Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • anti77
    Incepator
    • 12.apr.2012
    • 49

    Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

    Multumesc, www.u-wert.net calculeaza destul de bine coeficientii, la mine ar fi Up=0.193W/mpK cu izolatie de 15cm, fara izolatie e 1.13W/mpK.

    Insa vorbim de costuri, atunci va trebui sa aflu pierderea de energie pe sezon. Cunosc suprafata de perete (fara usi si fereste) in metri patrati.

    Formula pentru a afla pierderi totale de energie in KW prin pereti ar fi:

    Up/1000*(temp. int-temp ext)*suprafata Perete

    Adica imi rezulta pierderi de 0.185kW/h pe metru patrat, asta pe ora, pt. diferente de temp. int/ext 12.5 grade.

    Pentru tot anul inmultesc cu 24 (ore pe zi) apoi cu 30 (aprx. zile pe luna) apoi cu 6 (luni pe sezon).

    Singura necunoscuta este 12.5, ca nu stiu in zona Cluj care este temperatura medie intre septembrie-mai. Cunosc ca in interior vreau sa am 20 de grade.

    Calculand pentru izolatii de 12,14,15,16,20 cm, pot calcula cat as economisi la incalzire pt. fiecare dintre acestea, cunoscut fiind si pretul material+manopera pt. fiecare grosime. Asa pot calcula si in cat timp mi se amortizeaza investitia deci pot alege grosimea optima.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

      O referinta ar putea fi ceva date mai vechi http://www.constructii.ro/meteo/cluj%20napoca.htm sau pe siteul ANM dar selectati fiecare luna de interes http://www.meteoromania.ro/anm2/clim...are-climatica/
      Parerea mea este ca o comparatie poate fi intre 15cm de izolatie si 20cm, restul nu prezinta interes.

      Comentariu

      • anti77
        Incepator
        • 12.apr.2012
        • 49

        Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

        Multumesc, am gasit acolo ce ma interesa, diferenta de temperatura int/ext pentru zona Cluj ar fi de 17 grade (pt. o temp. interioara constanta de 20 grade).

        Astfel luand pretul maximal al energiei de 0.7lei/kw (de ex. curent electric), momentan ma costa 4473 lei pierderile prin pereti pe sezon.
        - cu o izolatie de 120 economisesc 3555 lei pe sezon.
        - cu o izolatie de 140 economisesc 3660 lei pe sezon.
        - cu o izolatie de 150 economisesc 3710 lei pe sezon.
        - cu o izolatie de 160 economisesc 3750 lei pe sezon.
        - cu o izolatie de 200 economisesc 3875 lei pe sezon, adica 320 lei in plus fata de izolatia de 120 pe sezon.

        Precum incalzesc cu lemne, costurile reale sunt mult mai mici, vorbim de max. 100 kg lemne diferenta pe sezon pt. izolatia de 120 si cel de 200...

        Clar nu se va amortiza in cazul meu in cei 50 de ani (durata de viata a termosistemului) diferenta de pret pt. grosimi mai mari de 120.

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2491

          Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

          O casa placata cu polistiren (care a fost fixat pe pereti cu adeziv si dibluri) poate fi lasata peste iarna fara a aplica plasa de armare, masa de spaclu si tencuiala decorativa?
          Ce se poate intampla?
          Cu multumiri pentru raspuns.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

            Polistirenul expandat se deterioreaza daca este lasat in soare. Trageti macar masa de spaclu armata cu plasa de fibra peste polistiren si poate ramane o iarna asa. La primavara continuati lucrarea cu amorsarea si tencuiala decorativa.

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2491

              Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

              Multumesc pentru raspuns.

              Comentariu

              • sinergicus
                Incepator
                • 20.mar.2016
                • 6

                Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                Buna ziua...tocmai mi-am izolat casa cu polistiren dalmatina de 10 cm lipind polistirenul pe caramida direct ( tencuiala veche de zeci de ani ( cred ca era pamint cu nisip) se scorojise asa ca am dat jos totul pina la caramida , i-am dat stropi de nisip ciment si var apoi am aplicat polistirenul cu adezivul in puncte .....am folosit 8 puncte pe fiecare placa fara a aplica adeziv pe contur cum am vazut ca se indica in unele tutoriale.... Intrebarea mea este daca e gresit sa nu aplici pe conturul placii adeziv si sa folosesti doar aplicarea prin puncte .... multumesc..

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                  In mod normal ar trebui sa existe si acel contur pe placa pentru a inchide circulatia aerului. Pe caramida se putea plica direct polistirenul, fara acel strop. Acum, pot sa apara probleme sau nu, depinde de expunerea casei si modul de aplicare al mamaligilor (marimea lor si numarul). Timpul si conditiile din locatie vor spune daca ati gresit sau nu.

                  Comentariu

                  • serbanica
                    Incepator
                    • 18.sep.2006
                    • 11

                    Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                    Buna ziua, pentru termoizolatie am optat pentru polistiren de 10, grafitat, de la Baumit (am gasit o oferta care mi s-a parut ok, aprox 56 lei/bax). Intrebarea e, trebuie folosit un adeziv "special" pentru polistiren grafitat ? Sau dibluri speciale ? Sau plasa speciala pentru cea alba "poate fi topita de particulele de grafit din interior" ? Sunt lucruri pe care le-am auzit din diverse parti si as dori sa verific daca sunt reale sau nu. Mentionez ca adezivul folosit in acest moment de catre constructor este Cesal, gama Ana, adeziv Ana 14+, daca tin bine minte. Multumesc.

                    Comentariu

                    • sinergicus
                      Incepator
                      • 20.mar.2016
                      • 6

                      Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                      Postat în original de Gemini
                      In mod normal ar trebui sa existe si acel contur pe placa pentru a inchide circulatia aerului. Pe caramida se putea plica direct polistirenul, fara acel strop. Acum, pot sa apara probleme sau nu, depinde de expunerea casei si modul de aplicare al mamaligilor (marimea lor si numarul). Timpul si conditiile din locatie vor spune daca ati gresit sau nu.

                      Ok multumesc de raspuns....puteti detalia putin? probleme de ce natura ar putea sa apara in conditiile mentionate ?

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        Răspuns la: Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                        Postat în original de serbanica
                        Buna ziua, pentru termoizolatie am optat pentru polistiren de 10, grafitat, de la Baumit (am gasit o oferta care mi s-a parut ok, aprox 56 lei/bax). Intrebarea e, trebuie folosit un adeziv "special" pentru polistiren grafitat ? Sau dibluri speciale ? Sau plasa speciala pentru cea alba "poate fi topita de particulele de grafit din interior" ? Sunt lucruri pe care le-am auzit din diverse parti si as dori sa verific daca sunt reale sau nu. Mentionez ca adezivul folosit in acest moment de catre constructor este Cesal, gama Ana, adeziv Ana 14+, daca tin bine minte. Multumesc.
                        Diblurile nu sunt speciale, utilizati o lungime potrivita pentru diblurile pentru polistiren si atat. Sunt dibluri identice pentru polistirenul clasic si pentru cel grafitat. Adezivul este unul pentru polistiren, nu are nimic special ci este un produs standard. Ca si costuri este unul low-cost.

                        Postat în original de sinergicus
                        Ok multumesc de raspuns....puteti detalia putin? probleme de ce natura ar putea sa apara in conditiile mentionate ?
                        In functie de expunerea fatadei, lipsa acelui cordon perimetral poate duce la o circulatie de aer sub polistiren cea ce poate duce la solicitari suplimentare pe fatada termoizolata. Suprafata termoizolata va fi mai expusa, vantul o poate smulge de pe perete daca aderenta adezivului sau diblurile nu fac fata, poate sa apara codnens in cantitate mai mare si toate se traduc in degradarea mai rapida a termosistemului, inclusiv fisuri pe suprafata acestuia. Acestea sunt riscuri, cum spuneam anterior, numai timpul si gradul de expunere la intemperii poate duce la posibilitatea de aparitie a acestor efecte sau poate ele nu se vor materializa, daca aveti putin noroc. Este recomandat sa nu facem compromisuri in zone sensibile, totul doar pentru cativa saci de adeziv. Sper sa nu aveti probleme.

                        Comentariu

                        • serbanica
                          Incepator
                          • 18.sep.2006
                          • 11

                          Răspuns la: Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                          Postat în original de Gemini
                          Diblurile nu sunt speciale, utilizati o lungime potrivita pentru diblurile pentru polistiren si atat. Sunt dibluri identice pentru polistirenul clasic si pentru cel grafitat. Adezivul este unul pentru polistiren, nu are nimic special ci este un produs standard. Ca si costuri este unul low-cost.
                          Intre timp am mai aflat detalii. Se va folosi pentru lipirea placilor un adeziv de la Brico (cel de aprox 9lei/sac) si acel Cesal ca masa de spaclu. Credeti ca ar fi o problema cu polistirenul grafitat ? Este posibil sa nu tina in timp ? Se vor folosi si dibluri de 16. Multumesc.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                            Teoretic se poate utiliza pentru aplicatia dvs.acest gen de adeziv. Despre calitatea adezivului nu va pot spune prea multe, nu l-am utilizat dar faptul ca se utilizeaza produsele ieftine ma duce cu gandul ca doreste maximizarea profitului. La fel de bine exista gama premium de la acelasi producator.

                            Comentariu

                            • serbanica
                              Incepator
                              • 18.sep.2006
                              • 11

                              Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                              Postat în original de Gemini
                              Teoretic se poate utiliza pentru aplicatia dvs.acest gen de adeziv. Despre calitatea adezivului nu va pot spune prea multe, nu l-am utilizat dar faptul ca se utilizeaza produsele ieftine ma duce cu gandul ca doreste maximizarea profitului. La fel de bine exista gama premium de la acelasi producator.
                              Pai cam asta urmaresc toti.
                              Multumesc pentru parere.

                              Comentariu

                              • AlinAz
                                Incepator
                                • 01.dec.2017
                                • 15

                                Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                                Buna seara, doresc sa imi fac pe exterior izolatia termosistem cu vata bazaltica (la aparamentul de la bloc - facut din caramida). Va arat cum arata peretii (de jos este aprox 80cm mozaic si cu nivel de intre 4.5 si 6cm ca si grosime pana la peretele care este propriu-zis)Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG0615.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	145,8 KB 
ID:	629305 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG0618.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	140,1 KB 
ID:	629306 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG0613.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	155,6 KB 
ID:	629307
                                Se poate sa imi spuneti cum ar fi bine sa fac montajul ? Cum trebuie sa pun suportul de baza? Nu este peretele drept deoarece este mozaicul pe care nu pot sa ii sparg.
                                As dori sa imi dai o solutie. Multumesc frumos!
                                Ultima editare de AlinAz; 14.dec.2017, 20:12.

                                Comentariu

                                Procesare...