EPS polistiren expandat sub sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • George Proteasa
    Incepator
    • 18.mar.2019
    • 5

    EPS polistiren expandat sub sapa

    Salut ,

    Am realizat fundatia casei si nu am pus polistiren sub placa , din considerente termice il voi pune pe tot peste placa .

    As vrea sa pun :
    - 6 cm ESP
    - teava inc in pardoseala
    - Sapa 5 cm
    - 2 cm ( Gresie / parchet)


    Teoretic incarcarea permanenta +utila peste polisitren nu ar trebui sa depaseasca 4,5 kN / m2.
    Incarcarea utila am considerat ca fiind 2100 N / m2.
    Fisa tehnica Austrotherm EPS 100 : rezistenta la compresiune (tasare 10%): CS(10)100 ≥ 100 kPa (10 t/m2)
    Daca EPS 100 are rezistenta la compresiune 100 KPa ( respective 98 kN/ mp)

    Intrebarea este EPS 040 cu 40 kPa in cazul de fata pare sufficient ?
    Rezistenta la tasare este in functie si de grosime , oare cu cat scade pentru cei 6 cm propusi de mine ?



    Ultima editare de Gemini; 25.apr.2019, 20:27.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15119

    #2
    Va recomand sa utilizati polistiren XPS de 5cm pentru sistemul de pardoseala.

    Comentariu

    • George Proteasa
      Incepator
      • 18.mar.2019
      • 5

      #3
      Salut ,

      Multumesc de raspuns .
      Am vazut pe toate site-urile de specialitatea ca recomandarea este XPS care ajunge pana la 700 kPa .
      Intrebarea era daca nu am o incarcare atat de mare 4,5 KN / mp ( incarcare rezidentiala standard ) de ce sa pun XPS care este de 2 ori mai scump si sa nu pun EPS

      Apreciez daca aveti un raspuns ethnic.

      Comentariu

      • George Proteasa
        Incepator
        • 18.mar.2019
        • 5

        #4
        Revin cu o completare , care este foarte interesanta.


        Exista o legatura intre densitatea materialului si Rezistenta la tasare , masurata si de producatori in fisa tenica .
        Pentru EPS 100 avem C
        S(10)100 , adica 100 kPa.( tasate 10 %)


        Intr-un studiu facut de 2 cercetatori avem in functie de densitate - rezistenta la tasate de 1 % , adica o deformatie minora a materialului.

        Concluzie studiului ( din pacate nu pot sa il pun pe site, am extras doar tabelul):

        la 12 Kg/ m3 avem pentru tasate 1% - 16 kPa ( Aprox 16 kN/m2)
        La 15 Kg/ m3 avem la 1 % - 44 kPa ( Aprox 44 kN/m2)
        la 20 kg/ m3 avem la 1 % - 72 kPa

        De pe siteul Rompres.ro :
        • EPS 50 – 10 kg/m3
        • EPS 60 – 11,5 kg/m3
        • EPS 70 – 13 kg/m3
        • EPS 80 – 14,5 kg/m3
        • EPS 100 – 18 Kg / m3
        • EPS 120 – 20 Kg / m3

        Compar si cu producatorii de incalzire in pardoseala ( ex Rehau ; Tece; Uponor) care au placa cu nuturi formata dintr-un polistiren EPS 040 ( densitate sub 10 kg/m3) + o folie polietilena, peste care pun sapa de 5-6 cm grosime + gresie+mobila.


        In cazul unei locuinte cu o incarcare de 4,5 kN/m2 ( adica avem polisitrent peste placa de beton si deasupra lui se va monta : sapa, gresia , incarcarea utila standard a unei locuinte) rezista cu brio un EPS 80 ( fiind cel mai ok ca raport calitat / pret) .


        XPS este varianta costisitoare fiind de 3 ori mai scump.
        XPS are peste 300 kPa .


        Fișiere Atașate
        Ultima editare de George Proteasa; 19.mar.2019, 12:33.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15119

          #5
          Placile cu nuturi de calitate au in componenta un strat de EPS dar sunt laminate cu parte de folie cu nuturi care confera o rezistent superioara (imbunatateste calitatea oferita de cei cativa cm de EPS). A compara placa cu nuturi cu un strat de polistiren EPS maxim 80 peste care asezati o folie trasata (ce poate creste temperatura pe izolatie) si adaugand faptul ca pot sa apara tasari diferite intre placile de polistiren pe care asezam o retea de teava PEX, poate fi o greseala.
          Nu are relevanta ca XPS are o rezistenta mai mare in aprtea superioara, conteaza ca asigura conditiile de stabilitate, lipsa tasarii, nu acumuleaza apa sau vapori de apa in structura, este mai stabil dimensional la diferente de temperatura si ofera o izolatie termica mai buna etc.

          Comentariu

          • George Proteasa
            Incepator
            • 18.mar.2019
            • 5

            #6
            Solutia finala a fost :


            Polistiren EPS 120 , am considerat ca este ok ca bani .
            Peste el am pus o folie de protectie ( eu am pus ceva similar cu ce se pune sub parchet)
            Plasa sudata din Otel zincat de 10 x 10 cu 4 mm
            grosime
            , ( Rehau am vazut ca recomanda plasa de grosime 3 mm)
            Teava Rehau pt incalzire , pe care am considerat-o ok , in pardosela si legata de plasa cu "soricei".


            Sistemul a costat 1350 Ron vs 4300 Ron (
            placa cu nuturi
            ) , pentru 100 mp.
            Plasa sudata am ridicat-o pe cateva elemente de sustinere din plastic cam 1 cm fata de polisiren


            Sper ca ii este si altcuiva de folos, voi mai reveni cu comportarea in timp .

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15119

              #7
              Placa cu nuturi nu este o problema, poate sa lipseasca. Plasa sudata nu isi avea locul, armarea sapei pe pardoseala incalzita se face cu fibre armare si deasemenea se aditiveaza sapa. EPS 120 este in regula, la ce grosime?
              Folia peste polistiren putea fi folie trasata, aluminiu sau polietilena, cost redus, 1xx rola de 50m de exemplu. Teava rehau, probabil Pe-Xa este in regula, 16 sau 17mm? Pretul de 1350 presupun ca fara teava PEX. Cate circuite aveti? Distribuitorul? Grupul de amestec?

              Comentariu

              • George Proteasa
                Incepator
                • 18.mar.2019
                • 5

                #8
                Comparatia de cost am facut-o strict pentru placa cu nuturi vs varianta cu plasa armata ( pe care tot in catalogul Rehau am gasit-o ca solutie pentru incalzirea in pardoseala industriala).
                In pret nu am inclus distrib / grupul de amestec / teava PEX.

                Distribuitorul meu este cu 13 circuite si fara grup de amestec.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15119

                  #9
                  Da, stiu de solutie prezentata de Rehai dar personal nu o consider stralucita.
                  Plasa or ar trebui sa aiba dublu rol: armare si fixare teava incalzire. Armarea se rezolva cu aditivii si fulgii de polietilena care oricum se vor utila iar fixarea tevii se poate face cu cleme takker, mult mai usor si mai bine decat cu legarea de plasa de otel.
                  Alegerea a dvs.

                  Comentariu

                  Procesare...