Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    Ati tencuit peste masa de spaclu cu un mortar de tencuire clasic, in grosime de 3cm?

    Comentariu

    • SHADYYY
      Incepator
      • 07.sep.2009
      • 17

      Da

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        Este o greseala, mai devreme sau mai tarziu vor fi probleme in sensul desprinderii tencuielii de pe stratul de masa de spaclu, posibil si afectatea stratului izolator deoarece acesta are o rezistenta mecanica limitata, neputand suporta incarcari mari (greutatea straturilor adaugate).

        Comentariu

        • SHADYYY
          Incepator
          • 07.sep.2009
          • 17

          Cand am dat masa de spaclu nu am driscuit-o ci am lasat striuri de aderenta cu gletiera piptene iar pe zid am facut stalpi (peste izolatie) si am bagat dibluri de 18 iesite 1 cm .

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            Este un experiment ciudat ce nu poate avea rezultate decat discutand la o scara mica si nu generalizand la nivel de termosistem care implica anveloparea unei intregi fatade.

            Comentariu

            • livakhe1
              Incepator
              • 05.oct.2011
              • 4

              salutare tuturor apreciez ceea ce se poate discuta pe acest forum.
              am si eu o problema. casa din lemn pe structura din lemn placata cu osb si doresc termoizolatie pe lemn grosime ,materiale etc.la interior,iar tavanul sa fie aparent adik sa se vada tot lemnul grinzi,si dulapii care vin peste grinzi pusi perpendiculari iar deasupra vine ansamblata dusumeaua tot din dulapi nut si feder.soluti optime pentru aceste 3 probleme se poate sa primesc ?msm

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                Va rog sa prezentati detalii despre suprafetele in cauza (pereti, plansee) structurale si dimensionale.
                Daca puteti atasa poze denumite conform regulamentului ar fi mai usor de inteles situatia exacta.
                Se doreste atat izolatie pe exterior cat si pe interior?
                In ce stadiu se afla constructia?

                Comentariu

                • livakhe1
                  Incepator
                  • 05.oct.2011
                  • 4

                  termoizolatie

                  pereti osb.planseu nu exista decat grinzi acolo trebuie tavan din lemn si peste dusumea tot din lemn 5 cm grosime

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    In conditiile in care nu doriti sa prezentati detaliile cerute va pot spune doar ca:
                    -peretii, pe interior, se pot izola cu vata minerala in interiorul structurii de rezistenta
                    -peretii exteriori se pot izola in sistemul cu polistiren expandat sau alte sisteme daca se doreste, sisteme mai evoluate dar si mai scumpe
                    -planseulul se poate izola cu vata minerala astfel incat sa se poata pastra grinzile aparente, se izoleaza peste nivelul grinsilor de lemn, siintre ele atat cat permite spatiul. Inchiderea se poate face cu lambriu din lemn prins pe aceste rigle de lemn, prin fixare pe partea laterala a grinzilor.
                    In functie de destinatia spatiului de la etajul superior se poate inalta pardoseala pentru a face loc izolatiei sau pentru a realiza alte lucrari pentru amenajarea si exploatarea spatiului.

                    Comentariu

                    • livakhe1
                      Incepator
                      • 05.oct.2011
                      • 4

                      nu doresc izolatie fonica sus la etaj sunt dormitoarele.
                      iar tavanul implicit podeaua de la nivelu superior vor veni una peste alta la 90 grade unul fata de celalat adik perpendicular lemnul il voi trata cu grund de lemn ecologic pe baza de apa.
                      izolatia exterioara dalmatina de 10 cm,adeziv de lipire spuma poleuretanica pentru lemn,dibluri tip ciuperca cu holsuruburi cu 2 cm mai lungi decat sistemul de izolatie adik de 12 cm, plasa de exterior densitate 165 kgf masa de spaclu si nivelare de la polifix ,iar ca tencuiala cea clasica pe baza de ciment alb si praf de piatra alba sub forma de stropi.dupa care va fii vopsita in culoarea dorita.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        Termosistemul aplicat pe fatada nu poate fi finisat conform solutiei mentionate, "ciment alb si praf de piatra". Termosistemul trebuie finisat cu o tencuiala decorativa care se poate prelucra pentru a obtine efectul dorit, praf de piatra sau altele.

                        O izolatie fonica la nivelul planseului de lemn este mai mult decat necesara deoarece in camerele de la parter se va resimti foarte usor zgomotul podelei de la etaj, zgomotul de impact si chiar cel aerian (in ambele sensuri). Este un aspect destul de neglijat de majoritatea celor care construiesc case din lemn. Faptul ca nu doriti o astfel de izolatie, este doar alegerea dvs.

                        Comentariu

                        • livakhe1
                          Incepator
                          • 05.oct.2011
                          • 4

                          termosistem

                          ok.msm

                          Comentariu

                          • Russell
                            Incepator
                            • 13.mar.2008
                            • 26

                            Temperatura exterioara minima - placare polistiren

                            Salut,
                            M-am trezit destul de tarziu sa fac izolatie exterioara a apartamentului asa ca a venit vremea rea...
                            Din cate am vazut pe net, vremea va incepe sa se incalzeasca de miercuri iar temperatura va ajunge pe la 15 -19 grade pe timp de zi si pe la 4-7 grade pe timp de noapte - cel putin asa apare pe net vremea.ido.ro/Constanta.htm pt Constanta.
                            Intrebarea mea este: care este temperatura minima la care se poate face lucrarea de termoizolare cu polistiren? Pot sa ma apuc de treaba in conditiile astea?

                            PS: Mai am o intrebare: Firma cu care am vorbit pt a executa lucrarea foloseste adezivi de la Weber si polistiren Swisspor sau Baumax. Cat de bune sint aceste produse si daca sint OK pt o izolatie la etajul 8?

                            Va multumesc pt sfaturi

                            Comentariu

                            • Vasca2011
                              Incepator
                              • 17.oct.2011
                              • 6

                              Am urmatoarea problema : Sufrageria este ultimul nivel, iar pe o portiune de 1/3 din suprafata tavanului, atat cit corespunde practic balconul vecinului de deasupra - nu ma izolatie deloc. Pe restul de 2/3 exista izolatia blocului, destul de bine facuta, blocul este din 2003. Pe portiunea fara izolatie , iarna, se produce mucegai si ccateodata chiar se formeaza picaturi de apa. Intentionez, deoarece nu am posibilitatea sa execut o izolare externa, sa lipesc cu CT 85 - placi de polistiren extrudat de 20 mm, dupa care sa aplic placi ornamentale din polistiren. Intrebarea mea este, stiind totusi faptul ca solutia asta nu se recomanda, care este cea mai buna varianta cu extrudat de 20 mm sau cu expandat ? Care este raul cel mai bun ?
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                [quote="Russell"]

                                Recomandarile pentru executia termosistemului tin cont atat de temperaturi cat si de umiditate. Astfel, avem urmatoarele reguli:
                                - nu se executa termosistemul in conditii umiditate mai mare de 80%, ploaie sau ceata
                                - nu se lucreaza sub razele solare directe si vant puternic
                                - temepraturile trebuie sa fie indomeniul + 5 ... + 25-30 °C
                                - pe timpul sezoanelor mai reci, se va inceta lucrul daca temperatura minima scade sub -5 °C
                                - tencuiala decorativa nu se poate aplica sub 8 - 9 °C
                                - suprafetele deja realizate trebuie protejate de ploaie si vant puternic

                                Produsele mentionate de dvs. sunt utilizabile pentru lucrarea dvs.

                                Postat în original de Vasca2011
                                Sufrageria este ultimul nivel, iar pe o portiune de 1/3 din suprafata tavanului, atat cit corespunde practic balconul vecinului de deasupra - nu ma izolatie deloc
                                Nu am inteles eu bine sau este ceva gresit, ori sufrageria este la ultimul etaj ori mai avei un balcon deasupra?
                                Este vorba de o sufragerie extinsa in balcon?
                                Parapetul din ce este realizat? Puteti pune cateva poze cu suprafata in cauza? O izolatie se poate face dar sa vedem detaliile si apoi stabilim ce si cum trebuie facut.

                                Comentariu

                                Procesare...