Umezeala si mucegai in pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vladdu
    Incepator
    • 07.feb.2019
    • 4

    Umezeala si mucegai in pod

    Va salut,
    Vin si eu cu o problema. Locuiesc la casa din luna mai si am un pod cu acces din casa. Pe perioada iernii nu am intrat in pod si azi cand am intrat am gasit multe scanduri de pe astereala cu mucegai si multa umezeala. Casa este tip duplex finalizata in 2018. Intre camere si pod este rigips, vata minerala (undeva la 10 cm) si apoi scanduri. Nu este folie anticondens intre rigips si vata. Si podul nu are aerisire.
    Mucegaiul si umezeala nu este doar intr-un singur loc ci cam peste tot ceea ce ma face sa cred ca este de la condens.
    Ce parare aveti? Si ce solutii as avea?
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    Ati putea sa ventilati podul (grile de aerisire intre 2 parti opuse)sa izolati acoperisul ,sa mariti grosimea izolatiei intre camere si pod.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15120

      #3
      Va rog sa postati foto cu aceste zone din pod.

      Comentariu

      • Vladdu
        Incepator
        • 07.feb.2019
        • 4

        #4








        Nu am reusit sa incarc altfel imaginile.
        Fișiere Atașate
        Ultima editare de Gemini; 11.feb.2019, 17:27. Motiv: adaugare foto

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15120

          #5
          Am atasat eu pozele pe forum pentru dvs. Linkurile externe nu sunt recomandate pentru ca in timp pot sa nu mai fie valide. Pozele erau prea maripentru a fi urcate pe forum, le-am micsorat si au putut fi atasate.
          Ce se vede in foto pare doar condens. Folia utilizata la acoperis este de calitate slaba.
          Podul ar trebui sa aiba o gura de aerisire dar mai ales ar fi trebuit sa aveti bariera de vapori inainte de vata. Umiditatea ce provine din interior ajunge in pod si condenseaza. Izolatia de 10cm este aproape neglijabila, mai ales daca ea nu are o asezare uniforma, asa cum am vazut in multe cazuri de acest gen, fapt ce favorizeaza usoara circulatie a aerului spre spatiul podului.

          Comentariu

          • Vladdu
            Incepator
            • 07.feb.2019
            • 4

            #6
            Multumesc! Am facut deja o aerisiere si cand vine caldura refac izolatia complet intre casa si pod.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15120

              #7
              Ar fi interesant sa vedem, cum arata izolatia respectiva, daca se poate desface o zona prin pod!

              Comentariu

              Procesare...