Termoizolare cu vata bazaltica pe pereti caramida cu goluri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cooker
    Incepator
    • 02.mar.2014
    • 37

    Termoizolare cu vata bazaltica pe pereti caramida cu goluri

    Buna ziua


    Doresc sa termoizolez exterior cu vata bazaltica -10 cm- peretii de caramida cu goluri si am o intrebare referitoare la acoperirea partii de lemn pe care se sprijina acoperisul .

    Am de gand sa tencuiesc partea de caramida si beton - pana in dreptul grinzilor de beton - h =2.9m , insa nu stiu apoi cum sa continui pe partea de lemn de deasupra grinzilor - partea marcata cu sagetile rosii atasez -1 foto.

    Cum recomandati sa termoizolez partea de lemn ( de deasupra grinzilor de beton) cu vata bazaltica? In conditiile in care nu cred ca se poate tencui partea din lemn .. exista posibilitatea sa fixez vata bazaltica pe structura de lemn ? ( insa nu stiu cum as putea face acest lucru - pe partea de caramida tencuiesc apoi lipesc vata bazaltica cu adeziv - dar pe partea de lemn cum se face?)

    Multumesc anticipat

  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Nu se observa prea bine in foto, presupun ca sageacul nu exista deocamdata si nu este inchis spatiul dintre capriori.
    Va trebui sa inchideti golul dintre capriori, cosoroaba si asteriala, Sageacul cum se va monta?
    Izolatia poate sa fie lipita pana la zona cosoroabei, apoi cei 10cm cat este cosoroaba nu necesita fixare neaparat, o sa stea pe pozitie fiind lipit restul placii iar sageacul se va inchide sub cota cosoroabei.
    Daca se doreste lipire pe cosoroaba,cu toate ca nu este nevoie, se poate compensa acel spatiu dupa ce tencuiti, in functie de grosimea tencuielii, de exemplu cu straifuri din OSB.

    Comentariu

    • Cooker
      Incepator
      • 02.mar.2014
      • 37

      #3
      Buna seara
      Momentan sageacul nu a fost montat . Initial doresc sa umplu spatiul dintre capriori - ( este ok cu vata minerala sau as putea opta pt alt material? ) apoi doresc sa achizitionez sageac din PVC si sa-l montez. Spariul dintre grinda si sageac il voi astupa cu OSB si peste osb va veni vata bazaltica exterioara. Se va prinde cel mai probabil cu adeziv atat cat va permite partea de perete tencuita, iar partea se se fixeaza pe OSB ma gandeam sa o prind preventiv cu ceva ( adeziv, diblu ..etc etc)
      Atasez o poza concludenta cu partea de care vorbeam.
      Cum sugerati sa montez sageacul din PVC ? este recomandat alt tip de sageac ? ( tabla, lemn ..etc etc)

      Multumesc mult

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Nu sunt foarte incantat de solutiile cu sageac din PVC. Prefer lambriul din lemn, grosime 16mm sau sageacul din tabla furnizat de cei care fac si invelitori.
        Va recomand sa inchideti acel spatiu dintre capriori cat mai bine, etans. Fie cu zidarie din BCA, fie cu polistiren si rosturile umplute cu spuma poliuretanica. Montati izolatia pe fatada si apoi inchideti sageacul, peste izolatie.

        Comentariu

        • Cooker
          Incepator
          • 02.mar.2014
          • 37

          #5
          Sageacul din lemn se comporta bine la intemperiile vremii? ( inghet,ploaie,zapada ) . Exista riscul sa se deformeze , sa se umfle ?
          Pentru umplerea spatiului exterior dintre capriori ma gandeam sa-l inchid cu vata minerala. Ar fi mai indicat sa -l umplu cu polistiren ? ( extrudat sau expandat..eps 080? ?) Acolo inaltimea este de 15 cm ceea ce inseamna ca va trebui sa achizitionez un polistiren de 10cm si unul de 5cm sau este recomandat sa achizitionez direct unul de 15 cm ? Pentru partea dintre scandura batuta in pod si cea pe care se sprijina capriorii tot cu polisiren sa o etansez?

          Multumesc

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2491

            #6
            Eu am facut ca in foto atasat.
            Am umplut spatiul dintre grinzi, pana la scandura de la asteriala, cu polistiren.
            Am placat sageacul cu lambriu din lemn (cumparat de la Hornbach), taiat la dimensiunea dintre grinzi.
            Lambriul este prins cu cuie direct peste scandura de la asteriala.
            Ce se vede in foto a fost montat in august 2014.
            Nu necesita inca reimprospatare cu lac.
            Nu s-a deformat.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Cooker
              Incepator
              • 02.mar.2014
              • 37

              #7
              Wow..Arata totul foarte nou si frumos.. Ce fel de polistiren a-ti folosit pentru umplerea spatiului dintre capriori ( extrudat sau expandat) si ce dimensiune? . Lambriul de lemn l-ati vopsit dvs in culoarea dorita ?Nu a-ti folosit sine de ghidaj sau ceva pentru alinierea lambriului , pur si simplu l-ati batut in cuie de capriorii de lemn? Sageacul are ceva canturi de imbinarea a 2 placi?

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #8
                Da,arata foarte bine lucrarea din foto postata de Fanero. Folositi polistiren expandat pentru umplerea acelei zone, la dimeniunea potrivita pentru a umple etans golurile.
                Lambriul se poate vopsi inainte de montare la stratul final sau se poate lasa ultimul strat de lazura dupa montaj. Lambriul are imbinare nut si feder.

                Comentariu

                • tymotyman
                  Membru Marcant
                  • 01.nov.2009
                  • 572

                  #9
                  Eu am montat si un sageac de la Vox din pvc si arata destul de bine,(am vazut dupa 5 ani,e neschimbat la culoare),dar daca va permiteti au si de tabla alaturi de toate accesoriile .Eu la exterior as merge cu vata bazaltica drept pana la astereala ,iar prin pod spatiul ramas intre capriori si desupra calcatoarei cu vata bazaltica,cumva izolatia exterioara sa se intoarca peste calcatoare si centura si sa se continue cu cea de la tavan sau pod,depinde cum aveti in pod.

                  Comentariu

                  • Cooker
                    Incepator
                    • 02.mar.2014
                    • 37

                    #10
                    Multumesc pentru sugestie. Mai am ceva vata bazaltica ramasa de la izolatia plafonului.
                    In acest caz se foloseste vata bazaltica fara folie de ALU banuiesc? Intre sageac si vata minerala se mai pune vreo folie ceva? sau pur si simplu ramane doar vata si sageacul?

                    Comentariu

                    • tymotyman
                      Membru Marcant
                      • 01.nov.2009
                      • 572

                      #11
                      Nu prea inteleg ce treaba are sageacul! Vata de pe perete merge in sus pana la astereala acoperis ,pe fata ei se finiseaza adeziv pana sus,apoi daca puneti sgeacul la orizontala se dau nivele si se face caroiaj sipca pe care se prinde sageacul,in acel spatiu nu trebuie izolat termic.Daca va referiti la astereala deasuprpa zidului de vata care urca puteti sa puneti folie antivapori in cazul in care se prelinge prin astereala sa nu intre in capatul la vata.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        #12
                        Postat în original de fanero
                        Eu am facut ca in foto atasat.Nu necesita inca reimprospatare cu lac.
                        Ce lac s-a utilizat, ce nuanta si cate maini ati aplicat?

                        Comentariu

                        • fanero
                          Living Legend
                          • 02.aug.2008
                          • 2491

                          #13
                          Postat în original de Cooker
                          Wow..Arata totul foarte nou si frumos.. Ce fel de polistiren a-ti folosit pentru umplerea spatiului dintre capriori ( extrudat sau expandat) si ce dimensiune? . Lambriul de lemn l-ati vopsit dvs in culoarea dorita ?Nu a-ti folosit sine de ghidaj sau ceva pentru alinierea lambriului , pur si simplu l-ati batut in cuie de capriorii de lemn? Sageacul are ceva canturi de imbinarea a 2 placi?
                          Polistiren expandat de 100 mm grosime. Asta este grosimea termosistemului.
                          Da. Lambriul a fost vopsit direct cu lac la culoarea dorita (nuanta stejar). Pentru usurinta, a fost vopsit inainte de montare. Dupa am facut mici finisaje.
                          Nu am folosit nimic pentru ghidaj. Lambriul se aliniaza singur. Pur si simplu batut in cuie DIRET PE SCANDURA de la asteriala.
                          Ca sa acopar imperfectiunile de la taierea lambriului am folosit o bagheta ornamentala din lemn, prinsa tot in cuie.
                          NU am izolat spatiul dintre lambriu si scandura de la asteriala. NU este nevoie de izolarea acelei zone. Este in afara casei.

                          Pentru umplerea golului dintre grinzi, folositi acelasi material pe care l-ati folosit la termosistemul pentru fatada.

                          Postat în original de Gemini
                          Ce lac s-a utilizat, ce nuanta si cate maini ati aplicat?
                          Lac acrilic DURAZIV, nuanta stejar. Aplicat 2 maini.
                          Ultima editare de fanero; 31.ian.2019, 11:34.

                          Comentariu

                          Procesare...