Izolatie cu multipor la interior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 544

    Izolatie cu multipor la interior

    Salutare, la o camera in apartament sunt 2 pereti afara. Intrucat vecinii nu doresc sa izoleze, iar apartamentul este situat la etajul 2, ma gandesc la izolarie pe interior, altfel ar fi prea mari costurile.
    Polistirenul il exclud din start, din ce am citit pe forum la gips-carton cu vata exista riscul de aparitie a condensului si peretele din spate ramane prea rece, m-am gandit la multipor. A incercat cineva? Sfaturi?
    Multumesc.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    La interior, adaugarea izolatie conduce inevitabil la scaderea temperaturii pe peretele existent. Din aceasta cauza se limiteaza grosimea izolatiei interioare si trebuie luate masuri pentru a evita transferul vaporilor catre izolatie si peretele din spatele acesteia. Se utilizeaza o bariera de vapori pentru acest scop. Solutia cu vata minerala si bariera de vapori este sigura daca se executa corect. Poate fi utilizat si multipor pentru a imbunatatii izolatia.
    Din ce este realiza peretele actual?

    Comentariu

    • bogdan.sb
      Membru Marcant
      • 23.aug.2006
      • 544

      #3
      Este bloc din beton (prefabricate).
      Totul (sau aproape totul) o sa fie realizat in regim diy. Am mai facut ici colo diverse lucrari pentru mine si cativa prieteni, deci am ceva experienta.
      M-am gandit la multipor, pentru ca am citit pe forumuri ca se exclude din start problema condensului, deci nu mai trebuie sa stau cu emotii ca poate am gresit ceva la varianta cu vata.
      Dar nu stiu cat este de eficient sau ce altre dezavantaje are. Vanzatorii il lauda 100%, dar ...

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Avantajul acestor placi este ca absorb umiditatea intr-o anumita masura insa, la fel de bine putem placa interior cu BCA. Daca avem o problema legata de umiditatea interioara, nu vor putea exclude problemele legate de igrasie si condens. Mult mai sigura este varianta cu vata si bariera de vapori din acest punct de vedere.

        Comentariu

        • bogdan.sb
          Membru Marcant
          • 23.aug.2006
          • 544

          #5
          Deci, sa inteleg ca, daca montez corect bariera de vapori nu risc sa am probleme?
          De fapt, initial cu vata aveam de gand sa izolez dar, aseara citind mai multe formumuri, am inceput sa ma indoiesc ca pot sa scap de condens / mucegai daca folosesc vata si multipor-ul ar fi varianta "minune" care te scapa de toate problemele

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #6
            Sigur, montarea corecta a barierei de vapori inseama sa fie un strat etans. Alte probleme nu pot sa apara in conditii normale.

            Comentariu

            • pauly
              Incepator
              • 20.feb.2014
              • 56

              #7
              Pentru bariera de vapori, poate fi folosita, ,,Folie bariera de vapori, aluminiu, Delta Reflex, 3 straturi, 1.5 x 50 m, 75 mp / val ?
              Sau ;
              Folie bariera de vapori, aluminiu, Masterplast Isoflex Alu-PZ, 1 strat, 1.2 x 50 m, 60 mp ?
              Care ar fi mai eficienta?
              Multumesc!

              Ultima editare de pauly; 06.ian.2019, 19:51.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #8
                Intre cele doua produse, produsul de calitatea superioara este Delta Reflex, atat ca rezistenta mecanica cat si rezistenta la difuzia vaporilor.

                Comentariu

                • pauly
                  Incepator
                  • 20.feb.2014
                  • 56

                  #9
                  Am peretele exterior al sufrageriei izolat la exterior cu polistiren, dar din păcate peretele in interior este foarte rece cu toate că temperatura este constanta si este de 22/24 grade. La câteva zile (3/4zile) sunt nevoit să dau cu clor pe perete. Am dat și cu Savo, Bison, dar în afară mirosului mai puternic nu se vede nici o diferență, un efect in plus. Concentrația de clor la Savo este tot de 4%, asa ca... Difera prețul. Daca izolez cu vată bazaltică de 100 MM + barieră de vapori + gips carton (rigips) se poate elimina in totalitate apariția mucegaiului? Îmi este foarte frică ca între polistirenul și peretele sufrageriei cu care este izolat acum, sa nu o fi apărut mucegai. Asta ar fi demențial. Din păcate nu am cum controla fiind la etj. 3. Problemă este ca nici cel de deasupra și nici cel de dedesubt, nu au pereții izolați. Cam așa arată petele de mucegai. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20190106_110404.jpg 
Afișări:	3658 
Mărime:	164,1 KB 
ID:	670880

                  Comentariu

                  • tymotyman
                    Membru Marcant
                    • 01.nov.2009
                    • 572

                    #10
                    Destul de ciudat,cei care au izolat nu mai au astfel de probleme. Ca si cauza se poate banui ca pe undeva la ocolul polistirenului este spatiu deschis si circulula aer prin spate sau nu s a izolat destul in jos si frigul intra pe la vecini in placa si se transmite ,sau a fost o gaura in polistiren si au pus adeziv sau chiar nimic.ucegaiul se face intr un singur loc?Tot peretele este rece sau doar acea zona? locuieste cineva dedesubt? au caldura? geamuri bune?La exterior intre polistiren si placa nu are cum sa apara mucegai.placa este rece la colt? umeda?

                    Comentariu

                    • pauly
                      Incepator
                      • 20.feb.2014
                      • 56

                      #11
                      Și mie mi se pare ciudat acest lucru datorita faptului că atât apartamentul superior de la etj. 4, cat și cel inferior de la etj. 2, sunt locuite, bine încălzite. Eu i-am întrebat dacă la ei sunt sau nu probleme, dar știți cum este Romanul, la el nu-i așa ceva. De controlat (adică de văzut) nu am văzut personal. Pe acest perete, am geamul din trei foi (termopan) și în partea dreaptă, caloriferul. Fenomenul se manifesta pe jumătate din perete, de la mijlocul geamului, în partea stanga unde nu este calorifer. De la jumătatea geamului pana la calorifer, este aproximativ 90 cm. Faptul că nici sus și nici jos apartamentele nu sunt izolate, mă gândesc ca peretele preia din temperatura celorlalți pereți, iar în partea de sus, este posibil sa se fi deteriorat etanșeitatea și să pătrundă frigul, apa intre perete și izolație. Nu sunt oameni cu care poți discuta, altfel nu ar fi rămas singurii care nu au izolat. Trebuie să mă urc pe bloc pentru a vedea daca muchea izolației mai este sau nu astupată (izolata). As incerca sa izolez interior cu vată de 100 MM, chiar daca se reduce spațiul, dar mă tem sa nu apară mucegaiul in continuare pe perete și sa nu-l mai vad până nu va ajunge la suprafață. Chiar nu știu ce-i de făcut.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        #12
                        Este o combinatie de factori. In zona caloriferului se spala cu aer cald suprafata si nu aveti probleme, compensand zonele de influenta termica. Pe zonele limitrofe unde nu aveti o circulatie prea buna a aerului, adaugand o umiditatea interioara mai mare (izolatia etansa, geam triplu etc.) si influenta termica negativa de la vecinii care nu au izolatie, ajungem la situatii de acest gen. Pe o suprafata mai rece condenseaza vaporii de apa din aerul interior (umiditate) si de aici efectul prezentat.
                        Da, izolatia interioara cu 5 cm de vata acoperita cu o bariera de vapori etansa va elimina problema legata de aparitia condensului. Peretele nu va fi la fel de rece la atingere datorita izolatiei si umiditatea din aer nu va mai condensa pe perete,neputand trece de bariera de vapori. Exclus 100m de vata, mai ales ca aveti izolatie exterioara, este suficient un strat de 5cm, eventual montat in locas de ~4,5mm intr-o structura metalica pentru gipscarton.

                        Comentariu

                        • tymotyman
                          Membru Marcant
                          • 01.nov.2009
                          • 572

                          #13
                          Ar fi trebuit ca la partea de deasupra sa se puna fasii de tabla tip streazina cu silicon si prinse cu dibluri. Dca nu aveti nimic e posibil sa se infiltreze apa pe acolo.

                          Comentariu

                          • pauly
                            Incepator
                            • 20.feb.2014
                            • 56

                            #14
                            Ar fi trebuit ca la partea de deasupra sa se puna fasii de tabla tip streazina cu silicon si prinse cu dibluri.

                            Da, așa ar fi trebuit, dar meseriașii (cu studii superioare) se supără rău de tot dacă le atragi atenția că ceva nu este în regulă. Am spus ,,cu studii superioare" pentru că majoritatea sunt absolvenți ai unei facultăți și care nu găsesc altceva de muncă.


                            Este suficient un strat de 5cm, eventual montat in locas de ~4,5mm intr-o structura metalica pentru gipscarton.

                            Cred că am înțeles bine, dacă nu va rog sa mă corectati. Distanta de la perete și până la marginea exterioara a U-ului de 28/30 (cât are el) în care se montează stâlpii, trebuie sa fie de ~45 MM, adică cu 5 mm. mai mica decat grosimea vatei. Să înțeleg că atunci când așez membrana pentru bariera termică și plăcile de gips carton (rigips) trebuie să presez vată cu plăcile pentru a le putea prinde de stâlpi? Nu exista riscul ruperii plăcilor? Poate fi vata presată pe toată suprafața cu plăcile de rigips? Ca mambrană pentru bariera de vapori pot folosi ,,Folie bariera de vapori, aluminiu, Delta Reflex, 3 straturi, .

                            Și ar mai fi încă ceva. Acum, am montat parchet cu distanta corespunzătoare fata de perete. Trebuie sa tai din parchet pentru așezarea U-ului, sau să montez U-ul peste parchet? Daca ar trebui sa tai parchetul, ar însemna să tai la o distanta de ~ 7,5/8 cm

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              #15
                              Ai inteles bine. Nu va fi o forta semnificativa si depinde de sortimentul de vata. Am redus cei 5cm pentru ca o sa vedeti ca vata nu se expandeaza chiar la 5cm, depinde de calitatea ei. Fiind putin mai mic locasul va sta mai bine pe pozitie, cu timpul ea se taseaza putin si acei 5mm dispar. Indicat este sa decupati parchetul pe zona unde montati structura metalica, cei 4,5-5cm plus grosimea gipscartonului. Este foarte buna bariera de vapori mentionata.

                              Comentariu

                              Procesare...