Polistiren sau rigiterm?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tassevasi
    Incepator
    • 20.nov.2018
    • 5

    Polistiren sau rigiterm?

    Va salut cu respect, sunt sigur ca aceasta intrebare a fost pusa si de altii aici pe forum , eu cit am cautat inca nu am gasit raspunsul dorit .
    Vreau sa termoizolez pe interiorul unui living numai pereti din exterior si sunt in dubiu ce sa folosesc ,poliestiren extrudat cu plasa si gletuit ori rigiterm , sint aproape 3 pereti ce vin la exteriorul casei , mentionez ca interiorul este finisat , termopane , cam 29 mp si exteriorul casei cu poliester de 5 cm finisat
    Am inteles de la dvs ca pt rigiterm trebue sa curat lavabila , dar pentru poliestiren cum mi-a zis meseriasul ca mai pot sa fac , trebue raschetat ?.
    Scopul final e sa cresc putin temperatura fara costuri suplimentare la gaz si eliminarea unor portiuni de igrasie pe la colturi unde sunt stipii de beton .
    Va multumesc si numai bine va doresc.
    Ultima editare de tassevasi; 25.nov.2018, 20:55.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Este acelasi lucru, placile rigitherm au polistiren expandat pe spate. Este de preferat sa utilizati aceste placi, suprafata rezultata fiind mai usor de finisat, mai buna decat solutia cu lipire polistiren extrudat si apoi finisare cu plasa, adeziv etc. Timpul de executie este mai redus, mai usor de executat, mai curat si mai rezistent.

    Comentariu

    • tassevasi
      Incepator
      • 20.nov.2018
      • 5

      #3
      Multumesc frumos si numai bine !

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Daca doriti, asteptam un mesaj dupa ce executati lucrarea sa ne spuneti cum a decurs totul.

        Comentariu

        Procesare...