Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    Postat în original de Bradu
    buna ziua, datorita lipsei din piata a caramizii de 38 de la porotherm vreau sa va intreb daca un termosistem format din caramida de 300 +vata bazaltica 200 este considerat unul foarte bun...pardoseala izolata, geamuri tripan pod izolat, va multumesc,
    Da, sistemul este unul care ofera o izolatie foarte buna pentru fatada. Va trebui sa izolati corespunzator podul si pardoseala iar tripanul sa fie unul cu control solar. Conteaza deasemenea amplasarea ferestrelor si marimea lor.

    Comentariu

    • Bradu
      Incepator
      • 06.mai.2017
      • 5

      multumesc de raspuns....am sa achizitionez caramida de 300mm....am asteptat sa apara cea de 38 sau 44 cemacom dar cea de 44 nu o sa se mai fabrice in varianta actuala.

      Comentariu

      • Archimedes
        Incepator
        • 28.mar.2018
        • 30

        Bună seara,

        Ce părere aveți despre termoizolarea la exterior cu MULTIPOR - YTONG?
        M am ancorat la vata bazaltica sau MULTIPOR!

        Comentariu

        • calinesq91
          Incepator
          • 22.ian.2018
          • 58

          Salutare! Dupa parerea mea, daca se considera strict din punct de vedere al izolarii termice, placile multipor au coeficientul lambda echivalent cu al unui polistiren expandat eps 50 sau eps 60 adica 0,043 sau 0,042, deci un izolator ceva mai slab, dar ofera o rezistenta mecanica mult mai buna la socuri, lovituri, etc... Deci daca doriti o izolatie termica superioara folositi vata bazaltica (lambda ~ 0,035) daca aveti o fatada mai expusa la lovituri sau doriti sa fie mai rezistenta in detrimentul izolatiei folositi multipor - care este practic un BCA. Ambele materiale propuse de dvs sunt incombustibile.

          Si eu urmeaza anul ce vine sa termoizolez o casa si ma gandeam la polistirenul expandat grafitat eps 80 (lambda 0,032), sau la vata bazaltica. Vata bazaltica deocamdata este cam dublu la pret fata de polistiren, nu am facut o comparate de pret si cu placile multipor deoarece nu m-a interesat. Daca bugetul va permite si doriti o izolatie superioara optati pentru vata bazaltica.

          Comentariu

          • Archimedes
            Incepator
            • 28.mar.2018
            • 30

            MULTIPOR-ul este foarte casant, se sfarma cu degetele! Cred ca rămân la vata bazaltica, însă nu știu ce producător sa aleg, aveți vreo sugestie? Nu prea am habar de aceea va cer ajutorul.
            Va mulțumesc!

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              Este tot un BCA. Grosimea este mai limitata decat la vata bazaltica sau polistiren si fiecare cm conteaza. Pentru vata de fatada, Knauf este un nume relevant.

              Comentariu

              • Archimedes
                Incepator
                • 28.mar.2018
                • 30

                Din specificații, rockwool CASA are cel mai bun coeficient 0.034 iar pentru grosimea pe care o vreau eu, 200 mm are rezistenta 5.85. O sa iau în calcul și vata Knauf. Va mulțumesc mult!

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  Sigur, Rockwoll este un jucator important pe piata izolatiilor. Gasiti produse cu aceeasi conductivitate termica si la Knauf, au 3-4 sortimente pentru fatada. Nu gresiti oricare ar fi alegerea intre cele doua nume specificate deja.

                  Comentariu

                  • Archimedes
                    Incepator
                    • 28.mar.2018
                    • 30

                    Va mulțumesc mult!

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      Si noi va multumim ca sunteti prezent pe forum. Daca este posibil, asteptam parerea dvs, dupa alegerea materialului, executia lucrari si chiar foto cu rezultatul lucrarilor.

                      Comentariu

                      • vdingo11
                        Membru Marcant
                        • 07.iul.2006
                        • 619

                        Am un acoperis pentru pasari care este placat pe interior cu polistiren (fara plasa, glet, etc doar fixat mecanic) Deoarece intre tabla si polistiren se formeaza condens si deoarece placile de polistiren nu sunt lipite etans intre ele imi pica condensul pe jos.
                        Ce as putea folosi pentru a etansa imbinarea dintre placile de polistiren ca sa nu mai permita trecerea condensului printre ele, iar acesta sa se scurga la capatul acoperisului (care evident este afara)?
                        Multumesc

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          Solutia corecta este amplasarea unui strat de folie pentru acoperis intre tabla si stratul suport pentru tabla.

                          Comentariu

                          • vdingo11
                            Membru Marcant
                            • 07.iul.2006
                            • 619

                            "Solutia corecta este amplasarea unui strat de folie pentru acoperis intre tabla si stratul suport pentru tabla. "
                            Clar este cea mai corecta solutie dar din pacate trebuie data tabla jos si pe aceasta vreme este dificil.
                            Cea mai la indema solutie in acest moment ar fi sa pot etansa pe interior intre placile de polistiren.
                            Imi puteti recomanda un produs pentru acest lucru.
                            Multumesc.

                            Comentariu

                            • Laurentiu dragan
                              Incepator
                              • 27.dec.2018
                              • 1

                              Buna seara! Am o casa noua aceasta este a doua iarna care o petrec in ia insa anul asta am o problema cu condensul care se face in pod. Podul ezte izolat dar in living si unul din dormitoare mi se umezeste in dreptul grinzilor. Ce ma sfatuiti sa fac?

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                Postat în original de vdingo11
                                "Solutia corecta este amplasarea unui strat de folie pentru acoperis intre tabla si stratul suport pentru tabla. "
                                Clar este cea mai corecta solutie dar din pacate trebuie data tabla jos si pe aceasta vreme este dificil.
                                Cea mai la indema solutie in acest moment ar fi sa pot etansa pe interior intre placile de polistiren.
                                Imi puteti recomanda un produs pentru acest lucru.Multumesc.
                                Spuma poliuretanica cu expandare redusa sau adeziv poliuretanic, umpleti rosturile si apoi taiati spuma.

                                Comentariu

                                Procesare...