Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Loganix
    Incepator
    • 29.nov.2007
    • 24

    Pai atunci daca timpul o sa permita am sa tencuiesc anul acesta ca sa scap de o grija

    Comentariu

    • raghit
      Incepator
      • 15.ian.2008
      • 10

      inca o lamurire legata de izolatie si punti termice?

      Salut voua, membrilor si vizitatorilor acestui forum.

      Intrebarea (1) care decurge din incercarea de a gasi o solutie sau un compromis cat mai bun de izolare este: ce grosime de polistiren sa folosesc?

      EPS de 12 cm peste tot, caz in care apare o diferenta intre R beton si R caramida, sau sa folosesc EPS de 12 cm (R = 3 m2K/W) in zonele cu beton si de 10 cm (R = 2.5 m2K/W) in zonele cu caramida?

      Data fiind inaltimea destul de mare a acestor centuri (45 cm, mai mult de 1/10 din inaltimea unui nivel) ma tem de puntile termice care pot aparea in aceasta zona.


      Am construit o casa. P+1+M.
      Elevatie 1 m
      H (zidarie) = 7m
      Suprafata vitrata ~ 32 mp
      Grosime ziduri: 30 cm
      Caramida porotherm, R = 1,2 m2 K / W
      Stalpi beton 30 x 30 cm
      centuri H = 45 cm
      Pentru beton am luat in calcul Lambda = 1,4 W / mK si a rezultat o rezistenta termica R = 0,21 m2K / W


      Inrebarea (2): Ce solutie recomandati pentru izolarea mansardei, vata minerala sau EPS?

      Si unii producatori, si ceilalti ofera solutii pentru izolarea mansardelor intre capriori.

      Din cate am citit pana acum, cred, repet, cred ca pentru o izolatie eficienta ar trebui sa folosesc o grosime a stratului izolator care sa conduca la U < 0,27, ceea ce inseamna o grosime a stratului izolator de minim 16 cm, mai sigur 20 cm.

      Tinand cont ca trebuia sa las si o perna de aer intre izolatie si astereala, stratul izolator va depasi gabaritul capriorilor.

      Este realizabila o astfel de izolatie?
      Cu multumiri anticipate,
      raghitul

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6878

        1. Ce bine era daca ati fi captusit pe interior peretii cofragului cu polistiren expandat de 2-3 cm grosime inainte de turnarea stalpilor si a centurilor.
        Daca folositi grosimi diferite de material termoizolant ce faceti cu nivelul fatadei ?
        2.Ce forma are acopserisul mansardei si ce invelitoare aveti in proiectul de constructie ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • raghit
          Incepator
          • 15.ian.2008
          • 10

          Ce bine era daca... Acest oftat imi vine din ce in ce mai des pe buze.

          Acoperis in 4 ape. Tabla Lindab.
          Cu multumiri anticipate,
          raghitul

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6878

            Daca aveti invelitoare din tabla Lindab inseamna ca nu aveti nevoie de astereala.
            Veti avea cele doua randuri de sipci si folia anticondens. Intre capriori primul strat de vata de 15 cm grosime. Daca capriorii au grosimea mai mica puteti sa aplicati niste rigle pentru a ajunge la grosimea de 15 cm. Sub capriori perpendicular aplicati al doilea strat de vata de sticla de cel putin 5 cm grosime intre profilele metalice care vor sustine placile rezistente la foc de 12,5 mm Rigips. Intre vata si placarea cu rigips montati o folie de polietilena sau aluminiu sau puteti utiliza direct la al doilea strat de vata vata de sticla caserata cu folie de aluminiu.
            Cu stima.

            Comentariu

            • raghit
              Incepator
              • 15.ian.2008
              • 10

              termoizolatie in dreptul golurilor

              Va multumesc pentru sfat.
              Cu multumiri anticipate,
              raghitul

              Comentariu

              • raghit
                Incepator
                • 15.ian.2008
                • 10

                termoizolatie in dreptul golurilor

                La cele cateva case pe care le-am vazut in constructie sau finisate, termosistemul se termina in dreptul golurilor, neimbracand partea de zidarie dinspre fereastra/usa.

                Acest lucru nu mi s-a parut a fi cu cap.

                Am citit pe site-ul unui producator de termosisteme despre izolatia in dreptul golurilor.

                Intrebare:
                1. pe partea de zid dinspre goluri se continua cu aceeasi grosime de EPS (in cazul meu 10 cm)?

                2. Cum latimea tocariei este destul de mica, din ceea ce am vazut eu, cum se procedeaza pentru a nu acoperi toata tocaria?

                3. Inainte de montarea ferestrelor este necesara tencuirea golurilor?
                Cu multumiri anticipate,
                raghitul

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6878

                  Nu se reduce grosimea polistirenului. Aveti detalii pentru aplicarea termosistemului la golurile tamplariei in schita:
                  Fișiere Atașate
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • raghit
                    Incepator
                    • 15.ian.2008
                    • 10

                    Ma scuzati, din schita pare care grosimea izolatiei care vine perpendicular pe fatada este mai mica decat grosimea izolatiei fatadei.

                    Cert este ca trebuie facuta, la fel cum trebuie tratata conform manualelor producatorului si zona solbancurilor.
                    Cu multumiri anticipate,
                    raghitul

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      Intrebarea (1) - aceiasi grosime de polistiren peste tot.

                      Nu trebuie sa va faceti griji pentru puntile termice, odata izolata fatada acestea vor fi eliminate.

                      Personal cred ca 10 cm sunt suficienti dar daca ati stabilit cu arhitectul 12, nu este rau.

                      Intrebarea (2): Ce solutie recomandati pentru izolarea mansardei, vata minerala sau EPS?

                      Solutii pe baza de vata minerala.
                      Obligatoriu si intre capriori si peste insa aceasta se va alege si functie de solutia de finisare interioara.


                      Zona glafurilor trebuie izolata conform schitei postate de dl. Maistrul Max. Pentru aceste zone se recomanda utilizarea polistirenului extrudat. Asa cum ati sesizat, izolatia pe aceste zone va avea o alta grosime, mai mica decat cea de la fatada. Nu aveti cum sa montati un polistiren de 12 cm in zona glafurilor pentru ca nu este suficient loc, efectiv. Se recomanda extrudat pentru ca este mai rezistent ca expandatul. Puteti utiliza extrudatd e 2-3 cm in aceste zone.

                      Comentariu

                      • raghit
                        Incepator
                        • 15.ian.2008
                        • 10

                        Arhitectul meu a plecat de tot din tara. Nu a stabilit nimic legat de sistemul de termoizolatie.

                        Pun atatea intrebari pentru a reduce cat mai mult gradul de aplicabilitate a vorbei "ce bine ar fi fost daca as fi facut..."

                        Daca imi permiteti sa revin la ferestre, in zona tocurilor.

                        Dintr-o discutie cu un furnizor de ferestre, acesta imi spunea ca tencuiala va acoperi tocul geamului cu aprox. 2 cm.

                        La o grosime EPS = 10 cm, cred ca termosistemul va acoperi tocul in totalitate. Se poate evita acest lucru?
                        Cu multumiri anticipate,
                        raghitul

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6878

                          Observati in schita ceva tencuiala de 2 cm grosime in zona tocului ?
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • raghit
                            Incepator
                            • 15.ian.2008
                            • 10

                            Vai, domnule max, este tencuiala in schita! Cum am putut fi atat de orb?!

                            Asta imi mai raspunde la o intrebare si ridica un mare semn de ATENTIE pentru cei ce-si fac termosistem.

                            Deci geamurile NU se monteaza prinse direct in zidarie.

                            Tencuiala in zona tocurilor trebuie sa fie mai groasa, pentru a compensa grosimea placilor de izolator.

                            Masuratorile pentru geamuri sa fie facute numai dupa realizarea acestei tencuieli.

                            Cu aceasta ma simt putin mai bine, pentru ca am aflat raspunsul la un set de intrebari. Raman celelalte.
                            Cu multumiri anticipate,
                            raghitul

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6878

                              Intrebarea mea era indreptatita deoarece in schita postata nu este figurat tencuiala deoarece nu este necesar ca golul de fereastra sa fie tencuit inainte de montarea ferestrei termopan.
                              Fixarea ferestrei se face numai cu spuma poliuretanica si prin fixare mecanica de zidarie cu suruburi autoforante sau conexpanduri.
                              Fișiere Atașate
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • raghit
                                Incepator
                                • 15.ian.2008
                                • 10

                                Domnule Max, va rog ajutati-ma sa clarificam urmatoarele aspecte:

                                1. Cum este mai bine sa fixezi fereastra in zidarie porotherm la o casa noua:
                                a) direct in caramida
                                b) pe tencuiala aplicata in prealabil
                                2. din schita rezulta ca grosimea stratului de polistiren pe spaleti este mai mica decat grosimea stratului de polistiren pe fatada. Este ok asa?
                                Cu multumiri anticipate,
                                raghitul

                                Comentariu

                                Procesare...