Izolatie termica pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bogdan83
    Incepator
    • 05.dec.2018
    • 17

    Izolatie termica pod

    Buna ziua,

    Am cumparat de curand o casa cu mansarda si as dori sa va cer sfatul pentru imbunatatirea izolatiei podului. Atasez cateva poze pentru a se vedea exact despre ce e vorba. Podul as prefera sa fie circulabil (cum a si fost gandit).

    Cateva lucruri de remarcat din poze:

    1. S-a folosit folie de polipropilena ca si bariera de vapori.
    2. La acoperis (una din poze arata asta) s-a folosit o folie anticodens.
    3. Vata minerala nu are acelasi nivel peste tot (mai incape un strat de 10cm prin unele sectiuni)


    Ce nelamuriri am:

    1. Am vazut ca se foloseste vata minerala caserata cu hartie/carton pe o parte (indreptata in jos) pentru a asigura o mai buna protectie impotriva vaporilor de apa. Avand in vedere ca mie imi lipseste in unele zone un strat de vata de sticla, ar merita sa cumpar una care sa fie caserata cu hartie si sa o pun sub vata existenta?
    2. Pentru o mai buna izolatie se poate folosi vata bazaltica inloc de vata minerala? Din cate vad cea bazaltica se foloseste mai mult la pereti decat la izolat podurile.
    3. Merita sa fac o izolatie si pe acoperis cu vata minerala sau nu are rost? (vara este foarte cald in pod si iarna vad ca se creeaza turturi pe jgheaburi - dar cred ca asta e mai mult o problema de ventilatie a podului)
    4. Nu inteleg ideea cu gurile de aerisire lasate deasupra vatei de sticla - sunt doua si fiecare vine din cate o baie (din cate imi dau seama din amplasamentul lor). Daca toata umezeala din baie vine deasupra barierei de vapori creata de izolatie si curge apa din aceste guri de aerisire in conditiile in care casa nu e locuita inca, nu-mi dau seama la ce buna mai e izolatia existenta.
    5. Ar merita inca un strat de vata minerala perpendicular pe cel existent ca sa poata izola prin eventualele rosturi dintre vata minerala existenta si capriori si eventual si capriorii insasi (avand in vedere ca lemnul are un oarecare grad de transfer termic)

    Multumesc pentru raspunsuri - daca aveti si alte sfaturi le astept cu interes.
    Ultima editare de bogdan83; 05.dec.2018, 22:26.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Salut Bogdan,

    Am analizat mesajul tau si iata raspunsul meu:
    1. Vata caserata are o folie din aluminiu, in nici un caz carton/hartie. In foto se vede ca a fost utilizata o folie de polietilena si este foarte bine ca s-a prevazut. Au fost suprapuse imbinarile si daca s-au etansat este foarte bine.
    2. Daca utilizezi vat abazaltica se aseza sub cea existenta, fiind mai densa. Nu este obligatoriu sa folosesti acest sortiment, se poate adauga inca un strat de vata de sticla.
    3. Se poate izola cu vata sub acoepris pentru un plus de izolatie daca utilizati cumva podul.
    4. Aeirisile respective sunt gresit amplasate in pod, trebuie scoase in exterior, prin perete sau prin acoperis. Ele aduc umezeala si miros din canalizare.
    5. Da, este o idee buna sa adaugati inca 10cm de izolatie, travsversal.

    Comentariu

    Procesare...