Recomandare instalatii/sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • laurhome
    Incepator
    • 25.oct.2018
    • 31

    Recomandare instalatii/sapa

    Sunt la stadiu de casa la rosu si urmeaza sa ma apuc de instalatii.
    1. Ma gandeam sa trec tevile de incalzire pentru calorifere si instalatia electrica peste pereti, nu prin sapa intrucat ar fi mai usor de accesat in caz de probleme.
    Iar aici am avea 2 variante: lipite de perete dupa se mascheaza cu profile si rigips sau ar mai fi si varianta prin plinta.
    Ce parere aveti de acest sistem?

    2. Daca merg pe aceasta varianta nu as mai incarca placa de la fundatie si cea peste parter cu sapa de egalizare. Sub placa de fundatie am urmatoarele de sus in jos: placa, polistiren extrudat de 5cm, folie, pietris margaritar si pamant campactat. Mai este nevoie sa pun polistiren extrudat(am deja extrudat de 5cm sub placa) si sapa peste placa? As merge direct cu sapa autonivelanta intrucat placa nu are denivelari mari.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Odata realizat sistemul, nu poate ceda daca totul a fost realizat bine si s-a facut proba de presiune. Daca va ajuta, se pot pozitona traseel cat mai aproape de pereti pentru a minimiza zona ulterioara de interventie, evident daca arhitectura sistemului permite. Este mai expusa zona peretilor si va incurca mai tare pentru ca nu se poate sapa oricat si oricum p epereti. Pozitionarea sub sau in sapa este o varianta mai buna. Plinta este exlusa pentru ca nu ofera spatiul suficient. Prin peretii din gipscarton poate insemna o lungime foarte mare si de aici alte complicatii.
    Placa de beton peste sol poate prelua fara probleme incarcarea cu instalatii si sapa de egalizare. Nu este obligatoriu sa adaugati un strat de izolatie sub sapa dar este recomandat.

    Comentariu

    • laurhome
      Incepator
      • 25.oct.2018
      • 31

      #3
      Multumesc, iau in considerare sa trec instalatiile prin sapa.

      Deoarece nu am inatime mare intre cele 2 placi de beton de la fundatie si peste parter (2.68 m) as vrea pe cat posibil sa minimizez adaosurile peste placa de la fundatie.
      Ma gandeam la urmatorul sistem:
      1. Polistiren extrudat de 2cm prin care fac santurile pentru tevile de alimentare cu apa ce trec prin tuburi de copex, instalatii electrice, sper ca nu am ratat ceva. Daca diametrul tevilor depaseste cei 2 cm cred ca pot sa trec la polistiren de 3cm. Exista variante de tevi plate, nu doar circulare?

      2. Folie si sistem de incalzire prin pardoseala slim. La Rehau am vazut un sistem Rautherm speed plus Renova de inaltime de doar 21 mm dar cu sapa autonivelanta. Se foloste o suprafata adeziva Velcro care poate sa vina direct pe polistiren si prindere cu scai fara placa de suport cu nuturi. Nu cunosc deocamdata preturi.
      Daca se foloseste sapa de egalizare cam cati cm ar trebui sa adaug de sapa? As putea sa folosesc direct sapa autonivelanta in loc de sapa de egalizare?

      3.Finisaj: gresie sau parchet, 1cm-1.5cm.

      As putea sa combin pct.1 si pct.2, de ex. sa folosesc o placa de suport cu nuturi, care are si rol izolator direct peste placa de fundatie si prin care sa trec tuburile de alimentare invelite in copex, insalatiile electrice si cea de incalzire in pardoseala?

      Trebuie sa montez geanurile si usile care sunt de sus pana jos si trebuie sa calculez bine grosimea adaosului a.i. sa las golul adecvat sub ele si ma gandeam sa las 7cm.
      Ultima editare de laurhome; 01.mar.2019, 16:49.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        1. Nu cunosc sisteme plate de tevi. Izolatie de pe pardoseala este esentiala daca utilizati incalzire in pardoseala, in caz contrar se va pierde din caldura spre sol. Recomand 5cm de izolatie pa pardoseala in acest caz. Inaltimea de 2.68 este suficienta pentru a instala sistemul clasic, nu se vor pierde decat 12cm, nu va fi sub 2.5m camera.
        2. Pentru sapa clasica peste sistemul de incalzire se va turna o sapa de egalizare de circa 5cm.
        3. Oricare, preferabil ceramica.
        4. Nu va trebuie placi cu nuturi neaparat, care sunt si mai scumpe decat in cazul utilizarii unui polistiren extrudat de 4-5cm. Se poate utiliza varianta XPS 4-5cm, folie trasata, tevi IPAT prinse cu cleme, sapa egalizare ~5cm. Se va lasa cel putin 10cm fara finisaj pentru pardoseala.

        Comentariu

        Procesare...