Urmareste-ne pe Facebook Conso ia credit

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Poze si din exterior si de deasupra. Teoretic totul este izolat. Mi-e greu sa inteleg de unde am aceasta problema ....

Comentariu

• Comentariu

• Condensul este prezent in partea dinspre usa de intrare in garaj doar sau pe tot perimetrul acestuia? Geamul are condens pe el, pe ce zone?

Comentariu

• Doar peretii exterior exteriori, insa nu deasupra usii de garaj. Geamul are putin, doar atunci cand scade temperatura sub 15 grade in garaj. Umiditatea in garaj e de ~ 60 %, ....

Comentariu

• Din ce am discutat pare sa fie condens pe zonele unde influenta termica a partilor de beton isi face simtita prezenta. Puteti incerca continuarea izolatiei de la tavan, pe peretii respectivi - pe interior, pentru a nu afecta exteriorul. Umiditatea in garaj este putin cam mare, aveti surse de umezeala in garaj, vreo aerisire, vreun put ... ceva de genul?

Comentariu

• Umiditatea poate fi de la masina, in acest anotimp. Multumesc pentru sugestie. Deci nu recomandati sa dau jos polistirenul de pe tavan pentru a-l inlocui cu vata? Iar daca as continua cu izolarea peretilor pe interior...nu exista riscul sa se formeze condens intre polistiren si perete? Multumesc!

Comentariu

• Nu este cazul sa eliminati polistirenul. In mod normal nu ar trebui sa fie probleme daca se continua izolatia.

Comentariu

• Va multumesc.

Comentariu

• Pentru solutia continuarii izolarii pe interior...coniserati ca ar fi suficient sa cobor doar 10-15 cm cu polistiren? Ar fi o problema faptul ca peretele este izolat pe ambele parti? Va multumesc !

Comentariu

• Nu afecteaza faptul ca aveti izolatie dubla, interior - exterior. Teoretic se poate face o banda de izolatie coborata circa 20 cm fata de tavan dar nu stiu cum va arata ca aspect.

Comentariu

Procesare...
                      X
                      sigla BRAT