Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Cipri1
    Membru
    • 14.aug.2012
    • 264

    Asta ma gandeam si eu ca avand spatiile mici intre granule acolo se poate depune mizeria. Bine, cred ca aproape la fel e si cu bobul de orez... Nu am gasit pe niciunde informatii referitoare la asta.
    Ultima editare de Cipri1; 08.apr.2019, 22:16.

    Comentariu

    • Cipri1
      Membru
      • 14.aug.2012
      • 264

      Inainte si dupa aplicare termosistem.

      In prima poza am avut o problema acolo la buiandrug, la tencuiala.
      Dupa ce am aplicat polistirenul+decorativa observ ca decorativa are o mica ,,burta'' in zona aia.
      Care ar fi cauza?
      Fișiere Atașate
      Ultima editare de Gemini; 11.apr.2019, 16:06. Motiv: adaugare foto atasata la forum si nu pe link extern

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        Decorativa copiaza peretele, nu poate acoperi defecte relevante ale substratului. O alta cauza poate fi driscuirea incorecta, surplusul de material.

        Comentariu

        • Cipri1
          Membru
          • 14.aug.2012
          • 264

          Mi-au spus baietii ca asa a fost grinda iesita in zona aia si ei nu aveau cum sa compenseze diferenta, dar nu se pune problema se exfolieze.

          Comentariu

          • Archimedes
            Incepator
            • 28.mar.2018
            • 30

            Salutare!
            Am văzut astazi 7 case noi construite, cu termosistem IZOMINERAL (CELCO)fara dibluri, folosind adeziv DURAZIV AT37. A folosit cineva tehnica asta?
            Am înțeles ca și respectivele, Weber P50, APLA MULTIFIX, BAUMIT StarContact au aceleași caracteristici

            Comentariu

            • sovignon
              Membru
              • 22.oct.2014
              • 116

              Dl Gemini, va rog sa ma lămuriți într-o problema: vad pe internet sau la magazine f multe tipuri de vata bazaltica pt exterior, cu densitati, grosimi și firme diferite. Însă vad ca la aceleași caracteristici de densitate și grosime, de asemenea preturile difera de la un producător la altul. Care e realitatea, sint calități diferite sau, ca la mașini, plătești firma?

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                Postat în original de Archimedes
                Salutare!
                Am văzut astazi 7 case noi construite, cu termosistem IZOMINERAL (CELCO)fara dibluri, folosind adeziv DURAZIV AT37. A folosit cineva tehnica asta?
                Am înțeles ca și respectivele, Weber P50, APLA MULTIFIX, BAUMIT StarContact au aceleași caracteristici
                Nu este recomandata aplicarea acestui sistem fara dibluri. Riscul apartine proprietarului, din pacate.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  Postat în original de sovignon
                  Dl Gemini, va rog sa ma lămuriți într-o problema: vad pe internet sau la magazine f multe tipuri de vata bazaltica pt exterior, cu densitati, grosimi și firme diferite. Însă vad ca la aceleași caracteristici de densitate și grosime, de asemenea preturile difera de la un producător la altul. Care e realitatea, sint calități diferite sau, ca la mașini, plătești firma?
                  Haideti sa exemplificam, ce tip de vata pentru exterior ati identificat si ce preturi are fiecare sortiment. Nu sunt decat cateva variante de vata bazaltica pentru fatada si preturile sunt oarecum similare. Sigur ati comparat sortimente cu aceeasi destinatie si grosime sau le-ati amestecat? Pretul difera de la o grosime la alta, in mod semnificativ.

                  Comentariu

                  • p_valentin
                    Incepator
                    • 02.mar.2019
                    • 5

                    Buna seara,

                    Am montat pe un perete de 4x2.5m la interior (la exterior chiar nu aveam posibilitatea), polistiren expandat de 3cm, si as vrea sa stiu daca trebuie dibluri/ciuperci?

                    Va multumesc
                    O seara buna in continuare

                    Comentariu

                    • sovignon
                      Membru
                      • 22.oct.2014
                      • 116

                      Dl Gemini am pus aceasta poza cu preturi. De ex vata rockwall de 10 cm grosime la 115 kg/mc e 40 lei mp, iar cea Izovat de 10 cm, cu 100kg/mc, deci aproa Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Screenshot_20190417-225532.jpg 
Afișări:	1417 
Mărime:	159,2 KB 
ID:	673267 pe identica, e 20 lei mp.
                      Sau Laroq de 10 cm, tot 115 kg/mc e 30 lei mp.
                      Totuși sint ceva diferențe.

                      Comentariu

                      • Cipri1
                        Membru
                        • 14.aug.2012
                        • 264

                        Cat e manopera/mp la un termosistem (polistiren)?

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          Postat în original de Cipri1
                          Cat e manopera/mp la un termosistem (polistiren)?
                          Intotdeauna de pinde de detalii si cum se finiseaza. gasiti preturi de 35lei/mp, 42 lei/mp sau 50 lei/mp. Cel mai sigur este sa cereti o oferta pentru a vedea detaliile.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            Postat în original de sovignon
                            Dl Gemini am pus aceasta poza cu preturi. De ex vata rockwall de 10 cm grosime la 115 kg/mc e 40 lei mp, iar cea Izovat de 10 cm, cu 100kg/mc, deci aproa Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Screenshot_20190417-225532.jpg 
Afișări:	1417 
Mărime:	159,2 KB 
ID:	673267 pe identica, e 20 lei mp.
                            Sau Laroq de 10 cm, tot 115 kg/mc e 30 lei mp.
                            Totuși sint ceva diferențe.
                            Sunt diferente dar nu asa mari pe cat credeam la inceputul discutiei. pretul producatorului rusesc/ucrainian nu poate fi la fel ca cel de la Rockwoll, plus ca sunt produse ce nu sunt cunoscute si pot avea alta strategie de marketing. Nu o sa gasiti deocamdata referinte practice de la produsele rusesti/ucrainiei inca sau poate doar punctual. Aceasta nu inseamna ca nu pot fi in regula.

                            Comentariu

                            • sovignon
                              Membru
                              • 22.oct.2014
                              • 116

                              La o casa din bca obișnuit, o izolație exterioara cu polistiren expandat de 5 cm e suficient? Bine, minimum suficient.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                Postat în original de sovignon
                                La o casa din bca obișnuit, o izolație exterioara cu polistiren expandat de 5 cm e suficient? Bine, minimum suficient.
                                Nu, in principiu va trebuie un polistiren expandat EPS 80 cu grosimea de 10cm. Nu este importanta doar zidaria din BCA, exista parte de beton, ferestre etc. ce reduc gradul de izolarea mai bun oferita de BCA.

                                Comentariu

                                Procesare...