Izolare tavan lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #16
    Nu stiu de ce neaparat bazaltica? Sunt suficiente sortimente de vata de sticla ce pot fi utilizate. Va pot indica sortimentul Unifitt 035 de la Knauf, foarte bun. Vedeti ce pret gasiti in zona dvs., la 10cm grosime poate fi in jur de16-18 lei/mp - dupa furnizor.

    Comentariu

    • becabeca35
      Incepator
      • 04.dec.2017
      • 13

      #17
      Multumesc! Pe un site am gasit, in descrierea acestui produs, ca peste acest tip de vata recomandat de dvs. se monteaza o folie anticondens, care sa impiedice condensul venit de sus si care sa permita iesirea condensului din vata, iar sub vata se monteaza o bariera de vapori. Avand in vedere ca spatiul din pod nu este mansarda, ci doar pod gol, mai este necesara acea folie anticondens care s-ar monta deasupra vatei?

      Comentariu

      • calinesq91
        Incepator
        • 22.ian.2018
        • 58

        #18
        Salutare, merita sa puneti acea folie anticondens peste vata in pod deoarece protejeaza vata si de praf si de eventuale infiltratii care o pot afecta in timp. Se creeaza astfel un strat etans de izolatie. Puteti folosi si vata de sticla la sul, de la producatori gen Knauf, Ursa, Isover..... Ideea e sa fie lambda minim 0,040, cu cat mai mic e lambda cu atat mai bine dar creste si pretul izolatiei. Umpleti tot spatiul dintre grinzi cu izolatie chiar daca luati vata de 10 si de 5 cm, in 2 straturi.
        Ultima editare de calinesq91; 13.ian.2019, 19:15.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #19
          Bariera de vapori se aseaza pe fata calda a suprafetei izolate, intre gpscarton si vata, pe tavanul camerei respective. Aceasta previne circulatia vaporilor spre straturile de vata minerala. Deasupra vatei nu se monteaza o folie anticondens, ci in unele cazuri o folie de difuzie. Nu este cazul pe planseul spre pod.

          Comentariu

          • calinesq91
            Incepator
            • 22.ian.2018
            • 58

            #20
            Postat în original de Gemini
            Deasupra vatei nu se monteaza o folie anticondens, ci in unele cazuri o folie de difuzie. Nu este cazul pe planseul spre pod.
            Mie mi s-a recomandat tot aici pe forum pe un alt topic, sa protejez vata dintre grinzile tavanului impotriva prafului care se acumuleaza inevitabil intrun pod ventilat, asezand peste ea aceasta folie/membrana de difuzie (eu stiam ca folia de difuzie se mai numeste si folie anticondens sau folie de acoperis.) si apoi podeala din scandura. Asa am si facut, se pot vedea si fotografiile pe topicul "Izolare planseu spre pod" de aceea i-am spus si colegului despre aceasta varianta. Acum dvs spuneti ca nu e cazul sa puna acea folie... Daca o pune pot aparea efecte negative sau strict din considerente de costuri va referiti?
            Daca podeste cu OSB atunci sunt de acord ca nu mai e cazul de folie, dar la scandura normala raman rosturi intre scanduri si intra o gramada de mizerie si daca e umiditate mare in aer se ma umezi si vata la suprafata. Personal consider ca e o idee buna protejarea cu o folie de difuzie, si cea mai ieftina daca e tot conteaza...

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #21
              Cantitatea de mizerie, de fapt praf, depinde de etanseitatea podului. Nu praful este o problema pentru izolatie, ci eventualele infiltratii masive. In mod normal nu este cazul sa protejam vata pe fata dispre pod, mai ales daca nu avem spatiu de ventilare intre folia de difuzie si inchiderea de lemn de peste vata. Acea folie de difuzie nu strica decat atunci cand nu poate permite eliminarea unor cantitati (discutam teoretic) mari de vapori ce ajunge in vata. Chestiunea este ca de cele mai multe ori ea este aplicata fara a indeplini vreun rol practic si va fi o cheltuiala inutila.

              Comentariu

              • becabeca35
                Incepator
                • 04.dec.2017
                • 13

                #22
                Da, inchid podul cu OSB, pe care deja l-am cumparat. Nu voi mai pune folie anticondens/difuzie. Multumiri si va doresc o zi buna!

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #23
                  Dorim sa ne aratati foto de la lucrari, experienta dvs. este importanta pentru noi toti.

                  Comentariu

                  • becabeca35
                    Incepator
                    • 04.dec.2017
                    • 13

                    #24
                    Din experienta dumneavoastra, ca si constructori, care vata din urmatoarele produse credeti ca scoate mai putin praf si care ar fi mai avantajoasa pentru aplicatia mea?
                    - knauf unifit 035 (tehnologie ECOSE, hidrofobizare in masa, culoare maro)
                    - ursa gemini sf 34 (culoare galben, nu prea stiu alte detalii, problema e ca vine cu grosime de 5 cm, deci sunt necesare 5 straturi)
                    - ursa sf 34 (culoare galben, dar nu prea se gaseste in depozite)

                    Am citit ca din tehnologia ECOSE rezulta o vata mai putin prafoasa. Iar hidrofobizarea in masa ar fi un avantaj.
                    Multumesc!

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #25
                      Puteti utiliza unul din produsele din vata de sticla: Unifitt sau Naturoll de la Knauf sau Terra, SF sau Gemini de la Ursa.

                      Comentariu

                      Procesare...