Izolare termica la ultimul etaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • edisoncrusoe
    Incepator
    • 27.apr.2006
    • 8

    Izolare termica la ultimul etaj

    Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema: stau la etejul 4 (ultimul) si vara se incinge foarte tare bitumul de pe acoperis. Cum as putea izola tavanul pentru a nu mai incalzi atat de puternic apartamentul?

    Multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Fiecare solutie are eficienta si costurile diferite dar in stransa legatura unul cu altul:

    1.Izolatie interioara cu vata minerala si gipscarton
    2.Hidroizolatie cu membrana cu folie de aluminiu
    3.Solutii cu acoperis inversat
    4.Realizarea unei sarpante

    Comentariu

    • edisoncrusoe
      Incepator
      • 27.apr.2006
      • 8

      #3
      Va multumesc, o sa aleg prima varianta.

      Comentariu

      • Nexus11
        Incepator
        • 17.oct.2010
        • 41

        #4
        Răspuns la: Izolare termica la ultimul etaj

        Stiu ca am dezgropat un "mort" ,dar doream sa aflu daca la un acoperis terasa(ce are membrana bituminoasa montat) se merita sa dau peste aceasta cu DENBIT REFLEX ALU-COAT de la denbraven sau sa dau cu var lavabil.(am aceeasi problema ca si cel care a pus intrebarea initiala doar ca nu pot sa fac lucrarea decat pentru mine,pe restu' nu ii intereseaza ca sa nu mai zic de cei de la etajele inferioare).

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #5
          Răspuns la: Izolare termica la ultimul etaj

          Postat în original de Nexus11
          ... doream sa aflu daca la un acoperis terasa(ce are membrana bituminoasa montat) se merita sa dau peste aceasta cu DENBIT REFLEX ALU-COAT de la denbraven sau sa dau cu var lavabil.(am aceeasi problema ca si cel care a pus intrebarea initiala doar ca nu pot sa fac lucrarea decat pentru mine,pe restu' nu ii intereseaza ca sa nu mai zic de cei de la etajele inferioare).
          Niciunul din cele doua straturi nu vor aduce o imbunatatire semnificativa a termoizolatie planseului si implicit a ambientului. Lavabila se va spala rapid, dupa cateva ploi iar hidroizolatia bituminoasa nu va izola termic.
          Daca aveti probleme cu hidroizolatia (infiltratii apa), solutia nu va fi eficienta decat pe perioade scurte de timp si numai daca nu aveti mari probleme.

          Comentariu

          • Nexus11
            Incepator
            • 17.oct.2010
            • 41

            #6
            Răspuns la: Izolare termica la ultimul etaj

            Acoperisul meu este hidroizolat cu membrana bituminoasa.Probleme cu hidroizolatia nu am.Problemele mele sunt cele cu caldura vara.Am intrebat de DENBIT REFLEX ALU-COAT si ma gandeam sa il dau peste hidroizolatie (principiul functionarii pe care cred eu ca l-as folosi) e de cel al foliei de aluminiu pusa in geam vara.Nu sper ca temperatura sa scada foarte mult ,dar macar 1 grad.Intrebarea mea este se merita sau nu?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #7
              Răspuns la: Izolare termica la ultimul etaj

              Cum am spus, avetinevoie de o solutie termoizolatoare, nu hidroizolatoare cum este cea propusa.
              Avand in vedere ca pe exterior nu doriti sa faceti nici o lucrare, se poate realiza o termoizolare interioara pe tavane.
              Pe exterior, ar putea fi realizata o solutie cu polistiren extrudat si apoi acoperire cu pietris, un sistem necirculabil daca doriti o varianta mai economica. Aceasta poate fi realizata si pe parte din acoperis.

              Comentariu

              • Nexus11
                Incepator
                • 17.oct.2010
                • 41

                #8
                Răspuns la: Izolare termica la ultimul etaj

                Acum am inteles.
                Pentru a termoizola pe interior pot incerca cu poliestiren expandat lipit direct pe tavan?(luand in considerare ca stau la etajul 4 pe nord si pe colt),iar 1 vecin de langa mine nu locuieste in apartament fiind plecat din tara deci iarna nu exista caldura alaturi, el avand centrala termica montata.
                Sau trebuie sa folosesc un sistem de vata minerala + folie anticondens cat si rigips.Pe exterior nu vreau sa fac nimic pentru ca am si teava de apa pluviala ce vine direct la mine in apartament + ca intrarea pe acoperisul scarii noastre se face tot pe partea mea neexistand o alta intrare .

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #9
                  Răspuns la: Izolare termica la ultimul etaj

                  Recomandarea mea este pentru un sistem care sa includa si o bariera de vapori, aceasta fiind posibil de aplicat doar in sistemul cu gipscarton si profile metalice.
                  Ca izolatie in acest sistem, se poate utiliza atat vata minerala cat si polistirenul expandat, dar acesta trebuie montat fara rosturi.
                  Fiind pe colt, trebuie sa avetiin vedere ca si peretii au o influenta asupra climatului interior, nu numai tavanul.

                  Comentariu

                  • Nexus11
                    Incepator
                    • 17.oct.2010
                    • 41

                    #10
                    Răspuns la: Izolare termica la ultimul etaj

                    Pe exterior am termoizolatie cu polistiren de 10cm,am izolat si partea de pe casa scarii cu poliestiren de 5 cm.S-a mai incalzit iarna in casa,dar vara e cam ucigatoare.Cu aerul conditionat nu pot dormi toata noaptea(ma trezesc ca ma ia cu frig).Luand in considerare ca restul peretilor sunt izolati cu polistiren,sunt sanse sa apara mucegai in casa daca incerc sa izolez tavanul pe interior cu polistiren?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      #11
                      Răspuns la: Izolare termica la ultimul etaj

                      Daca urmati sfatul din mesajul anterior nu aveti de ce sa va faceti griji, nu vor fi probleme legate de condens pe zona tavanului.

                      Comentariu

                      • fmcatrina
                        Incepator
                        • 10.dec.2007
                        • 18

                        #12
                        Răspuns la: Izolare termica la ultimul etaj

                        Pentru hidroizolare mi s-a propus membrana bituminoasa cu ardezie. Din cate inteleg hidroizolatie cu membrana cu folie de aluminiu ar asigura si o termoizolatie (doar pe timpul verii reiese din raspunsul dumneavoastra).
                        Care sunt diferentele intre cele doua?
                        De ce as pune cu ardezie si nu cu aluminiu?

                        Comentariu

                        • Scifficus
                          Membru Marcant
                          • 23.iun.2013
                          • 857

                          #13
                          Răspuns la: Izolare termica la ultimul etaj

                          Piatra alba, spartura marmura, etc.

                          Comentariu

                          • fmcatrina
                            Incepator
                            • 10.dec.2007
                            • 18

                            #14
                            Răspuns la: Izolare termica la ultimul etaj

                            Deci, care sunt avantajele/dezavantajele celor 2 sisteme? Ardezievs Aluminiu?

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              #15
                              Răspuns la: Izolare termica la ultimul etaj

                              Ardezia are rol principal de protectie a stratului hidroizolator, folia de aluminiu are rolul predominant de reflexie a radiatiei solare.

                              Comentariu

                              Procesare...