Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Archimedes
    Incepator
    • 28.mar.2018
    • 30

    Ultima editare de Archimedes; 06.mar.2019, 18:52.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      Postat în original de Archimedes
      Va salut!
      Producătorul CELCO a scos pe piața placi minerale izolatoare IZOMINERAL
      Va fi destul de greu sa concureze cu sistemele de termoizolare avand in vedere manopera mai greoaie si efcienta termica mai redusa.

      Comentariu

      • ion george
        Incepator
        • 22.apr.2015
        • 68

        Buna seara !
        Deasupra unei camere de locuit am o terasa descoperită, pe placa de beton este lipită membrana bituminoasa!
        as vrea să amenajez cumva terasa pentru ca ploaia sa nu afecteze plafonul camerei!
        m-am gândit să pun un polistiren extrudat de 3 cm(Nu stiu daca grosimea este buna) pe care sa-l lipesc de membrana bituminoasa , apoi sa aplic un adeziv cu plasa de armata peste care sa pun o gresie de exterior cu cresit cm 11
        procedez corect ?
        v-as ruga frumos daca puteti sa ma îndrumați!
        nu stiu cu ce as putea lipi polistirenul de membrana bituminoasa
        ma intereseaza sa ma înalt cat mai putin cu materialele aplicate sa nu creez o diferenta mare de nivel fata de camera de unde am acces la terasa
        va multumesc frumos pentru raspunsurile avizate!

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          Polistirenul se poate fixa cu mastic bituminos insa gresia nu se recomanda sa fie aplicata pe acel strat de egalizare din adeziv. Teoretic ar trebui sa trageti o sapa de egalizare armata peste polistirenul extrudat si apoi sa montati gresia.

          Comentariu

          • Cipri1
            Membru
            • 14.aug.2012
            • 264

            Pentru placare cu polistiren se pune adeziv pe toata placa sau doar ,,mamaligi'' ?

            40 ron/mp aplicare termosistem + decorativa cum vi se pare?
            Ultima editare de Cipri1; 27.mar.2019, 22:16.

            Comentariu

            • Cipri1
              Membru
              • 14.aug.2012
              • 264

              Ce ,,ciuperci'' e recomandat sa aleg pentru prinderea polistirenului? Cu cui din plastic sau metalic?

              O intamplare
              Un termosistem cu tot cu decorativa
              S-a exfoliat decorativa la partea de sus. A patruns, apa, a inghetat si a ajuns sa se exfolieze decorativa pe toata latura respectiva.
              Prinderea polistirenului a fost cu diblu cu cui metalic. Daca era din plastic, era riscul sa se desprinda si polistirenul?

              Comentariu

              • sovignon
                Membru
                • 22.oct.2014
                • 124

                A folosit cineva vata bazaltica pt fațade Izovat din Ucraina? Vad ca are preturi bune.

                Comentariu

                • Cipri1
                  Membru
                  • 14.aug.2012
                  • 264

                  S-a aplicat coltarul pe perete. E un spatiu mic intre coltar si perete pentru ca peretele nu e drept. Nu e o problema ma gandesc, pentru ca pot pune acolo silicon.

                  Am aplicat mamaligi pe toata placa. E ok? Desi am vazut ca ramane un spatiu intre perete si placa.
                  Am vazut ca se da pe tot conturul si apoi niste mamaligi pe mijlocul placii.

                  NU SE INTRERUPE POLISTIRENUL LA VITRAJE. ATAT PE ORIZONTALA CAT SI PE VERTICALA?
                  Ultima editare de Cipri1; 28.mar.2019, 19:31.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    Postat în original de sovignon
                    A folosit cineva vata bazaltica pt fațade Izovat din Ucraina? Vad ca are preturi bune.
                    Ce sortiment este? Nu am lucrat cu ea dar nu este foarte raspindita la noi. Nu pretul este relevant, ci calitatea.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      Postat în original de Cipri1
                      S-a aplicat coltarul pe perete. E un spatiu mic intre coltar si perete pentru ca peretele nu e drept. Nu e o problema ma gandesc, pentru ca pot pune acolo silicon.
                      Am aplicat mamaligi pe toata placa. E ok? Desi am vazut ca ramane un spatiu intre perete si placa.
                      Am vazut ca se da pe tot conturul si apoi niste mamaligi pe mijlocul placii.
                      NU SE INTRERUPE POLISTIRENUL LA VITRAJE. ATAT PE ORIZONTALA CAT SI PE VERTICALA?
                      Puteti fi mai explicit? Daca exeplificaticu foto poate intelegem mai usor. Sigur, recomandat este sa aplicati pe conturi si mamaligi la interior, daca nu aplicati placile in pat continuu. Coltarul este profilul de soclu? Poate ramane spatiu intre el si zidarie pentru ca trebuie sa fie drept, ca si polistirenul.

                      Comentariu

                      • Cipri1
                        Membru
                        • 14.aug.2012
                        • 264

                        1. Coltarul arata exact asa. https://i.postimg.cc/Fs2vwYhP/1.jpg. Da este de soclu.
                        Peretele nefiind drept (e imposibil sa fie din tencuiala) e normal sa ramana un spatiu intre profil si perete. Ideea e ca daca as fi aplicat de la bun inceput ADEZIV PE CONTUR SI MAMALIGI PE MIJLOC si NU cum am facut 5,6 MAMALIGI PE PLACA, intre profil si perete se interpunea ADEZIVUL DAT PE CONTUR. Asadar, pe spatiul ala o sa etansez cu spuma poliuretanica si o sa rezolv problema.
                        De aici inainte o sa pun polistirenul cu ADEZIV PE CONTUR SI 4,5 MAMALIGI PE PLACA.




                        2. Nu o sa mai intrerup polistirenul la glafuri.




                        3. O placa a fost montata putin in exterior si are o mica burta acolo. Pot sa o ,,razuiesc'' ca sa repar greseala? In mod normal adezivul adera mai bine la suprafete grunjoase.

                        Comentariu

                        • Cipri1
                          Membru
                          • 14.aug.2012
                          • 264

                          Pentru decorativa ce parere aveti de tencuiala decorativa mata? E mai buna decat ,,scoarta de copac'' ? Ma intereseaza pe care din suprafete apa se scurge mai repede.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            Acel profil de soclu se monteaza perfect drept. Daca peretele are mici abateri, intre profil si perete pot fi spatii goale. Daca este nevoie, se poate compensa acel rost dintre profil si perete cu mici distantiere, acolo unde se suprapune spatiul liber cu poizitia de prindere a diblului de fixare - aceasta pentru a nu deforma profilul si a ramane liniar.
                            Daca placa este iesita din plan, cativa mm, se poate prelucra cu razuitor special pentru polistiren, se curata si se spacluieste direct.
                            Daca va referiti la tencuiala bob de orez, cea driscuita circular, este in regula si o consider mai buna decat pe cea de tip scoarta de copac.

                            Comentariu

                            • Cipri1
                              Membru
                              • 14.aug.2012
                              • 264

                              De la profil in jos pana la trotuar o sa vina un extrudat de 5 cm, asa ca golul o sa fie etansat.

                              E vreo problema daca plachez cu alta firma de polistiren avand aceeasi grosime si aceeasi densitate?

                              Am optat pentru ,,scoarta de copac''. Nu e nicio diferenta d p d v al murdariei in timp bob de orez vs. scoarta de copac. Asa-i?
                              Ultima editare de Cipri1; 08.apr.2019, 20:46.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                Nu este nicio problema, alegeti polistirenul care sa satisface cerintele. Scoarta de copac aduna mai multa mizerie, avand o concentratie mai mica de granule, mai ales daca are granulatie mai mare.

                                Comentariu

                                Procesare...