Îmbunătățire termoizolatie polistiren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • CatalinBunea
    Incepator
    • 07.nov.2018
    • 6

    Îmbunătățire termoizolatie polistiren

    Va salut!
    Am pereții exteriori ai casei izolați cu polistiren de 5 cm, peste care s-a aplicat o tencuiala decorativa "praf de piatra" si ma gândeam sa cer opinia voastră in ceea ce priveste adăugarea unui nou strat de polistiren de 10 cm peste izolată existența. Deci întrebarea mea: este gresit daca izolez cu polistiren peste polistirenul vechi? Pot aparea probleme de natura: consens, mucegai, igrasie, etc.? Soluția va avea eficiența termică? Mentionez ca nu imi fac griji in ceea ce priveste modul de aplicare. Voi folosi șuruburi destul de lungi deci nu imi fac griji ca o sa cada.
    Mersi
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    Daca nu sunt probleme pana acum,de acum inainte nici atat. Trebuie insa sa aveti gija sa nu lasati tencuiala existenta sa faca contact cu exteriorul sau zone reci,pentru ca ve ti avea intre izolatii o punte termica si practic al 2 lea strat izolaeaza tencuiala ,nu casa.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      Va trebui sa va asigurati ca izolatia actuala sta bine pe fatada iar tencuiala decorativa are aderenta la masa de spaclu. Se poate adauga inca un strat de izolatie iar diblurile trebuie sa fie suficient de lungi pentru a avea o ancorare in zidaria peretelui. Se va imbunatatii izolatia casei si nu vor fi probleme legate de condens sau igrasie.

      Comentariu

      • CatalinBunea
        Incepator
        • 07.nov.2018
        • 6

        #4
        Mersi de raspuns

        Comentariu

        Procesare...