Cum sa izolez tavanul ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dolog aurel
    Incepator
    • 15.aug.2006
    • 37

    Cum sa izolez tavanul ?

    am o intrebare
    am cumparat o casa,construita din caramida
    si intrebarea e cum sa izolez terimc tavanul
    am intrebat tot felul de mesteri si am primit raspunsuri contradictorii si nu stiu ce sa fac!
    deci
    tavanul este construi clasic(grinzi de lemn,pe care este batuta scandura,trestie si tencuit)
    sub acest tavan am pus in toata casa un al doilea tavan din rigips. am optat pt solutia asta pt ca vechoiul tavan era si cam stramb si cu unele fisuri in tencuiala. intre cele doua tavane e un spatiu de 15-20 cm
    problema e ca podul nu e "podit",adica nu-s batute scanduri in pod si nu stiu daca inainte de a bate scanduri mai trebuie sau nu sa pun intre grinzi un strat de izolator termic
    divesii mesteri pe care i-am intrebat mi-au dat tot felul de variante :
    -sa nu mai pun nimic,deoarece mare lucru nu o sa mai izolez,dat fiind stratul de aer dintre vechiul tavan si tavanul de rigips
    -sa izolez cu polistiren
    -sa nu pun polistiren deoarece se vor face cuiburi de soareci
    -sa izolez cu vata de sticla,deoarece in vata de sticla nu se pot cuibari soareci
    sa izolez cu vata minerala(care-i aia?)
    -sapun folie sub vata de sticla
    -sa pun folie deasupra vatei de sticla
    -sa pun folie si sub vara si peste vata si apoi sa podesc
    -sa pun nu-s ce folie speciala
    -sa pun folie obisnuita,d-aia din care se foloseste pentru acoperit solari
    astept sugesti
    ca m-au bagat in ceata mesterii astia..
    multumesc
    mai cateva mentiuni:
    casa e incalzita cu centrala proprie pe gaz,usile si fewrestrele sunt din lemn(nu am avut bani sa le schimb) si peretii nu sunt(deocamdata) izolati pe exterior cu polistiren. grosimea peretilor exteriori cam 40 cm.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Inainte de a monta tavanul fals din gipscarton trebuia sa montati un strat de vata minerala in vederea izolarii termice. Intre vata minerala si gipscarton se monteaza o bariera de vapori pentru protectia stratului de vata.

    In cazul in care nu mai este posibila o izolare pe interior, se poate executa in interiorul podului.

    Comentariu

    • Ghitaoprea
      Membru
      • 24.mai.2006
      • 132

      #3
      `Intr-o situatie asemanatoare intre tavan si rigips am introdus polistiren de 10 cm ,deosebirea de situatia d-stra e ca am placa de beton. Rezultatul este f,f,f multumitor.Nu am izolat in exterior intradevar pt.a preveni cuiburile de soareci caci le place tare mult in polistiren.Casa este la tara si acolo sunt mai multi soareci decit la oras.

      Comentariu

      • AirWolf
        Incepator
        • 15.aug.2006
        • 37

        #4
        - Vata minerala = vata de sticla (termen popular)
        - Aerul este si el izolator dar nu atat de bun sa nu fie nevoie de izolatie suplimentara
        - Folositi vata minerala de cel putin 10cm grosime daca nu 15cm pentru o izolare buna deoarece prin tavan se pierde cea mai mare parte din caldura - pentu a nu intra soarecii bateti scandura ingrijit fara spatii sau folositi placi de OSB.
        - o alta varianta este sa umpleti spatiul dintre grinzi cu "granule de polistiren" ( se gasesc la sac si pretul este pe m cub) si nu placa pt. ca daca exista spatii intre placi izolarea este compromisa
        - mp de vata minerala este mai ieftin decat mp polistiren la aceiasi grosime

        Comentariu

        • dolog aurel
          Incepator
          • 15.aug.2006
          • 37

          #5
          tot cu podul

          in primul rand multumesc pt raspunsuri si sugestiile primite
          ca puteam sa pun material termoizolant intre tavane....din pacate nu mai am ce face..
          mai am cateva intrebari:
          -daca folosesc granule de polistiren,si chiar vata minerala,sa mai pun folie?
          (tentanta ideea cu granulele de polistiren-apropo de umplerea spatiilor-dar cum fac sa nu creez soarecilor atmosfera propice?!)
          -si daca "DA" , ce fel de folie?
          -si intr-un strat? sub stratul termoizolator?sau deasupra? sau doua randuri de folie ?
          multumesc

          Comentariu

          • AirWolf
            Incepator
            • 15.aug.2006
            • 37

            #6
            - folia are rolul de bariera anticondes (vapori) si se pune todeauna inspre partea calda a incaperii , delimiteaza partea calda de cea mai putin calda .
            Deci ordinea este din interiorul camerei laca gips-carton - folie(imediat in spatele placii) - material izolator(vata minerala , polistiren.....)
            In cazul dvs rolul foliei cam este preluat de tavanul vechi .
            Daca puneti si deasupra folie (adica sub scanduri) obtineti o etansare mai buna la praful din pod si eventual apa (daca apar probleme la acoperis) dar s-ar putea sa stricati ventilarea naturala a materialului izolator.
            - Am spus si inainte ,impotriva soarecilor - inchideti cu scandura sau placi cat mai ingrijit (fara spatii si gauri ) pe margine, perimetral etansati cu mortar , nu depozitati in pod alimente seminte de tot felul .....

            Comentariu

            • dolog aurel
              Incepator
              • 15.aug.2006
              • 37

              #7
              si ce fel de folie sa pun?

              Comentariu

              • aliy
                Incepator
                • 12.aug.2006
                • 98

                #8
                cum sa izolez tavanul din exterior?

                Am placa de beton,si a-si vrea sa izolez termic prin pod tavanul.Cine imi da o idee?dupa parerea mea a-si face in felul urmator:a-si pune polistiren extrudat de 3cm.peste care a-si turna o sapa de beton de minim 5cm. polistirenul il lipesc de placa de beton cu ct 85 de la ceresit.ASTEPT CORECTARI

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3481

                  #9
                  Re: cum sa izolez tavanul din exterior?

                  aliy, este suficient sa postezi intr-un singur topic........
                  polistiren mai gros, daca se poate, iar sapa mai suptire....
                  cum ai de gand sa folosesti podul??

                  Comentariu

                  • dolog aurel
                    Incepator
                    • 15.aug.2006
                    • 37

                    #10
                    poate ca si eu ar trebui sa torn o sapa de beton peste materialul termoizolant (asa cum intentioneaza aliy-opinie:mi se pare cam subtire polistiren de 3 cm) dar nu cred sa reziste grinzile la greutate suplimentara.
                    astept in continuare sugestie cu folia aia
                    si continua sa ma ingrijoreze soarecii..credeti ca ma pot procopsi cu ei in pod,chiar daca e gol? si nu am de gand sa pun nimic in el?si casa nu e la tara?
                    multumesc

                    Comentariu

                    • aliy
                      Incepator
                      • 12.aug.2006
                      • 98

                      #11
                      Re: cum sa izolez tavanul din exterior?

                      Postat în original de seni
                      aliy, este suficient sa postezi intr-un singur topic........
                      polistiren mai gros, daca se poate, iar sapa mai suptire....
                      cum ai de gand sa folosesti podul??
                      -deci,pun extrudat nu expandat(sa nu fie suficient de 3cm).In legatura cu sapa cat de subtire(eu am zis de 5cm), poti sa imi dai detalii.MULTUMESC

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        In legatura cu sapa cat de subtire(eu am zis de 5cm), poti sa imi dai detalii
                        Atucni cand se foloseste sintagma "sapa subtire" ne referim la o sapa de maxim 1 cm - sapa autonivelanta.

                        Pentru situatia dvs., in cazul in care izolati prin podul casei, pe placa existenta de beton, este suficienta o sapa de 5 mm. Suprafata astfel obtinuta poate si circulanta.

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3481

                          #13
                          am intrat mai tarziu, cred ca gemini a fost convingator....
                          daca mai ai alte nelamuriri, te asteptam!!
                          spor la lucru...

                          Comentariu

                          • dolog aurel
                            Incepator
                            • 15.aug.2006
                            • 37

                            #14
                            mai aveam o nelamurire...cu folia! dati-mi si mie o sugestie

                            Comentariu

                            • aZu
                              Membru Marcant
                              • 22.mar.2006
                              • 528

                              #15
                              .

                              uite aici o solutie tehnica a celor de la ROOKWOOL http://www.rockwool.ro/sw4032.asp
                              Aveti in vedere produsele Rollrock sau RP-V.

                              Comentariu

                              Procesare...