Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    In ce zona este cabana?
    Nu va recomand solutia prezentata de dvs. ci o alta varianta care sa nu implice straturi in aderenta si polistiren.
    Va sugerez sa va orientati catre o izolatie din vata minerala aplicata pe o structura de lemn, fiind un montaj usor si care va avea un impact pozitiv asupra fatadei cabanei.
    Utilizati rigle din lemn si adaugati izolatia din vata minerala (de exemplu URSA FDP) apoi inchideti structura cu lambriu din lemn sau siding.
    Se poate face izolatia intr-un strat sau in doua straturi, cu riglele de rigoare..

    Comentariu

    • sulari_adrian
      Incepator
      • 04.feb.2012
      • 5

      Postat în original de Gemini
      In ce zona este cabana?
      Nu va recomand solutia prezentata de dvs. ci o alta varianta care sa nu implice straturi in aderenta si polistiren.
      Va sugerez sa va orientati catre o izolatie din vata minerala aplicata pe o structura de lemn, fiind un montaj usor si care va avea un impact pozitiv asupra fatadei cabanei.
      Utilizati rigle din lemn si adaugati izolatia din vata minerala (de exemplu URSA FDP) apoi inchideti structura cu lambriu din lemn sau siding.
      Se poate face izolatia intr-un strat sau in doua straturi, cu riglele de rigoare..
      Cabana este intr-o zona de munte, unde iarna tine mult iar zapada este din abundenta. As vrea sa renunt la ideea cu lemnul intrucit nu prea este eficienta, in urma cu cca 12 ani am placat 2 parti ale cabanei cu lambriuri, dar zapada si umezeala in exces le-a cam macinat, mentionez ca nu pot sa ajung la cabana numai o data sau de doua ori pe luna timp in care zapada sta in jurul cabanei iar inghetul, dezghetul, umezeala...etc se trage in lambriuri si le macina. Am apelat la lambriuri deoarece inainte de lambriuri umezeala intra direct in birnele de lemn ale cabanei si in tencuiala interioara.
      As dori sa renunt la lemn deoarece este greu de intretinut iar vata minerala in caz de imbibare cu apa cred ca va crea probleme si mai mari si din aceasta cauza vreau izolatie cu polistiren.
      Ce parere aveti ?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        Partea de izolatie pe o fatada izolata ca mai sus nu va fi afectata de apa deoarece se afla la o distanta de finisajul fatadei 9inspate exista spatiu de aer pentru ventilatie) si se poate monta o folie de difuzie care sa o protejeze de apa.
        Daca lambriul din lemn este protejat (vopsit) nu ar trebui sa fie probleme peste iarna. Fiind totusilemn, este adevarat ca necesita o intretinere periodica si pentru a elimina acest lucru se poate opta pentrui siding, lambriu special pentru fatade, realizat din PVC (vedeti poza atasata).
        Totusi, dat fiind ca nu este o zona unde sa ajungeti prea des iarna, de ce nu cautati variante de proetctie fata de zapada, plantare perdea de vegetatie sau panouri de protectie astfel incat sa diminuati din cantitatea de zapada ajunsa langa cabana?
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • sulari_adrian
          Incepator
          • 04.feb.2012
          • 5

          nu as opta pentru lambriu de pvc pentru ca nu imi place cum arata si nici nu agreez pvc-ul. As opta pentru polistiren si tencuiala decorativa deoarece in urma cu 3 ani am facut o structura de lemn, placata cu osb, polistiren si vopsea decorativa, in care am pus centrala termica. din acest motiv as merge tot pe aceeasi solutie (polistiren+decorativa), iar un alt motiv ar fi acela ca o mare parte a lucrarii as putea sa o fac in regie proprie de unul singur (exceptie facind tencuiala decorativa).
          Ma intereseaza care ar putea fi eventualele contraindicati la solutia propusa de mine ?

          Va multumesc.
          Ultima editare de sulari_adrian; 11.feb.2012, 13:19.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12229

            Postat în original de Gemini
            ........ panouri de protectie astfel incat sa diminuati din cantitatea de zapada ajunsa langa cabana?
            Ati primit aici un raspuns care merita studiat . Poate ati mai mers cu masina prin tara si ati vazut la unele casele , montate de toamna , niste panouri cu folie montate intre intre sageac si pamint , pt protectia la zapada . Nu zic ca este cea mai frumoasa metoda dar este sigur cea mai eficienta .
            Si sa nu credeti ca taranul roman este fraier . Intr-o revista franceza din anii 90 se facea mare tam-tam despre "inventia"unuia care montase un fel de geamlic intre sageac si pamint . Pe timp de iarna monta geamurile , primavara le scotea . 2in 1. Si protectie fizica la zapada si izolatie termica . Exemplul era dat ca recomandare si pt cazuri de genul dvs .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              Daca tineti neaparat sa placati cabana cu polistiren atunci nu aveti decat sa utilizati riglele de lemn pe care sa le fixati pe fatada apoi sa inchideti suprafata cu placi fibrolemnoase (OSB) urmand sa aplicati termoizolatia din placi de polistiren expandat (de exemplu sortimentul EPS AF 80 de la Austrotherm) cu grosimea de 10 cm. Pentru a avea o fatada mai rezistenta va recomand sa realizati o dubla armare a masei de spaclu iar lipirea izolatiei se poate face cu adeziv poliuretanic.
              Se poate lasa spatiu de ventilatie ca urmare a faptului ca riglele din lemn montata permita cest lucru, prin prevederea unor gauri de ventilatie in partea inferioara cat si superioara. Ca tencuiala decorativa va recomand una siliconica, de exemplu CT 74 sau CT 7 de la Ceresit.

              Comentariu

              • sulari_adrian
                Incepator
                • 04.feb.2012
                • 5

                multumesc tuturor pentru sfaturi.

                cum imi recomandati sa las acel spatiu de ventilare, ce suprafata sa aiba pe fiecare latura...?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  Se va realiza inchiderea suprafetei si se vor lasa guri de ventilare din diverse forme protejate cu plase pentru protectia zonei impotriva accesului diverselor. O plasa metalica, o plasa de plastic va proteja zonele.

                  Comentariu

                  • sulari_adrian
                    Incepator
                    • 04.feb.2012
                    • 5

                    multumesc pentru sfaturi.

                    Comentariu

                    • alex232
                      Incepator
                      • 18.oct.2011
                      • 5

                      izolatie casa

                      buna ziua
                      as dori sa izolez casa la exterior cu polistiren de 10 eps 100
                      este vreo problema daca o tencuiesc la interior apoi?
                      am cumparat deja polistirenul si nu as vrea sa mai astept
                      sunt si un pic presat de timp si prioritatea mea ar fi sa izolez casa
                      va multumesc

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        Se pot realiza in orice ordine lucrarile insa de preferat ar fi sa termianti cu tencuiala interioara si apoi sa termoizolati. Daca optati pentru tencuiala mecanizata puteti finaliza operatiunile de tencuire intr-un timp scurt si ati avea apoi timp suficient casa pe exterior.
                        Daca sunt complicatii legate de instalatiile interioare care nu va pot permite tencuirea interioara, izolati casa si scapati de stres.

                        Comentariu

                        • gmtiby
                          Living Legend
                          • 24.oct.2008
                          • 1192

                          Postat în original de Gemini
                          Da, rezultatul este similar din punct de vedere termic.
                          Buna ziua,
                          Deoarece se apropie caldura iar cheful meu de munca creste odata cu gradele de afara am o intrebare referitoare la izolatie, ma gandeam ca in loc de cei 5 cm care as dori sa-i aplic peste cei 5 actuali, sa aplic polistiren de 10 cm... Ce parere aveti ? Merita investitia ?? Daca da, in acest caz este nevoie de diblurile aferente ?( la cel de 5 mi-ati spus ca nu este nevoie, fiind vorba doar de parter, iar actual polistiren de 5 de pe casa, are dibluri ).
                          Si a doua intrebare, am un perete de la sufragerie in care bate mereu ploaia, zapada, vantul.....si se umezeste tot timpul ( pe exerior de la vreme... ), pe interior nu am nici o problema, multumesc lui Dumnezeu, plus ca se aude cand bate ploaia in el ( cine a dormit in sufrageria, mi-a spus acest lucru ). As dori sa stiu, ce-mi recomadati sa pun pe el, dupa ce aplic inca o izolatie de 5 sau respectiv 10 cm ( in functie de sfatul dumneavoastra... ), si aici ma refer la lambriu de plastic de exterior, sau ceva de acest gen.

                          Mii de multumiri !

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            Pe acel perete expus ca dealtfel pe tot termosistemul aplicati tencuiala decorativa si nu se va mai umezi. Izolatia va atenua zgomotul insa sigur este zgomotul de pe perete sau este alta suprafata care provoaca acest efect?
                            Daca aderenta adezivului la suprafata actuala este buna (faceti teste de aderenta inainte de placare) si aplicati izolatia prin lipire pe toata suprafata nu este nevoie de dibluri, eventual aplicati doar cateva la colturi, margini cai de acces, ferestre si in zonele mai expuse incarcarilor de vant.

                            Comentariu

                            • gmtiby
                              Living Legend
                              • 24.oct.2008
                              • 1192

                              Am inteles, ca si grosime, ce recomandati ? 50 mm sau 100 mm ? Tinand cont de sfaptul ca momentan exista deja izolatie de 50 mm pusa pe mamaligi...

                              Multumesc !

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                Daca ar fi sa aleg eu as spune ca 10cm de polistiren cu eliminarea stratului actual.
                                In situati ca nu doriti acest lucru, din motive de siguranta avand invedere ca nu cunoastem cat de bine a fost lipit primul strat de polistiren, m-as indrepta catre polistirenul cu grosimea 5cm pentru stratul secundar.

                                Comentariu

                                Procesare...