17.iul.2013
                              • 56

                              #15
                              Răspuns la: Inaltare podea

                              Ok,multumesc.

                              Comentariu

                              Procesare...