Casa pasiva - zid de 44 caramida+10 cm termoizolatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mindsoul
    Incepator
    • 22.apr.2012
    • 30

    Casa pasiva - zid de 44 caramida+10 cm termoizolatie

    Buna ziua,

    am in plan o casa,

    sunt la faza de schita proiect etc...

    as vrea sa o fac mai aproape de pasiva, pe cat posibil,

    idea era sa folosesc un zid de 44 cm caramida plus ceva izolatie (exclus polistiren)
    caramida evo ceramic de 44, plus un 10 cm de izolare,
    in acest tip de izolare as pune ori tencuiala de perlita 5 cm interior 5 la exterior, sau 10 cm de vata minerala la exterior.
    Geamurile casei ar fi inguste pentru o pierdere mica de caldura, un 80 cm maxim, poate chiar mai inguste.

    Ce parere aveti?
    Care este standardul unei case pasive? grosime ziduri, izolare? cum se calculeaza?
    Ultima editare de mindsoul; 04.aug.2019, 20:20.
  • emp
    Membru Marcant
    • 29.mai.2009
    • 547

    #2
    Răspuns la: Casa pasiva - zid de 44 caramida+10 cm termoizolatie

    Postat în original de mindsoul
    Buna ziua,

    am in plan o casa,

    sunt la faza de schita proiect etc...

    as vrea sa o fac mai aproape de pasiva, pe cat posibil,

    idea era sa folosesc un zid de 44 cm caramida plus ceva izolatie (exclus polistiren)
    caramida evo ceramic de 44, plus un 10 cm de izolare,
    in acest tip de izolare as pune ori tencuiala de perlita 5 cm interior 5 la exterior, sau 10 cm de vata minerala la exterior.
    Geamurile casei ar fi inguste pentru o pierdere mica de caldura, un 80 cm maxim, poate chiar mai inguste.

    Ce parere aveti?
    Care este standardul unei case pasive? grosime ziduri, izolare? cum se calculeaza?
    Poti sa te inspiri de aici.
    Uite o selectie:
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • mindsoul
      Incepator
      • 22.apr.2012
      • 30

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Casa pasiva - zid de 44 caramida+10 cm termoizolatie

      multumesc, dar lipseste tabelul 2 cu materialele,

      Comentariu

      • mindsoul
        Incepator
        • 22.apr.2012
        • 30

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa pasiva - zid de 44 caramida+10 cm termoizola

        am gasit tabelul http://casapasiva.pub.ro/wp-content/...nic-part-1.pdf

        Comentariu

        • mindsoul
          Incepator
          • 22.apr.2012
          • 30

          #5
          Răspuns la: Casa pasiva - zid de 44 caramida+10 cm termoizolatie

          nu inteleg cum se calculeaza totalul asta Coeficient U = 0.122 [W/m2
          /K] din suma la elementele de mai jos,
          tip grosime mm coeficient termo λ[W/m/K]
          Tencuială 22 0.8
          Zidărie Ytong 250 0.27
          Vată minerală 300 0.04

          Comentariu

          • emp
            Membru Marcant
            • 29.mai.2009
            • 547

            #6
            Răspuns la: Casa pasiva - zid de 44 caramida+10 cm termoizolatie

            Postat în original de mindsoul
            nu inteleg cum se calculeaza totalul asta Coeficient U = 0.122 [W/m2
            /K] din suma la elementele de mai jos,
            tip grosime mm coeficient termo λ[W/m/K]
            Tencuială 22 0.8
            Zidărie Ytong 250 0.27
            Vată minerală 300 0.04
            Nu stiu formula. Eu am folosit ubakus.de
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • aurick86
              Membru
              • 05.iun.2012
              • 168

              #7
              Răspuns la: Casa pasiva - zid de 44 caramida+10 cm termoizolatie

              Prin preti se pierde foarte putina caldura, comparativ cu ce se pierde prin fundatie, geamuri, tavan/acoperis, punti termice, etc
              Peretii grosi vor avea inertie termica mult mai mare... deci casa se va incalzi si se va raci mai greu.
              NU pune izolatie la interior! -pierzi inertia termica. Izolatia se pune la exterior....acolo sunt extremele de temperatura.


              Peretii grosi rezulta in glafuri groase si respectiv mai putina lumina in camere...se rezolva cu geamuri mult mai mari...dar asta se bate cap in cap cu scopul peretilor grosi.

              O casa pasiva trebuie sa fie cat mai etansa, ca vantul sa nu traga/impinga aerul incalzit din ea.
              Asta inseamnca va va fi necesar un sistem automatizat de ventilatie sa alimenteze casa cu aer proaspat.
              Daca dam aerul afara trebuie sa pastram caldura din el... deci trebuie recuperatoare de caldura pe traseele de ventilatie.

              Renunta la ideea gemurilor mici.
              Oamenii au nevoie de lumina naturala pentru sanatate, pentru reglarea ciclului de somn (circadian)...etc etc. Lumina naturala are multe efecte benefice asupra oamenilor.
              Fa o casa mai mica cu geamuri mai mari sau mai multe decat sa faci o grota.
              MIcsorezi casa cu 5-10 mp si scoti diferenta de bani pentru geamuri de calitate.

              O casa prost ventilata si cu lumina naturala limitata este un loc optim pentru dezvoltarea microbilor, bacteriilor, a mucigaiului.

              Parere personala:
              -peteti mai ingusti + izolatie vata bazaltica de 150mm;
              -acoperis drept/plat (plat pentru ca este mai usor de izolat corespunzator), extrem de bine izolat; SAU acoperis simplu in 2 ape izolat cu spuma .
              -geamuri mari pentru lumina naturala. Din cauza unghiului diferit al soarelui iarna/vara se pot face "overhang" deaspra geamurilor care vor apara camera de soare direct in timpul verii.:

              -arbori cu frunze cazatoare pozitionati bine, a.i. sa evitati soarele direct in timpul verii. Dar iarna frunzele cad si lumina intra in casa.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Casa pasiva - zid de 44 caramida+10 cm termoizolatie

                Sunt foarte multe elemente ce intra in calculul unei case pasive, nu degeaba casa proiectata si realizata la Univestitate in Bucuresti a fost testata mult timp.
                Degeaba calculati izolatie pe capul peretilor daca nu tineti cont de intreag astructura, calculele sunt destul de laborioase. Conteaza atat partea de izolatii cat si partea de proiectare structurala in contextul minimizarii pierderilor pe diferite elemente structurale. Unele solutii se obtin greu pentru a respecta atat partea de rezistenta cat si de izolare termica. O casa pasiva inseamna mai mult decat pierderi termice, chiar si electrice sau alta natura.
                O casa pasiva poate sa ajunga usor o casa foarte urata, mai ales daca ferestrele se subdimensioneaza raportat la marimea fatadelor dar se pot optimiza dupa asezarea lor, calitate etc.

                Comentariu

                • mindsoul
                  Incepator
                  • 22.apr.2012
                  • 30

                  #9
                  readuc topicul in actualitate, ma gandesc la casa bunicii, din lut chirpici + caramida, cu lumina sa zicem mai limitata si care era frigider vara la 30 si ceva de grade...daca va uitati la muzeul satului veti vedea case cu ferestre minuscule si nu degeaba...oamenii nu aveau nevoie de multa lumina in casa pentru ca nu prea stateau ziua...erau afara. Asa am luat apartamentul pe est ca sa avem lumina de care ziceti...frumos...luminos dar nu tocmai ok cu incalzirea globala si cu izolarea clasa "a" a blocului...ziduri din caramida porotherm de 25 si polistiren de 10, cu tot cu tencuieli vopsele ajunge undeva la 37-38cm zidul...care este slab termic adica daca nu dam drumul la aer temperatura interioara in casa ajunge la 29 de grade, desi apartamentul este inconjurat de alte apartamente, nu e pe colt ca sa zic asa.

                  Mai nou acum la cemacom au scos dupa altii si ei caramida asta de 44 cu vata minerala in ea, deci teoretic as avea un zid de 44 cu vata in el la care as putea sa pun inca o izolare de 10-15 suplimentara.

                  Bun la tavan am inteles ca se pierde bine ca si caldura. Din ce am cercetat am gasit plafon ceramic citez "Planșeul Ceramic este compus dintr-un sistem de Pregrinzi din beton armat, având armătura sub formă de carcasă cu zăbrele oblice sudate și talpa inferioară preturnată într-un cofraj pierdut din corpuri ceramice, Blocuri Ceramice TP16 sau TP20 și Beton turnat monolit în completarea grinzilor." asta clar e mai ok decat o placa de beton termic vorbind, mai ales ca asta se poate si pune ca acoperis. Am vazut asa ceva construit in italia, mansarda zidita ceramic, adica acoperisul era din caramida nu lemn etc...

                  Efectul asta de ​​​​​​​ "overhang" in casa bunicii il avea cred paravanul cum ii ziceam noi, ca un fel de hol de in fata casei si intr-un lateral al ei...acoperisul casei se prelungea si astfel nu aveai lumina directa in casa... dar interesant aspectul, o sa mai cercetez.

                  Comentariu

                  Procesare...