Mucegai in casa din BCA

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • simoniak
    Incepator
    • 21.oct.2018
    • 1

    Mucegai in casa din BCA

    Buna seara!
    Ma confrunt cu o problema.Rog pe cei care au intalnit astfel de cazuri sau au avut cazuri de mucegai in casa sa posteze solutii.
    Am o casa la tara zidită din BCA.Materialul folosit pentru zidire a fost Multibat.Nu am facut stalpi din beton la colturi care sustin casa.Casa are 9m lungime si 8 latime.Am parter plus mansarda.
    Am tencuit-o cu ciment+nisip+var in interior in aprilie 2016 si la sfarsitul lunii august 2016 am intrat in casa ca sa locuiesc.Unii meseriasi din zona mi-au spus diferite pareri cum ar fi:
    -nu face incalzirea fata in interior
    -sa izolez casa pe exterior
    Mentionez ca am incalzirea in interior pe centrala si am facut izolatia pe exterior cu polistiren de 5cm.Luna trecuta am izolat si fundatia casei cu polistiren dur de 3cm.
    La inceput cand nu aveam izolatia termica pe exterior in perioada asta aveam umiditate mare si curgea pe pereti in interior si apoi aparea o negreala pe care trebuia s-o curat zilnic.
    Dupa izolatie termica pe exterior s+a redus din umiditate si nu mai curg peretii,dar tot imi apare negreala pe la colturi sus sub tavan.Am dat cu lavabila care contine antimucegai,dar tot nu a rezolvat problema.Se simte mirosul de mucegai in casa cand intri de afara de la aer curat.
    Vara nu sunt asa probleme si nu se simte mirosul asa de tare.Din toamna incep problemele si se simte mirosul mai puternic.
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    Mansarda este locuita? Nu aveti izolatie suficienta si ventilatia e precara.

    Comentariu

    • aurick86
      Membru
      • 05.iun.2012
      • 168

      #3
      Fundatia e izolata hidro???(polistirenul nu e hidroizolatie)
      Casa are jgheaburi? apa e dusa departe de fundatie?
      Casa are trotuare?
      Se varsa apa de pe alte cotineti/magazii spre casa?
      Mansarda e locuita? e incalzita?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Aveti foto de la momentul constructiei? In ce zona sunteti? Pardoseala cume ste realizata?

        Comentariu

        Procesare...