Izolare tavan lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • calinnez
    Incepator
    • 26.sep.2006
    • 0

    Izolare tavan lemn

    Am efectuat izolarea tavanului unei case din lemn astfel ( din camera spre pod ): scandura de tavan care a ramas apartenta, folie de polietilena, vata minearala 15 cm asezata intre grinzi din lemn peste care am podit cu scanduri. Cand am verificat recent am observat ca sub folia de polietilena era umed. Stiu ca acesta e rolul barierei de vapori dar ma intreb daca umezeaza nu-mi afecteaza scandura care constituie tavanul:
    casa din lemn
  • mutilaila
    Membru marcant
    • 11.oct.2006
    • 911

    #2
    Re: izolare tavan lemn

    Postat în original de calinnez
    Am efectuat izolarea tavanului unei case din lemn astfel ( din camera spre pod ): scandura de tavan care a ramas apartenta, folie de polietilena, vata minearala 15 cm asezata intre grinzi din lemn peste care am podit cu scanduri. Cand am verificat recent am observat ca sub folia de polietilena era umed. Stiu ca acesta e rolul barierei de vapori dar ma intreb daca umezeaza nu-mi afecteaza scandura care constituie tavanul:
    ati verificat daca nu aveti infiltrati de apa de la acoperis?
    vata sigur o va influenta,aparitie de mucegai.
    de ce ati pus scandura si nu rigips?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Pana la afectarea scandurei ar trebui sa va faceti griji pentru stratul izolator.

      Umiditatea permanenta va duce la deteriorarea acestuia, aparitia mucegaiului etc..

      Intelegem ca nu aveti montata bariera de vapori.

      Comentariu

      • calinnez
        Incepator
        • 26.sep.2006
        • 0

        #4
        Pai folia de polietilena pe care am pus-o desupra tavanului nu e bariera de vapori? Poate nu m-ati inteles. Stratificatia tavanului vazuta din casa spre pod este urmatoarea> tavan din scanduri aparente, folie, vata minerala de 15 cm. alt strat de scanduri.
        casa din lemn

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Si atunci de unde umezeala ?
          De la infiltratii datorate acoperisului?


          Cauta sursa de umezeala. Daca bariera de vapori e OK trebuie sa fie alta zona slaba care a provocat acea umezire.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • calinnez
            Incepator
            • 26.sep.2006
            • 0

            #6
            Explicati-mi atunci rolul barierei de vapori. In camera fiind cald si izolatia rece a fost normal ca la nivelul foliei sa se formeze condens. Folia nu i-a dat voie sa treaca spre izolatie, dar condensul acela imi poate afecta scandura pe care e asezata folia. nu gandesc bine ?
            casa din lemn

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Bariera de vopori fiind montata spre partea calda a peretelui nu are voie sa faca atata condens.

              Daca in spatele ei este ceva foarte rece... ar fi o explicatie.

              La 15 cm de vata ar trebui sa fie calda.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • calinnez
                Incepator
                • 26.sep.2006
                • 0

                #8
                vorba aia : "e calda si umeda" dar vaporii care se formeaza inaintea barierei de vapori, pentru ca asta e rolul ei, nu afecteaza scandura in cazul meu sau rigipsul daca l-as fi folosit ?
                casa din lemn

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Daca e "balta" e logic sa afecteze finisajul.

                  Dar de ce e "balta"? Raspunsul asta trebuie cautat.

                  In mod normal nu are voie sa se faca, condens pe bariera.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    Nu cumva este vorba despre o constructie noua ?
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • calinnez
                      Incepator
                      • 26.sep.2006
                      • 0

                      #11
                      Da, constructia este noua! Si sub folie nu este chiar "balta" dar folia este umeda
                      casa din lemn

                      Comentariu

                      • becabeca35
                        Incepator
                        • 04.dec.2017
                        • 13

                        #12
                        Răspuns la: izolare tavan lemn

                        Va rog, raspundeti-mi la urmatoarea intrebare. Am o casa noua, tip parter, cu tavan din lemn (dulapi pusi pe cant). Intre dulapi vreau sa pun 20 cm de vata bazaltica, iar sub dulapi inca 5 cm de vata bazaltica, apoi vreau sa pun rigips, ca tavan fals. Stiu ca deasupra rigipsului se pune acea bariera de vapori. Oare as putea ca, in loc de folie de polietilena, sa folosesc folie anticondens, din aceea care se pune intre invelitoare si astereala? Intreb asta deoarece as vrea ca podul sa respire, iar acea folie anticondens permite aerului sa treaca, dar nu si apei.
                        Multumesc!

                        Comentariu

                        • aurick86
                          Membru
                          • 05.iun.2012
                          • 168

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: izolare tavan lemn

                          Postat în original de becabeca35
                          Oare as putea ca, in loc de folie de polietilena, sa folosesc folie anticondens, din aceea care se pune intre invelitoare si astereala? Intreb asta deoarece as vrea ca podul sa respire, iar acea folie anticondens permite aerului sa treaca, dar nu si apei.
                          Nu.

                          Acea folie anticondens lasa sa treaca atat aerul cat si vaporii de apa (chiar daca trece mai incet).
                          Pentru acoperis sunt multe multe membrane; si nu sunt toate egale.
                          Trebuie creata o bariera a.i. umezeala(aerul umed) sa nu ajunga in izolatie unde va condensa si va face mucigai.

                          Podul va respira si cu bariera de vapori.
                          Problema e umezeala din camera; camera va trebui aerisita mai bine.

                          In realitate nici aerul nu vrei sa treaca, pentru ca odata cu aerul va trece si caldura.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: izolare tavan lemn

                            Folie de polietilena sau folie de aluminiu intre gipscarton si vata. Folia de acoperis nu are aceleasi proprietati.

                            Comentariu

                            • becabeca35
                              Incepator
                              • 04.dec.2017
                              • 13

                              #15
                              Postat în original de becabeca35
                              Răspuns la: izolare tavan lemn

                              Va rog, raspundeti-mi la urmatoarea intrebare. Am o casa noua, tip parter, cu tavan din lemn (dulapi pusi pe cant). Intre dulapi vreau sa pun 20 cm de vata bazaltica, iar sub dulapi inca 5 cm de vata bazaltica...
                              Dupa cum spuneam, as vrea sa pun vata bazaltica intre dulapi, in grosime de 20 cm, si acum a venit momentul. Problema este ca nu stiu ce fel de vata bazaltica sa aleg, avand in vedere ca sunt multe marci, fiecare cu multe "modele". Unele sunt mai rigide, altele nu... Va rog sa-mi sugerati cateva optiuni, la un pret de aprox. 40 lei/mp/20cm grosime.

                              Cu stima!

                              Comentariu

                              Procesare...