Termoizolatie casa veche de caramida

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • stighi
    Incepator
    • 16.mai.2011
    • 2

    Termoizolatie casa veche de caramida

    Buna Ziua,

    Doresc sa fac o termoizolatie la o casa veche de 100 ani din caramida. Ca material doresc sa folosesc vata bazaltica de 10cm. Am vorbit cu mesterul si a fost de acord ca trebuie sa dam jos tencuiala veche care in anumite locuri se desprinde singura, Pb mea este ca in anotimpul rece in casa imi apar pe pereti pete de umeseala (acest fenomen a aparut din momentul in care am schimbat gemurile vechi cu termopane). Intrebarea mea este daca fac termoizolatie la casa nu s-ar putea sa accentuez acesta problema? Sa fac doar o tencuiala simpla + decorativa? Sa fac izolatia casei si sa adaug ventilatoare cu recuperare de caldura? Multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Pe ce zone apar petele de umezeala si cum se manifesta acestea? Cum incalziti casa? Termosistemul exterior poate doar sa ajute in problema mentionata de dvs. Retencuiti casa si aplicati termosistemul cu vata bazaltica. Partea de ventilatie cu recuperare de caldura este de dorit, va ajuta sa stabileasca un nivel mai bun al umiditatii interioare. La ce ventilatoare cu recuperare va ganditi?

    Comentariu

    Procesare...