Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • palmo
    Incepator
    • 27.aug.2011
    • 4

    Izolare exterioara

    Buna ziua!
    La blocul care stau s-a inceput izolarea pe exterior cu polistiren de 10.
    Avand in vedere ca in aceasta perioada temperaturile noaptea sunt de -5 grade as dori sa stiu daca aceste temperaturi nu afecteaza calitatea adezivului cu care se lipeste polistirenul si calitate tencuieli?

    Comentariu

    • PowerMC
      Administrator
      • 02.mai.2007
      • 2238

      Re: Temperatura exterioara minima - placare polistiren

      Vedeti mesajul scris de Moderator pe pagina anterioara:

      Postat în original de Russell
      Salut,
      M-am trezit destul de tarziu sa fac izolatie exterioara a apartamentului asa ca a venit vremea rea...
      Din cate am vazut pe net, vremea va incepe sa se incalzeasca de miercuri iar temperatura va ajunge pe la 15 -19 grade pe timp de zi si pe la 4-7 grade pe timp de noapte - cel putin asa apare pe net vremea.ido.ro/Constanta.htm pt Constanta.
      Intrebarea mea este: care este temperatura minima la care se poate face lucrarea de termoizolare cu polistiren? Pot sa ma apuc de treaba in conditiile astea?

      PS: Mai am o intrebare: Firma cu care am vorbit pt a executa lucrarea foloseste adezivi de la Weber si polistiren Swisspor sau Baumax. Cat de bune sint aceste produse si daca sint OK pt o izolatie la etajul 8?

      Va multumesc pt sfaturi
      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

      Community Manager MC

      Comentariu

      • Russell
        Incepator
        • 13.mar.2008
        • 26

        Multumesc Gemini pt sfaturi.
        Personal voi amana izolarea pt primavara pt ca nu vreau sa risc o lucrare de prosta calitate mai ales ca timpul este schimbator si trebuie respectate niste pauze de cateva zile necesare adezivului pt intarire.

        Comentariu

        • Vasca2011
          Incepator
          • 17.oct.2011
          • 6

          Blocul este in forma de piramida, peste etajul 7 cu 4 apart. pe nivel (unde stau eu) mai sunt 2 apart. la 8, si inca unul la 9.
          Singura incapere a mea care nu are nimic deasupra este sufrageria, unde planseul este ocupat de balconul vecinului de la et. 8 si o portiune de
          " acoperisul blocului ".
          - atasez poze...
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            Postat în original de Vasca2011
            Blocul este in forma de piramida, peste etajul 7 cu 4 apart. pe nivel (unde stau eu) mai sunt 2 apart. la 8, si inca unul la 9.
            Singura incapere a mea care nu are nimic deasupra este sufrageria...
            Destul de delicata situatia pentru ca aveti probleme atat pe zona de balcon dar si pe interior sufragerie. Punctele de pe tavanul sufrageriei reprezinta mucegai sau zone cojite ale vopseiei?
            Trebuie sa va asigurati ca nu exista infiltratii de apa de la balconul aflat deasupra.
            In balcon aveti inchiderea cu cornier si geam simplu?

            Intentionati sa renovati intregul ansamblu sufragerie balcon sau doar sa izolati cat de cat tavanul balconului?
            Daca este valabila ultima varianta, doar izolarea tavanului, aceasta se poate face cu polistiren expandat, de exemplu sortimentul EPS A 70 de la Austrotherm. Grosimea este daca si de posibilitatea de coborare a nivelului tavanului fata de inchiderea existenta, se poate merge pe un 3-5cm de izolatie.

            Comentariu

            • Vasca2011
              Incepator
              • 17.oct.2011
              • 6

              Punctele care se vad sunt de la mucegai, nu cred ca am infiltratii de apa deoarece asa ar trebui si vara dupa ploaie sa am pronbleme, si nu am.
              Pe mine deocamdata nu ma intereseaza balconul, ci tavanul sufrageriei, mai exact acea portiune unde apare mucegaiul, respectiv 1/3 din suprafata sufr.
              exact cat tine balconul de deasupra.
              Eu vroiam sa pun extrudat de 20 mm cat tine acea portiune , iar in restul tavanului, ca sa ies la nivel, expandat de 20 mmm ( ca este mai ieftin si acolo nici nu am probleme , deoarece deasupra este izolatia blocului.

              Apropo de nivelul de coborare, nu este o problema deoarece noi suntem oameni obisnuiti, la cel mult 1,69 m inaltime.

              Balconul care se vede in poza nu este al meu , este cel de deasupra

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                O astfel de metoda combinata nu este o solutie optima pentru cazul dvs.
                Va recomand sa izolati tavanul camerei cin sistemul cu gipscarton pe profile metalice (UD+CD) iar izolatia va fi prevazuta cu bariera de vapori.
                Grosimea izolatiei va fi de 5cm si poate fi vata minerala.

                Comentariu

                • Vasca2011
                  Incepator
                  • 17.oct.2011
                  • 6

                  Nu sunt convins ca este cea mai buna solutie cu toate ca nu sunt de meserie, deoarece au fost cazuri cand datorita condensului aparut in continuare, vata minerala s-a umezit si putrezit sub placa de gips - carton si a emanat si niste mirosuri ingrozitoare.

                  Comentariu

                  • Vasca2011
                    Incepator
                    • 17.oct.2011
                    • 6

                    Oricum multumesc pentru raspuns si incercarea de ajutor.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      Motivul pentru care vata minerala a mucegait in aplicatiile mentionate de dvs. tin de corectitudinea amplasarii barierei de vapori.
                      Acelasi lucru se poate intampla si la izolarea cu polistiren, rosturile dintre placi pot mucegai foarte usor deoarece sunt permeabile la vapori.

                      Asadar nu izolatorul este problema aparitiei mucegaiului ci conditiile la care acesta este supus.

                      Comentariu

                      • afterwards
                        Incepator
                        • 30.aug.2011
                        • 21

                        Salut! Ca termoizolatie, peretii din BCA cu grosime de 25 se vor izola cu polistiren expandat de 10mm cf.proiect. Ma gandesc si la varianta in care sa izolez la etaj (dormitoare) cu polistiren de 15mm, caz in care ma voi confrunta cu situatia din poza. Cum se poate rezolva diferenta de grosime dintre straturile de polistiren astfel incat sa nu patrunda umezeala? Exista profile de polistiren extrudat ce s-ar putea aplica in acea zona ca o centura?
                        A doua problema ar fi daca as izola podul cu polistiren de 5mm, deoarece va fi utilizat doar pt depozitare. Care ar fi dezavantajele?
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          Este o complicatie inutila, aplicarea izoaltiei in doua grosimi, de fapt trecere de la 10 cm la 15 cm si revenire la 10cm.
                          Chiar daca teoretic se poate realiza o tesire a placilor pe zona respectiva, mi s-ar parea mai corect sa realizati termosistemul utilizand o singura grosime de izolatie, fie ca este 10 cm, 12 cm sau 15cm.
                          Este o casa din BCA care are o izolatie mai buna decat caramida iar polistirenul de 10cm este in regula din punctul meu de vedere.

                          A doua problema ar fi daca as izola podul cu polistiren de 5mm, deoarece va fi utilizat doar pt depozitare. Care ar fi dezavantajele?
                          Probabil sunt 5cm si nu 5mm de polistiren. Detaliati va rog caracteristicile dimensionale ale straturilor ce alcatuiesc acea suprafata a podului. Este planseul dinspre pod sau acoperisul acestuia? Lemn, beton etc.?

                          Comentariu

                          • afterwards
                            Incepator
                            • 30.aug.2011
                            • 21

                            Aveti dreptate, polistiren de 5cm. Intre etaj si pod am placa de beton armat iar podul este inchis tot cu zidarie BCA 25. Acoperisul este cu tigla Bramac Donau.
                            Subiectul anterior se referea la izolarea peretilor podului, dintre placa de peste etaj si acoperis cu polistiren de 5cm, restul fiind de 10.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              Peretele de la nivelul podului are inaltime redusa (probabil undeva sub 1m) si va fi protejat de streasina, asadar nu exista posibilitatea de a fi expus foarte tare.
                              Avand in vedere ca suprafata exterioara corespunzatoare, la nivelul fatadei, nu este foarte mare comparativ cu restul fatadei, este de dorit sa pastrati aceeasi grosime a polistirenului, evitand complicatiile.
                              Izolarea planseului peste etajul 1 ar trebui izolat prin pod si se poate realiza in mai multe variante, fie cu polistiren fie cu izolatie din vata minerala. Suprafetele trebuie protejate si inchise pentru a puteaa fi circulabile in functie de solutia aleasa.

                              Comentariu

                              • afterwards
                                Incepator
                                • 30.aug.2011
                                • 21

                                Multumesc pt raspunsuri, voi merge cu izolatie de 10cm uniform. Totusi de ce ar trebui izolat planseul peste etajul 1, podul e destul de inalt 0.8m punctul inferior-2.5m zona de inaltime maxima-intentionez sa izolez acoperisul cu vata minerala dar fara sa mai pun si bariera de vapori la interior deoarece nu va fi locuit, doar folosit ca spatiu de depozitare.

                                Comentariu

                                Procesare...