Nu intotdeauna se izoleaza la interior cu vata minerala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • marcelonni23
    Incepator
    • 09.feb.2007
    • 12

    Nu intotdeauna se izoleaza la interior cu vata minerala

    am stat cel putin o luna pe forum ,am citit m am interesat,am intrebat si nu prea m i s a raspuns,cum e mai bine sa izolez doi pereti exteriori cu vata minerala sau cu polistiren? nu am primit un raspuns exact,de fapt am primit:izolare cu vata minerala.toata lumea spunea dejavantajele la polistiren si anume in problema mea ,ca daca ai avut igrasie inainte de izolare o sa apara si dupa izolarea cu polistiren,dar NIMENI nu mi a zis ca daca ai avut igrasie inainte de izolare si izolezi cu vata minerala,iar daca peretele izolat incepe sa faca din nou igrasie{e foarte posibil,nu cum zicea cineva ca e imposibil sa mai apara}vata minerala incepe sa miroase ,dar de fapt nu sa miroase ci sa puta(a urina) de nu poti sa stai in casa.aceste lucruri nu sunt inventate ci le a patit un var de al meu(si a pus tot ce se pune bariera de vapori,....,tratament anti mucegai).si pana la urma mi am izolat cu polistiren si este ok.sincer cine vrea sa si izoleze sa nu se mai ia dupa ce i zic altii,fiecare apartament difera de altul,la unul e bine intr un fel iar la altul in alt fel.cea mai buna izolare este cea exterioara,iar daca izolati pe inerior va ramane sa alegeti cum izolati.
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3526

    #2
    Re: nu intotdeauna se izoleaza la interior cu vata minerala

    de cat timp ai executat lucrarea??

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      Este usor sa targeti concluzii .... insa nu este recomandata de nici un fel izolatia interioara cu polistiren.

      Poate ca undeva in mijlocul unui perete de BCA nu vor fi probleme insa in zonele sensibile, in zona puntilor termice, in zona grinzilor de beton etc. efectul izolator este minim si nu va garanteaza nimeni ca dupa 1 -2 ani nu vor exista aceleasi probleme.

      Este normal sa se individualizeze sistemul de izolatie pe fiecare tip de apartament si la fiecare se adopta solutii adecvate care se pot elabora numai dupa cuoasterea amplasamentului.

      Eu va doresc sa nu aveti probleme iar in privinta varului dvs. cred ca ar fi mai multe de discutat.

      Comentariu

      • aZu
        Membru Marcant
        • 22.mar.2006
        • 524

        #4
        termodinamica asta....
        puncte de roua... alea-alea!

        Comentariu

        • i96nds
          Membru marcant
          • 03.ian.2006
          • 427

          #5
          Am mai vazut eu lucrari facute de mesteri care au pus bariera de vapori intre vata si perete !!!! Asa ca.... nu se stie ce e de desupt, cata umiditate e in casa aia etc. E foarte posibil sa se fi montat totul defectuos, sa apara discontinuitati in bariera de vapori.

          Cum ziceau si colegii, sa nu sarim la concluzii.
          Stefan

          Comentariu

          • alexis
            Living Legend
            • 05.nov.2006
            • 1319

            #6
            Postat în original de aZu
            termodinamica asta....
            puncte de roua... alea-alea!
            Eu cred ca termoizolarea ar trebui sa fie facuta in urma unui studiu al variatiei temperaturii de la interior care exterior sau invers tinand seama de umiditatea locala.
            Are dreptate "aZu", apa are trei stari de agregare si un punct triplu.... Un astfel de studiu ne-ar arata unde si cand apa din aer ajunge la saturatie si se transforma in apa (roua)... daca asta se intampla in perete sau intre perete si izolatie e grav!
            faci o casa si pentru urmasii tai

            Comentariu

            • mircea_gligan
              Incepator
              • 30.iul.2007
              • 6

              #7
              Răspuns la: nu intotdeauna se izoleaza la interior cu vata minerala

              Buna. Locuiesc la casa si am ales sa izolez peretii exteriori ai casei la interior, asta dupa ce am izolat acum cativa ani exteriorul folosind polistiren expandat si decorativa. Peretii casei sunt din caramida plina si au grosimea de 30 cm. Pentru izolarea interioara am folosit vata bazaltica Knauf Expert de 6 cm grosime fixata pe perete in spatele structurii de profile UD si CD Rigiprofil. Pe structura astfel creata voi monta placi de rigips fonic. Intrebarea mea este daca e necesar sa pun la interior, peste vata, folie bariera de vapori, sau nu? Deasupra foliei va ramane un spatiu de ventilatie de 28 mm - latimea profilelor CD. Multumesc mult.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: nu intotdeauna se izoleaza la interior cu vata minerala

                Da, este necesara utilizarea barierei de vapori pe toti peretii exteriori care se izoleaza pe interior. In plus, se va prevedea si in spatiile umede, indiferent daca este izolat un perete interior sau exterior, doar pe partea peretelui din camera cuumiditate mai mare (baie, bucatarie in unele cazuri, uscatoare etc.).

                Comentariu

                Procesare...