Mansarda cu 2 rânduri de pereți - cum izolez?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovidiu_bz
    Incepator
    • 20.oct.2006
    • 4

    Mansarda cu 2 rânduri de pereți - cum izolez?

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20190220_124628.jpg 
Afișări:	93 
Mărime:	378,8 KB 
ID:	672490 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20190303_114229.jpg 
Afișări:	0 
Mărime:	0 
ID:	672488 Buna ziua.
    ​Vin in atenția dvs cu următoarea ciudățenie :
    am cumpărat de curând o casa desfășurată pe verticala. Amprenta la sol aproximativ 55 mp , parter+ etaj+ mansarda. Construcția a fost finalizată în anul 2000 și nu s-au locuit niciodată în ea.
    Casa a fost amenajată complet ( tâmplărie de lemn un singur rand, parchet lemn, pereți tencuiți și gletuiți in mare parte+ o buna parte din holuri acoperite cu lambriu.
    Am inceput reamenajarea ei am constat că pereții sunt din "bolțari de beton sau mai exact Diatomita " cu o duritate foarte mare și tencuiala într-un strat generos ajungând și până la 5 cm aplicat uniform.
    Ciudățenia apare la mansarda unde din calcule ne reies niste pereți extrem de groși45-50 cm. Am desfăcut o zona și am descoperit că sunt structurați astfel:
    Zid din bolțari - gol de aer de 15 cm- zid din paiantă tencuita de aproximativ 10-12 cm.
    Tavanul mansardei este realizat din lanți de lemn tencuiți.

    Întrebarea mea ar fi: ce sa fac cu pereții aceștia de paiantă? Sa ii păstrez sau nu? Perna de aer dintre pereți ajuta sau nu? Cred că are corespondent până sus in pod( podul este foarte mic ca înălțime 60-70 cm nu l-am vizitat încă) intenționez să termoizolez casa pe exterior cu polistiren de 10 și să montez tâmplărie PVC cu geam tripan.
    Pun aceste întrebări pentru că încerc să dimensionez corect caloriferele și nu știu ce date să introduc în calcule.
    Atașez și o poza cu casa ptr exemplificare și o să mai adaug unele cu detaliile in discutie mai târziu

    Aștept opiniile și părerile dvs. Mulțumesc
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de ovidiu_bz; 03.mar.2019, 16:18.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    In mod normal, daca peretii sunt in regula (rezistenti, fara fisuri etc.) se pot pastra asa cum sunt. Stratul de aer este util. La fel de bine se poate renunta la partea de dublare, paianta tencuita cu adaugarea unei izolatii avand acel interstitiu de 15cm. Este important pe zona laterala unde nu stiu daca puteti lucra fatada datorita spatiului redus. In plus, castigati spatiu interior dar trebui vazut daca aveti alte restrictii legate de acesti pereti, sa nu afecteze alte structuri.

    Comentariu

    • ovidiu_bz
      Incepator
      • 20.oct.2006
      • 4

      #3
      Va mulțumesc. In urma mai multor discutii, m-am hotărât să păstrez structura. Nu are fisuri și toți apreciază "foarte șmecheră" soluția aceasta de izolare.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Paianta daca nu ajunge umezeala la ea, tine foarte bine caldura si creeaza un ambient placut. Important este sa fie tencuiala rezistenta, in eventualitatea ca este necesar, se poate face repararea tencuielii.

        Comentariu

        Procesare...