Vata minerala si lambriu exterior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • StraussIP
    Incepator
    • 13.nov.2018
    • 1

    Vata minerala si lambriu exterior

    Buna ziua tuturor,

    O sa incep constructia unei case cu BCA Ytong Forte 25 cm plus vata bazaltica (rockwoool). Ma gandesc la urmatoarele configuratii si as dori sa stiu din experienta care ar fi ok ( dpdv R termica, cost si rapiditate executie - asta fiind ordinea prioritatilor):
    1. BCA+ vata 15cm + tencuiala decorativa - calcul R facut de mine e aprox 6.2
    2. Placat Gips carton pe structura metalica la interior +BCA + vata 12 cm + decorativa - aici nu stiu ce probleme pot sa apara cu condens in spatele rigilsului.
    3. Placat Gipscarton pe structura metalica + BCA+ vata 10cm + siding exterior PVC cu spatiu de 3 cm ventilare intre siding si vata.

    va multumesc anticipat pentru sfaturi


  • doru_marciuc
    Living Legend
    Expert amenajari
    • 01.oct.2012
    • 1415

    #2
    Gipsul carton la interior e bun pentru instalatori și electricieni. La o construcție nouă eu nu l-aș introduce în schemă decât pentru mascat coloane și eventual placat tavane dacă este nevoie de iluminat mai cu pretenții.

    Comentariu

    • emp
      Membru Marcant
      • 29.mai.2009
      • 547

      #3
      Postat în original de StraussIP
      Buna ziua tuturor,

      O sa incep constructia unei case cu BCA Ytong Forte 25 cm plus vata bazaltica (rockwoool). Ma gandesc la urmatoarele configuratii si as dori sa stiu din experienta care ar fi ok ( dpdv R termica, cost si rapiditate executie - asta fiind ordinea prioritatilor):
      1. BCA+ vata 15cm + tencuiala decorativa - calcul R facut de mine e aprox 6.2
      2. Placat Gips carton pe structura metalica la interior +BCA + vata 12 cm + decorativa - aici nu stiu ce probleme pot sa apara cu condens in spatele rigilsului.
      3. Placat Gipscarton pe structura metalica + BCA+ vata 10cm + siding exterior PVC cu spatiu de 3 cm ventilare intre siding si vata.

      va multumesc anticipat pentru sfaturi

      Poate te inspira. Eu am peretii din zidarie BCA Ytong de 30cm. Asta va fi structura peretelui.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	perete.jpg 
Afișări:	311 
Mărime:	241,2 KB 
ID:	669824

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Fiind BCA, recomand tencuirea interioara si exterioara. Nu se pierde mult timp la executie daca se coreleaza corect lucrarile, astfelincat sa optimizam timpii si ordinea operatiunilor.
        Ce va propune emp"" este o fatada ventilata, o solutie in regula daca nu doriti sistemul clasic. Altfel, la interior gipscarton fara izolatie de 5cm nu considera ca este o solutie ce poate fi o prima optiune.

        Comentariu

        Procesare...