Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    Varianta 1a.

    2. Este mai mica acea grosime a polistirenului, in zona glafului.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6880

      Postat în original de raghit
      Domnule Max, va rog ajutati-ma sa clarificam urmatoarele aspecte:

      1. Cum este mai bine sa fixezi fereastra in zidarie porotherm la o casa noua:
      a) direct in caramida
      b) pe tencuiala aplicata in prealabil
      2. din schita rezulta ca grosimea stratului de polistiren pe spaleti este mai mica decat grosimea stratului de polistiren pe fatada. Este ok asa?
      1). Am spus si repet : "nu este necesar ca golul de fereastra sa fie tencuit inainte de montarea ferestrei termopan." Deci varianta a).
      2). Da
      Cu stima.

      Comentariu

      • raghit
        Incepator
        • 15.ian.2008
        • 10

        Va multumesc!
        Cu multumiri anticipate,
        raghitul

        Comentariu

        • M@RiuS
          Membru
          • 03.ian.2007
          • 104

          Dimensiune dibluri pt. termosistem

          Va salut, am si eu o nelamurire, am comandat termosistemul de la deko si am optat pt polistiren de 100 mm insa cei din magazin nu stiau ce dibluri sa imi dea, asa ca in necunostinta de cauza am optat pt cel de 140 mm, tinand cont ca am peretii din caramida proroterm de 30 cm, am facut o alegere buna?

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            10 cm polistirenul, 3.5 cm lungimea de ancorare in zidarie, cei cativa mm de adeziv - deci 14 cm ar fi OK.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • M@RiuS
              Membru
              • 03.ian.2007
              • 104

              multumesc de raspuns, inca o intrebare la imbinarea dintre sageac si termoizolatie este necesar un strat de imbinare, ceva de genul garnitura de cauciuc? sau pot sa lipesc termoizolatia de sageac fara nici un alt element?

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                Nu am idee cum arata situatia dvs. insa se poate merge cu polistirenu pana sus si etansa cu un cordon de Ceresit acryl.

                Diblurile par ok.

                Comentariu

                • ciprianlex
                  Incepator
                  • 28.ian.2008
                  • 5

                  am si eu o intrebare...de fapt vreo 3
                  vreau sa izolez exterior cu poliestiren de 100 mm, am caramida de 24 cm, mai este nevoie sa tencuiesc inainte de poliestiren?
                  in afara de dibluri de 140 mm, ce materiale imi mai trebuiesc? si ce cantitati? (am cam 250 de mp de pereti)
                  va intreb asa de punctual pt ca vreu sa imi fac singur izolarea, si ma pregatesc pt examenul asta, ca mi se pare f greu!

                  va multumesc,
                  ciprian

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    Se poate aplica termosistemul direct pe zidarie.
                    Doar diblurile le considerati importante din motiv ce doar pe acestea le-ati mentionat?

                    Pentru aplicarea termosistemului trebuie sa aveti si ajutoare (2), singur este aproape imposibil sa efectuati lucrarea.
                    Principalele materiale utilizate la termosistem, exemplificand pe sistemul Ceresit Ceretherm, sunt:
                    -amorsa CT17 - aplicata pe zidarie curata si uscata
                    -profil de soclu
                    -adeziv pentru lipirea placilor de polistiren expandat - poate fi CT85 sau CT83
                    -placile de polistiren expandat pentru termosistem, densitate 15-20kg/mc
                    -dibluri polistiren
                    -adeziv pentru spacluirea placilor de polistiren (in acest caz doar CT85) in care se inglobeaza plasa de fibra de sticla de 160
                    -amorsa CT16 daca se aplica tencuiala decorativa sau CT17 daca se aplica glet de exterior
                    -tencuiala decorativa sau glet de exterior si lavabil aexterior

                    Fiecare material are un consum specific, indicat de producator in fisa tehnica sau instructiunile de pe ambalaj.

                    In afara de aceste elemente principale mai sunt o serie de accesorii sau alte materiale marunte cum ar fi: spuma poliuretanica, profiel de colt cu plasa, profile pentru usi si ferestre, profil de dilatatie si o serie de scule si unelte necesare pentru punerea in opera a sistemului.

                    Comentariu

                    • M@RiuS
                      Membru
                      • 03.ian.2007
                      • 104

                      va salut,

                      iar am o intrebare, amorsa inaintea aplicarii termosistemului este oblligatorie? caramida prorotherm am vazut ca are o suprafata destul de dura (rezistenta la testul de zgariere) si mai are si rizurile specifice si ma gandeam ca scap fara.

                      si daca imi mai permiteti va intreb ceva, am un intreg perete exterior stropit cu lapte de ciment (cand s-a turnat placa tot laptele de ciment din pompa s-a scurs pe respectivul perete) suprafata este dura insa ma tem ca termosistemul nu va face priza buna ... ce spuneti ?

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6880

                        -Din pacate nu scapati fara sa aplicati o amorsa deoarece amorsa reduce din gradul de absorbtie, la caramizile Porotherm acest grad este destul de mare.
                        -Trebuie sa inlaturati acea scursatura lapte ciment deoarece nu are o priza buna. E doar o scoarta care in timp se v-a desprinde.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          Este obligatorie utilizarea amorsei inainte de efectuarea placarii pentru reducerea gradului de absortie cat si pentru imbunatatirea aderentei adezivului.

                          Consumul si costul amorsei sunt relativ scazut pentru a nu o utiliza.

                          Daca nu se poate elimina integral stratul de lapte de ciment de pe zidarie, nu este o tragedie.

                          Comentariu

                          • BESTPROFIL
                            Incepator
                            • 20.feb.2008
                            • 1

                            PROFILE SPECIALE PENTRU TENCUIALA TERMOIZOLANTA

                            Postat în original de sorineugenilea
                            cu voia dumneavoastra....domnilor.....supun atentiei un material : tencuiala termoizolanta.am cautat mai bine de o luna pe net o alternativa la polistiren expandat sau extrudat...cum i-o zice...vroiam un material prin care sa respire peretele !!!! sa nu condenseze pe interior intre perete si placa.. foarte important !!! am gasit aceasta tencuiala termoizolanta.supertare !!! si mai ieftina decat termosistemul cu polistiren. o recomand calduros.auzisem ,de fapt ,undeva prin primavara ca in ungaria ,mai toata lumea da jos poliesterul.de aici intrebarile : de ce ?
                            ce nu e bine ?...etc.si am ajuns la o firma care produce aceasta tencuiala la un pret mai mult decat rezonabil.
                            TENCUIALA TERMOIZOLANTA, O NOUTATE?
                            VA OFERIM PROFILE SPECIALE PENTRU TENCUIALA TERMOIZOLANTA: PROFILE PENTRU ROSTUL DE DILATATIE, DE COLT, DE SOCLU, DE RACORD CU TIMPLARIA, DE FINAL. PROFILELE SINT SPECIAL CONFECTIONATE PENTRU 4 GROSIMI ALE STRATULUI DE TENCUIALA: DE 30; 40; 50; & 60mm.
                            IUBESTI CALITATEA?

                            Comentariu

                            • PowerMC
                              Administrator
                              • 02.mai.2007
                              • 2239

                              BESTPROFIL

                              Atentie la regulamentul forumului, legat de publicitate.
                              Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                              Community Manager MC

                              Comentariu

                              • pro si contra
                                Incepator
                                • 21.feb.2008
                                • 3

                                Postat în original de PowerMC
                                BESTPROFIL
                                Atentie la regulamentul forumului, legat de publicitate.
                                Stimate PowerMC
                                am inteles ca ati blocat BESTPROFIL pentru anuntul de mai sus.

                                Am citit si mesajele lui HASIT, mult mai "pe fata", dar se pare ca selectati dupa interesul dvs.

                                Stima pt atentia dvs.
                                HASIT zice:
                                HASIT ROMANIA este producator german de materiale pt finisaj.
                                In programul de fabricatie avem si 2 sisteme agrementate ETA & INCERC HASITHERM :tip polistiren si tip vata mine ...

                                Comentariu

                                Procesare...