Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15126

    Postat în original de Laurentiu dragan
    Buna seara! Am o casa noua aceasta este a doua iarna care o petrec in ia insa anul asta am o problema cu condensul care se face in pod. Podul ezte izolat dar in living si unul din dormitoare mi se umezeste in dreptul grinzilor. Ce ma sfatuiti sa fac?
    Ce inseamna pot izolat? Cum sunt amplasate acele grinziunde apare umezeala, in raport cu exteriorul sau podul? Postati foto va rugam si detaliati modul de construire, cel putin pe zonele cu probleme.

    Comentariu

    • vdingo11
      Membru Marcant
      • 07.iul.2006
      • 620

      Multumesc.

      Comentariu

      • ion george
        Incepator
        • 22.apr.2015
        • 68

        Va salut!As vrea sa izolez casa pe exterior, ce credeti ca este mai bun, polistiren cu grosimea de 10 cm si densitatea de 100 eps sau cel de 15 cm grosime cu densitatea de 80?
        va multumesc!
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • ion george
          Incepator
          • 22.apr.2015
          • 68

          Sau grafitat de 10 cm?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15126

            Pentru o izolatie mai buna utilizati EPS 80 grosime 15cm.

            Comentariu

            • Albert77
              Incepator
              • 06.ian.2019
              • 12

              Buna seara,
              Am urmatoarea problema pe care sper sa ma puteti ajuta sa o rezolv.
              Am un garaj (incalzit) lipit de casa iar deasupra lui am o terasa deschisa. Din pacate izolatia termica s-a facut gresit acum un an iar acum as dori sa o schimb.
              In momentul de fata am pe exterior: gresie/hidroizolatie/sapa iar pe interior polistiren expandat de 10 pus pe tencuiala.
              Intrebarea mea pentru dumneavoastra: se poate sa nu mai stric partea exterioara iar pe interior sa pun in locul polistirenului vata de 10 /folie acoperita cu placa de rigips? As mai avea probleme cu condensul in garaj? I
              va multumesc
              Albert

              Comentariu

              • tymotyman
                Membru Marcant
                • 01.nov.2009
                • 572

                Si care este problema? Face condens pe tavan? Nu trebuie sa dati jos polistirenul,adaugati sistemul propus la cel existent ,sporiti astfel confortul termic.

                Comentariu

                • Albert77
                  Incepator
                  • 06.ian.2019
                  • 12

                  Da, problema este condensul.

                  Comentariu

                  • Albert77
                    Incepator
                    • 06.ian.2019
                    • 12

                    Imi cer scuze ca insist. As aprecia foarte mult daca m-azi putea ajuta cu un raspuns. Multumesc, Albert

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15126

                      In ce sens este problema cu condensul pe tavan? Este condens sau se infiltreaza apa? Cum este montat polistirenul? Cei 10cm de polistiren ar trebui sa nu faca probleme. Putem vedea foto cu tavanul respectiv si condensul?

                      Comentariu

                      • Albert77
                        Incepator
                        • 06.ian.2019
                        • 12

                        Polistirenul este prins cu plasa pe tencuiala si acoperit cu decorativa exterioara. Atasat pozele. Condensul se formeaza la imbinarea cu peretele exterior... am impresia ca se prelinge pe polistiren inspre peretele exterior

                        Comentariu

                        • tymotyman
                          Membru Marcant
                          • 01.nov.2009
                          • 572

                          Pare mai degraba ceva infiltratie,cumva curge pe polistiren si se duce la margine sau chiar deasupra la cheia cu zidul nu este facuta corespunzator hidroizolatia.

                          Comentariu

                          • Albert77
                            Incepator
                            • 06.ian.2019
                            • 12

                            Asa ar parea insa nu am avut probleme tot anu...si a fost o vara foarte ploioasa. Petele au inceuput sa apra de cand a venit frigul, ...fara precipitatii drept urmare presupun ca e condens...; dar poate gresesc...

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15126

                              Daca este condens este la imbinarea cu peretele, acolo probabil aveti o grinda din beton, o centura. Exteriorul cum este izolat pe zonele perimetrale cu condens? Terasa cum arata ? Polistirenul este lipit pe tavan si daca erau probleme aveati condens si pe zone interioare ale tavanului. Fiind la o extremitate,probabil o margine de terasa unde si pe exterior este mult beton neizolat, apare acea zona de influenta termica si de aici condensul. Puneti poze si din exterior va rog.

                              Comentariu

                              • Albert77
                                Incepator
                                • 06.ian.2019
                                • 12

                                Multumesc penteu raspuns. Peretele exterior este izolat cu polistiren de 5 , fiind garaj am considerat ca e suficient. Izolatia merge pana la imbinarea cu gresia de pe terasa. Am sa pun poze deseara.

                                Comentariu

                                Procesare...